Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer Philips FB 301 - jak przerobić?

worldiness 26 Sep 2010 21:32 4016 13
Relpol
    worldiness
    Level 11  
    Witam,
    Sprzęt jak w temacie. Subwoofer ma automatyczny wyłącznik - wyłącza się gdy nie ma sygnału. Niestety robi to w dosyć upierdliwy sposób, wewnątrz jest jakiś mały przekaźnik i słychać jego "pyk-pyk". Czas do tego automatycznego wyłączenia jest dosyć krótki, więc praktycznie cały czas to ustrojstwo pyka. Na dodatek, włączenie następuje z pewnym opóźnieniem, więc w trakcie filmu zamiast "Buuummmm" słychać"....uuummmm". Irytujące.
    Dlatego mam prośbę o jakiś prosty schemat jak tego gada przerobić. Najlepszym chyba rozwiązaniem byłoby zastąpienie przekaźnika jakimś układem elektronicznym oraz wydłużenie czasu samowyłączenia (np do około 10 minut). Liczę że ktoś ma schemat i będzie w stanie pomóc.
    Pozdrawiam
  • Relpol
    Byneq
    Level 27  
    Na pewno nie ma z tyłu przełącznika do wyłączenia tej funkcji ?
    worldiness
    Level 11  
    Byneq wrote:
    Na pewno nie ma z tyłu przełącznika do wyłączenia tej funkcji ?

Nie , nie ma. Jest tam tylko przełącznik fazy oraz przełącznik wejścia sygnału.
    Byneq
    Level 27  
    To będzie drobny problem, przekaźnik musi zostać gdyż na pewno jest częścią układu opóźnionego załączania/zabezpieczenia. Bez schematu ciężko będzie to ugryźć, serwisówka jest niestety płatna ok 10$
    worldiness
    Level 11  
    Byneq wrote:
    To będzie drobny problem, przekaźnik musi zostać gdyż na pewno jest częścią układu opóźnionego załączania/zabezpieczenia. Bez schematu ciężko będzie to ugryźć, serwisówka jest niestety płatna ok 10$

Hm czyli sprawa zaczyna się komplikować. Na terenie Wawy mogę zlecić i zapłacić za taką przeróbkę :) Z tego co Kolega pisze wnioskuję że to nie taka prosta sprawa jak mi się początkowo wydawało. Jeśli przekaźnik jest nie do ruszenia to przynajmniej chciałbym wydłużyć czas autowyłączenia. Może wystarczy wymienić jakiś kondensator i będzie po sprawie?
    Emil2543
    Level 16  
    Wygodnym rozwiązaniem było by zamontowanie potencjometru mógł byś regulować czas. Wrzuć zdjęcia tego przekaźnika i reszty w koło
    egon42
    Level 37  
    Ja bym wywalił ten automatyczny wyłącznik i zastosował sterowanie z urządzenia podającego dźwięk np. z DVD. Włączysz DVD włączy się subwoofer działa tak długo aż DVD zostanie wyłączone do włączania np. można wykorzystać napięcie pojawiające się na 8 pinie eurozłącza.
    Byneq
    Level 27  
    Tylko po co tak udziwniać układ? W takim przypadku odpada np. słuchanie radia lub muzyki z komputera jeśli DVD nie jest zintegrowane z amplitunerem. Jeśli ktoś inny jest w stanie pomóc bez schematu w wydłużeniu czasu wyłączania to jest to dużo lepsze i pewniejsze rozwiązanie.
    egon42
    Level 37  
    To tylko przykład sterowania z DVD wszystko zależy od tego co jest podłączone do tego ale tego autor już nie napisał. Wydłużenie czasu też często nie jest dobre bo z reguły ulega też wydłużeniu czas od pojawienia się sygnału do włączenia subwoofera.
    worldiness
    Level 11  
    Ze fotografią elektroniki będzie problem ponieważ musiałbym rozgrzebać subwoofer czego wolałbym na razie nie robić.

Sterowanie z Eurozłącza też odpada, bo w ogóle takowego nie używam. Subwoofer podpięty jest do Amplitunera kina domowego i dostaje sygnał po chinch'u, w zależności od źródła dźwięku.

Jak pisałem wcześniej, myślę najlepszym rozwiązaniem byłoby wydłużenie pracy głośnika. Wiem że przydałby się schemat. Staram się go gdzieś znaleźć, w ostateczności go kupię ale wcześniej chciałbym mieć przynajmniej pewność że taka przeróbka jest do zrobienia. Może ktoś ma doświadczenie jak wygląda taki układ autowyłączenia i mógłby coś podpowiedzieć, jakiego elementu szukać i co ewentualnie podmienić.

W każdym razie dziękuję za zainteresowanie i nadal czekam na pomysły.
    Byneq
    Level 27  
    worldiness wrote:
    Może ktoś ma doświadczenie jak wygląda taki układ autowyłączenia i mógłby coś podpowiedzieć, jakiego elementu szukać i co ewentualnie podmienić.

Bez schematu ani nawet zdjęcia? Żartujesz ?
    worldiness
    Level 11  
    Byneq wrote:
    worldiness wrote:
    Może ktoś ma doświadczenie jak wygląda taki układ autowyłączenia i mógłby coś podpowiedzieć, jakiego elementu szukać i co ewentualnie podmienić.

Bez schematu ani nawet zdjęcia? Żartujesz ?

Może się mylę ale wydawało mi się że takie układy są do siebie podobne? Chyba musi być jakiś element który po określonym czasie powoduje przełączenie na standby? Ale racja że takie akademickie rozważania nie mają sensu. Postaram się jutro zrobić zdjęcie i może wtedy coś uda się wymyślić.
    Byneq
    Level 27  
    Niby są podobne, ale nawet gdyby był identyczny jak w innym subie, to i tak będzie miał inne oznaczenia elementów. Wiadomo że każdy projektuje po swojemu.
    worldiness
    Level 11  
    Ok, oto zdjęcia. Niestety tuż obok jest spory radiator który zasłania część elementów. Starałem się tak zrobić zdjęcia żeby coś było widać. Na zdjęciu od strony druku przekaźnik zaznaczyłem czerwonym prostokątem. Szeroka biała wtyczka to podłączenie potencjometru głośności, regulacji częstotliwości i włącznika głównego.

Subwoofer Philips FB 301 - jak przerobić? Subwoofer Philips FB 301 - jak przerobić? Subwoofer Philips FB 301 - jak przerobić? Subwoofer Philips FB 301 - jak przerobić?