Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fałszywe kable-przejściówki VGA S-Video plus 3xchcinch

26 Wrz 2010 10:30 29758 6
 • Poziom 9  
  FAŁSZYWE NIE DZIAŁAJĄCE kable-przejściówki (nazywane też adapterami lub konwerterami) VGA S-Video plus 3x chinch na Allegro


  Przejściówki te posiadają na wejściu jeden wtyk VGA 15 pin służący do podłączenia do gniazda VGA karty graficznej oraz na wyjściu na kabelkach gniazdo S-Video 4 pin do podłączenia do telewizora oraz trzy gniazda chinch w kolorze żółtym, białym i czerwonym. Przejściówki mogą mieć kolor obudowy wtyku VGA i kabelków biały lub czarny. Przejściówki te sprzedawane są przez ok. 100 lub więcej sprzedawców Allegro a ilość oferowanych na aukcjach przejściówek można liczyć w tysiącach.
  Te kable-przejściówki ( adaptery, konwertery ) są całkowicie wadliwe, bezużyteczne i nie działają bo nie mogą działać z zasady ich konstrukcji. Gniazda wyjściowe tych przejściówek podłączone są do pinów uziemniających złącza VGA karty graficznej czyli DO MASY lub nie są podłączone w ogóle nigdzie. W gniazdach wyjściowych tych przejściówek NIE MOGĄ więc występować żadne sygnały POTRZEBNE do sterowania telewizorów ( sygnał luminancji, sygnał chrominancji oraz sygnał composite ) posiadających gniazda wejściowe S-Video oraz Composite . Zupełnie niewiadomo do czego służą gniazda wyjściowe chinch w kolorze białym i czerwonym, zgodnie ze standardem RCA na takich gniazdach powinny występować sygnały audio stereo, prawy i lewy kanał. Tylko że na złączu VGA karty graficznej nie występują żadne sygnały audio i nie mogą one się pojawić na gniazdach wyjściowych przejściówki.
  Aby przekształcić sygnały występujące na złączu VGA karty graficznej na sygnały wymagane do sterowania telewizorów wyposażonych w gniazda wejściowe S-Video i Composite potrzebny jest wcale nie prosty układ elektroniczny zawierający elementy bierne , filtry, oraz elementy aktywne tj. tranzystory, układy scalone. Układ taki ponadto wymagałby ZASILANIA a sprzedawane przejściówki mają niby działać bez zasilania, nie mają gniazda do zasilania. Mówiąc krócej przejściówka VGA na S-Video aby działała powinna zawierać w sobie koder sygnałów telewizji kolorowej w systemie PAL, musi być KODEREM PAL. Sprzedawane na Allegro przejściówki żadnego układu elektronicznego nie zawierają, są w nich tylko bezsensowne, kompletnie bzdurne z punktu widzenia wiedzy elektronicznej , standardu VGA i S-Video , wiedzy o sygnałach potrzebnych do sterowania telewizorów połączenia gniazd wyjściowych ze złączem VGA karty graficznej.
  Każdy kto umie posługiwać się omomierzen, nawet dziecko może łatwo sprawdzić jak bzdurne są połączenia w przejściówce.
  W tej sytuacji sprawdziłem jak zbudowana jest przejściówka, jakie są w niej połączenia. Sprawdziłem na dwóch egzemplarzach. Wyniki są szokujące.
  Złącze VGA karty graficznej ma na swoich pinach następujące sygnały przeznaczone do sterowania monitorów ( nie telewizorów, nigdy telewizorów z wejściami S-Video oraz Composite):  Numer pinu sygnał  1 Red video (sygnał koloru czerwonego)

  2 Green video (sygnał koloru zielonego)

  3 Blue video ( sygnał koloru niebieskiego)

  4 ID2 Monitor ID bit2 (sygnał do komunikacji z monitorem)

  5 Ground ( masa)

  6 Red ground (masa sygnału koloru czerwonego)

  7 Green ground(masa sygnału koloru zielonego)

  8 Blue ground (masa sygnału koloru niebieskiego)

  9 Key(no pin)

  10 Sync ground (masa syganałów synchronizacji)

  11 ID0 Monitor ID bit 0 ( sygnał do komunikacji zmonitorem)

  12 ID1 or SDA Monitor ID1 (sygnał do komunikacji z monitorem)

  13 HSYNC Vertical Sync ( sygnał synchronizacji poziomej)

  14 VSYNC Vertical Sync (sygnał synchronizacji pionowej)

  15 ID3 or SCL ( sygnał do komunikacji z monitorem)


  Teraz przedstawiam jakie są połączenia w przejściówce pomiędzy pinami wtyku VGA przejściówki a wyprowadzonymi na kabelkach gniazdami S-Video 4 pin oraz trzema gniazdami chinch:


  1. Pin nr 1 gniazda S-Video - nigdzie nie jest podłączony!

  2. Pin nr 2 gniazda S-Video - nigdzie nie jest podłaczony!

  3. Pin nr 3 gniazda S-video - podłączony jest do pinu nr 8 VGA czyli do Blue ground(masa)

  4. Pin nr 4 gniazda S-Video - podłączony jest do pinu nr 7 VGA czyli do Green Ground(masa)

  5. Gniazdo Chinch zółte - podłączone jest do pinu nr 6 VGA czyli do Reed Ground (masa)

  6. Gniazdo Chinch białe - nigdzie nie jest podłączone!

  7. Gniazdo Chinch czerwone - podłączone jest do pinu nr 11 VGA czyli do IDO


  Takie połączenia to bzdura, kpiny , totalne prymitywne oszustwo.
  Te kable-przejściówki ( adaptery, konwertery ) być może pochodzą z dalekiego wschodu np. z Chin czy Tajwanu. Ale mogą też być produkowane w Polsce. Przedmiotowe przejściówki to nawet trudno nazwać podróbkami bo to puste atrapy a nie podróbka działającego urządzenia.
  Kupujący na Allegro są nabijani w butelkę.
  Sprzedawcy tych przejściówek podają w opisach aukcji prawie takie same krótkie informacje, przy czym właściwości tego trefnego towaru są całkowicie niezgodne z tymi opisami. Przykładowy typowy opis z aukcji:

  " Adapter umożliwia przesyłanie sygnału z wyjścia
  VGA i odtwarzanie aplikacji, video,
  zdjęć bezpośrednio z PC
  lub Laptop na projektor, telewizor itp.
  Przeznaczony do TV, LCD-TV, plazm, projektorów,
  monitorów LCD. Przejściówka posiada 3 wyjścia RCA

  DANE TECHNICZNE
  · Fabrycznie nowy, wysokiej jakości adapter VGA
  · Łączenie bezpośrednio z gniazdem VGA (wyjście monitora)
  · Wspomaga: SVGA, VGA, S-VHS/S-Video UL 2919
  Coaxial Low Voltage Computer kabel
  · Kabel przeznaczony do urządzeń i kart graficznych TV OUT

  KOŃCÓWKI W ADAPTERZE
  1x VGA (wyjście monitora, 15 pin męskie)
  1x gniazdo S-VHS/S-Video (S-Video Mini Din 4 pin żeńskie)
  3x RCA-gniazdo żeńskie) "


  Jest wyraźnie podane, że przejściówkę podłącza się do złącza VGA ( wyjście monitora , łączenie bezpośrednio z gniazdem VGA). Przeznaczenie dla PC i Laptop! Kabel przeznaczony do urządzeń i kart graficznych tv out. A standard VGA jest jeden.
  Czyli jak najbardziej ma być do kart graficznych.
  Opisy w aukcjach zupełnie niezgodne z właściwościami przedmiotu.

  Z tego co sprawdziłem prawie wszyscy sprzedawcy podają taki sam bądź bardzo podobny opis pochodzący jakby z jednego źródła. Nikt nie pisze , że przejściówka jest przeznaczona dla jakiś wybranych urządzeń.


  Fałszywe kable-przejściówki VGA S-Video plus 3xchcinch

  Zdemontowałem, rozebrałem częściowo jedną taką przejściówkę aby uwidocznić , co znajduje się w obudowie wtyku VGA 15 pin. Nie było to łatwe bo obudowa plastikowa wtyku VGA jest sprasowana, zalana fabrycznie, w środku wszystko zalane klajstrem czy żywicą. Jednak dało to się usunąć i zrobiłem zdjęcie co jest w środku. Na zdjęciu widać, że nic tam nie ma, oczywiście nie ma żadnego układu elektronicznego, konwertera, kodera, nie widać nawet jednego opornika, tylko kilka przewodów podłączonych do pinów wtyku VGA. Jakie to są połączenia podałem już powyżej.

  Fałszywe kable-przejściówki VGA S-Video plus 3xchcinch

  Piszą sprzedawcy na Allegro, że przejściówka jest do kart graficznych TV OUT tylko CO TO ZNACZY? Karta graficzna TV OUT to karta graficzna posiadająca wyjście telewizyjne TV czyli gniazdo S-Video albo composite czy też oba na raz. Ta to się zwykle powszechnie rozumie. Karta taka zawiera w sobie konwerter, koder PAL, wytwarza sygnał luminancji i chrominancji potrzebny do sterowania telewizorów. Do takich kart NIE POTRZEBA żadnego konwertera czy przejściówki, tylko kabel do połączenia karty z telewizorem posiadającym wejście S-Video czy composite. Co więc oznacza stwierdzenie, że przejściówka VGA na S-Video przeznaczona jest do kart graficznych TV OUT? To w sumie bzdura, karty TV OUT przejściówek, konwertów nie potrzebują. Teraz większość kart graficznych posiada wyjście TV S-Video a często też HDMI do połączenia z telewizorami LCD. Ale telewizory LCD to ina sprawa.
  W kartach graficznych obowiązuje standard VGA dotyczący wyprowadzeń sygnałów na pinach złącza VGA 15 pin. To jest praktycznie jeden standard, nie ma tu miejsca na sygnały luminancji czy chrominancji. Słyszałem tylko o jednej próbie wyprowadzania na złączu VGA sygnału composite ale było to dawno i zostało szybko zaniechane. Nie słyszałem i nie widziałem poza tym kart graficznych które jakoby wspomagają TV, bo co to ma znaczyć to nie bardzo jest jasne. Ewentualna taka karta musiałaby mieć złącze niezgodne ze standardem VGA, to właściwie nie byłaby karta graficzna tylko już specjalne urządzenie. Sprzedawcy Allegro ( dodajmy niekompetetni sprzedawcy albo nieuczciwi ) jednak wyraźnie też podają, że ich przejściówkę podłącza się do złącza VGA karty graficznej, do złącza monitora w komputerach PC i Laptop. Moim zdaniem to wprowadzanie w błąd kupujących.
 • Spec od komputerów
  Po prostu te przejściówki nie są do kart graficznych VGA, tylko do jakiś specyficznych urządzeń. typu konsola, rejestrator video itp. Tego typu przejściówki (bez dźwięku) udostępniał do swoich kart np. matrox, i "niespodzianka" - nie działało to z innymi kartami.
 • Poziom 28  
  Zajrzałem na dwie aukcje z takimi urządzeniami. Znalazłem tam: "Kabel przeznaczony do urządzeń i kart graficznych TV OUT", czy też: "Dla poprawnej funkcji adapteru wymagana jest karta graficzna z wyjściem VGA. Niezbędne jest aby karta wspomagała konwersję sygnału VGA na Sygnal S-Video i AV-Sygnal. Proszę sprawdzić przed zakupem!"
 • Poziom 9  
  Witam

  Dziekuję za głos w dyskusji w sprawie przejściówek VGA S-Video. Muszę zwrócić Pana uwagę na to co podają w opisach aukcji z tymi przejściówkami sprzedawcy Allegro. Oto typowy opis z aukcji ( dokładny cytat z aukcji)

  " Adapter umożliwia przesyłanie sygnału z wyjścia
  VGA i odtwarzanie aplikacji, video,
  zdjęć bezpośrednio z PC
  lub Laptop na projektor, telewizor itp.
  Przeznaczony do TV, LCD-TV, plazm, projektorów,
  monitorów LCD. Przejściówka posiada 3 wyjścia RCA

  DANE TECHNICZNE
  · Fabrycznie nowy, wysokiej jakości adapter VGA
  · Ł±czenie bezpośrednio z gniazdem VGA (wyjście monitora)
  · Wspomaga: SVGA, VGA, S-VHS/S-Video UL 2919
  Coaxial Low Voltage Computer kabel
  · Kabel przeznaczony do urządzeń i kart graficznych TV OUT

  KOŃCÓWKI W ADAPTERZE
  1x VGA (wyjście monitora, 15 pin męskie)
  1x gniazdo S-VHS/S-Video (S-Video Mini Din 4 pin żeńskie)
  3x RCA-gniazdo żeńskie) "


  Jest wyraźnie podane, że przejściówkę podłącza się do złącza VGA ( wyjście monitora , łączenie bezpośrednio z gniazdem VGA). Przeznaczenie dla PC i Laptop! Kabel przeznaczony do urządzeń i kart graficznych tv out. A standard VGA jest jeden.
  Czyli jak najbardziej do kart graficznych.
  Opisy w aukcjach zupełnie niezgodne z właściwościami przedmiotu.

  Z tego co sprawdziłem prawie wszyscy sprzedawcy podają taki sam bądź bardzo podobny opis pochodzący jakby z jednego źródła. Nikt nie pisze , że przejściówka jest przeznaczona dla jakiś wybranych urządzeń. Dlatego nie zgadzam się z tym co Pan pisze.
  Jesli dokładnie Pan czytał mój komentarz na Elektrodzie to podaję tam, że gniazda sygnałowe , ich gorące wyjścia są połączone z masami złącza VGA, są uziemnione. Nie mogą na nich występować żadne sygnały, żadne urządzenie nie otrzyma sygnału z takich gniazd. Sprawa oczywista.
  Pozdrawiam.
 • Spec od komputerów
  brwles - oczywista sprawa, ze urządzenia dla których są przeznaczone te przejściówki nie maja tam masy, ale odpowiednie sygnały.
  Jeżeli opis przedmiotu jest taki jak w poście wyżej, a nie taki jak podał użytkownik pudzianowski to jest to oczywiście naciąganie klienta.
 • Poziom 1  
  brwles - dzięki za założenie tego tematu. Uniknąłem zmarnowania 8zł :p na to badziewie. Dobrze, że trochę się zastanowiłem, czy to w ogóle może działać. Moją podejrzliwość wzbudziło w opisie aukcji: "Kabel przeznaczony do urządzeń i kart graficznych TV OUT". I dobrze, że znalazłem ten wątek.

  Swoją drogą - zna ktoś urządzenie, które będzie działać z tym kablem, tzn. na złączu DE-15F ma sygnały VGA + te sterujące dla TV? Bo ja żadnego nie kojarzę...
 • Poziom 43  
  Najdziwniejsze jest to że gdzie niby miał by się zmieścić ten konwerter, może zalany został plastykiem w tyczce co jest wątpliwe.