Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny do Emersona SA45 - mały pokój

Nep 25 Wrz 2010 22:37 1121 3
  • #1 25 Wrz 2010 22:37
    Nep
    Poziom 11  

Witam serdecznie!
    Dorwałem i odrestaurowałem starego Emersona. Jest to może wielkie bydle, ale gra bardzo przyjemnie i cena była niska.
    Teraz poszukuję jakichś kolumn dla niego. Skrótowo:
    - pokój ma ok. 11m2, kolumny będą stały mniej-więcej 3/4 odległości od ściany, gdzie stoi łóżko (gł. miejsce do słuchania);
    - kolumny muszą mieć pewnie z 50W, żeby Emerson mi ich nie zabił. Oczywiście zapas jest wskazany, aczkolwiek przeważnie z mocą rosną rozmiary, co nie jest wskazane;
    - muzyki słucham stosunkowo cicho, więc muszą grać dobrze na niewielkich głośnościach;
    - z założenia będą służyć jako przody (z tyłu będzie zestaw 2.1);
    - nie przepadam za ogromnymi ilościami basu, więc wszystko dudniące odpada. Bardziej interesuje mnie przestrzeń, środek i góra - aczkolwiek i korektor planuję kupić. Możecie od razu polecić jakiś?
    - muzyka: głównie stary, dobry rock.

Budżet - no nie wiem. Jak będzie coś dobrego, to zrezygnuję z jedzenia i dołożę. Myślę wstępnie o granicach 300zł i w oko wpadły mi Altusy, Altony i Mildtony w okolicach 65-80W oraz ZgC-50-8-44 (kiedyś z WS311D miałem ZgC-30 i poza szumami grały bardzo fajnie).

Skoro muzyki nie słucham zbyt głośno to rozwiązaniem byłyby mniejsze kolumny, wskaźnik wysterowania i ostrożność?
    Dziękuję za pomoc.
    Pozdrawiam

0 3
  • Pomocny post
    #2 26 Wrz 2010 16:19
    DJ Volt
    Poziom 25  

SA 45 to Unita Fonica WS503. Jeśli szukasz czegoś pasującego wiekowo i dizajnersko do tego urządzenia, polecam zakup Dynamic Speaker HX70, czyli nasze Tonsile, jest to taka wariacja na temat Altusów, wygląd Altusów 2 serii, głośnik wysokotonowy kopułkowy, głośnik niskotonowy 20 cm (mniejszy niż w jakichkolwiek innych Altusach 2 serii), dokładniej GDN 20/40. Do tego wszystkiego otwór był "jakoś tam strojony" - wstawiona jest tam rurka, a nie dziura w ścianie jak w Altusach

1226354336 pod tym numerem kryje się zakończona aukcja takich głośniczków. Były co prawda do regeneracji, ale cena i tak dobra. Ewentualna regeneracja to jakieś 50 zł. Jeśli nie czujesz się na siłach, to i tak głośniki do tego modelu są dość tanie i w swoich 300 zł z małym hakiem wyrobiłbyś się kupując nowe średniaki i niskotonowce prosto z Tonsila.

Jeśli zdecydowałbyś się na zakup tego modelu, na pewno trochę trzeba będzie poczekać, aż znów się pojawią. No i możesz być pewien, że zmierzymy się w licytacji :).

Pokój masz mały, więc Altusów dużych czy Altonów nie wrzucaj, szukaj czegoś na maks 20 cm głośniku. Jeśli chcesz coś z epoki to będzie ciężko bo to akurat czas wielkich szaf, a jeśli wchodzi w grę coś z lat 90 i aktualnych, to małych i ciekawych konstrukcji jest mnóstwo.

Powodzenia.

0
  • #3 26 Wrz 2010 19:36
    Nep
    Poziom 11  

Witam ponownie,
    dziękuję za odpowiedź.

Oczywiście coś z rodzimej fabryki byłoby miłe, aczkolwiek - nie można kierować się tylko tym. Zależy mi na brzmieniu, dizajn - to sprawa drugorzędna. Prawda jest taka, że nawet zrobienie nowej okleiny (a raczej forniru) to żaden problem! Tak jak regeneracja głośników.
    Oczywiście wolę pozostać przy konstrukcji drewnianej - plastikom jakoś nie ufam.

Jeśli, DjVolt, byłbyś w stanie zaproponować mi coś z nowszych (albo może inaczej - bardziej dostępnych konstrukcji), o mniejszych gabarytach, to chętnie posłucham i będę wdzięczny. Zawsze wolę mieć kilka alternatyw, wiadomo - może trafi się okazja do posłuchania...Nie odrzucam nawet konstrukcji zupełnie nowych, jak mówiłem - liczy się dźwięk, nie wygląd czy nalepka z marką.

Myślałem też o własnoręcznie robionych monitorkach, aczkolwiek wiem jak wygląda taka praca i mam wrażenie, że nie starczy mi na nią czasu.

Póki co znalazłem w swoim mieście ZgC 40-8-513 - może warto?

0
  • Pomocny post
    #4 26 Wrz 2010 22:00
    DJ Volt
    Poziom 25  

Nep napisał:

Póki co znalazłem w swoim mieście ZgC 40-8-513 - może warto?

Zdecydowanie nie warto. Brzdękacze z lat 90.

Z takich małych satelitek/monitorków w zasadzie proponuję Voyager Sat, Premium Sat, Siesta Sat. Ustawiłem je w kolejności najtańsza-> najdroższa i w zasadzie aspekty dźwiękowe mają się tak samo najsłabsze->najlepsze. Mam wojadżerki sat. Jakiś czas używałem ich jako podstawowe głośniki w domu, nie chciało mi się wozić zwykłych podłogówek z miejsca na miejsce. Jakiś czas można sobie na to pozwolić, ale dla mnie normalna podłogowa kolumna jest niezastąpiona.

W tej chwili z Łodzi na allegro stoją Sonaty 100. To też ciekawa kolumna, może nie z wyglądu ;), ale myślę, że ma sporo do zaoferowania, szczególnie gdybyś coś stargował z ceny którą proponuje na aukcji sprzedawca, choć i tak nie jest ona jakaś straszna, po prostu normalna.

Z innych zestawów, Maestro 130, dla mnie super, mam i gram, na 25W w dość małym pokoju, mam problemy z ustawieniem tego względem ścian, ale i tak mi się podoba.

Focus 180, rzadko się trafia na allegro(zakup w granicach 300 zł jest jednak jak najbardziej możliwy), ale też mam i sobie chwalę, brakuje dołu ( w końcu głośniki mają tylko 10 cm średnicy, ale są aż 4 w kolumnie). Bardzo wąskie i w miarę łatwo je wkomponować w niewielkie wnętrze. Bass reflex mają z tyłu, dlatego dobrym ustawieniem można nadrobić pewne niedostatki w kwestii basu (choć na pewno nie jest go mało, ja przy słuchaniu muzyki jakieś sabłufery uważam za zupełnie zbędne).

Dlaczego proponuję Tonsile? W zasadzie tym się tylko bawię, jak widzisz część z tych głośników miałem i piszę na podstawie własnych doświadczeń. Innych firm nie będę polecał, bo nie słucham. Na pewno zjawi się ktoś kto zaproponuje coś ze stajni innych producentów.

Jeśli chodzi o dostępność to spokojnie w ciągu 1 miesiąca na pewno pojawią się jakieś ciekawe egzemplarze z tych wymienionych tu przeze mnie, więc chyba bez tragedii.

0