Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujki do detekcji ruchu przed oknami i drzwiami na tarsie

Slaka 27 Wrz 2010 01:44 9175 11
 • #1 27 Wrz 2010 01:44
  Slaka
  Poziom 2  

  Witam.
  Chciałbym w pokojach posiadających okna i drzwi balkonowe na tarasie (niskim) zamontować czujniki ruchu - najlepiej we wnękach okiennych - na górze - tak aby widziały ruch na tarasie przed oknem. W chwili detekcji ruchu, czujki te miałyby załączać oświetlenie wewnątrz pokoju - co z pewnością byłoby jakimś zabezpieczeniem - bo kto chciałby stać na tle oświetlonego pokoju?
  Czy jest to możliwe, żeby czujki chroniły tak bliską strefę i to szerokokątnie? Nie chciałbym montować czujek na zewnątrz budynku - bezpośrednio na tarasie.
  A może zamiast zwykłych czujek PIR wykorzystać czujki mikrofalowe - widzą rzekomo przez cienkie przegrody, więc np. zasłony i szyby nie byłyby żadną przeszkodą (n.p. DRM-02 http://www.fif.com.pl/produkt/1128/1138) ? Co o tym sądzicie? Jakie czujki potrafiące załączać oświetlenie wybrać, żeby osiągnąć opisane działanie i żeby działało to stabilnie. Jeden pokój jest od południa a drugi od zachodu.
  Pozdrawiam,

  0 11
 • #2 27 Wrz 2010 06:39
  Olexy71
  Poziom 20  

  Taki rodzaj zabezpieczenia będzie łatwo się wzbudzał bez potrzeby. Jeśli chcesz zabezpieczyć powierzchnię tarasu, polecę Ci zewnętrzne czujniki PIR montowane tak, by patrzyły na ścianę budynku (kilka modeli polecanych znajdziesz w tematach wcześniej o podobnej tematyce). Natomiast jeśli chodzi o reakcję, to raczej zrobiłbym wyzwalanie tylko sygnalizacji optycznej na sygnalizatorze i jeden kogut powiesił na tarasie. Choć to światło to też dobry pomysł ... Sygnalizacja alarmu jednak jest tu ważna i powiadomienie o zdarzeniu.

  0
 • #3 27 Wrz 2010 09:16
  Misiek1233
  Poziom 18  

  Zdecydowanie do takich zastosowań polecam wielo-wiązkowe aktywne bariery podczerwieni.
  Jedna z możliwości to Satel

  2
 • #4 27 Wrz 2010 12:59
  rgb
  Poziom 28  

  Polecam zastosować czujki zewnętrzne OD 850 firmy Bosch posiada zarówno podłączenie pod system alarmowy (linie alarmową) jak i niezależny przekaźnik umożliwiający sterowanie np włączaniem oświetlenia z programowanym czasem działania oraz czujnik zmierzchowy z możliwością jego wyłączenia.

  0
 • #5 28 Wrz 2010 00:16
  Slaka
  Poziom 2  

  Poczytałem sobie co nieco i mam trochę pytań.
  1. Podobno przeszkodą dla czujki PIR jest okno - szyba. Czy to prawda, wydawało mi się, że promieniowanie podczerwone tak jak i inne światło przechodzi przez szybę ?
  Jeśli to prawda, to pomysł aby ukryć detektory i kable wewnątrz (we wnęce okiennej) nie jest do zrealizowania ? Chciałbym aby alarm był wyzwalany w chwili chodzenia za oknem a nie po jego otwarciu.
  2. Wielowiązkowe aktywne bariery podczerwieni - rozumiem, że musiałyby być zamontowane na zewnątrz - na tarasie aby działały? Powtarzam, że chcę wykrywać ruch za oknem a nie wewnątrz pomieszczenia.
  3.Czujki dualne OD 850 firmy Bosch - z powodu nie przenikania promieniowania podczerwonego przez szybę chyba nie mogłyby być zainstalowane wewnątrz? A jeśli tak, to czy maiłyby wystarczająco szeroką wiązkę w płaszczyźnie bliskiej okna?
  4. Jeśli to prawda z szybami i PIR, to może czujnik mikrofalowy bez PIR? A może jednak dualny - choćby ten Boscha - skoro jest taki odporny na ruchy gałęzi drzew, zmiany temperatury, i inne czynniki zakłócajace - umieszczony wewnątrz na ścianie przeciwległej do okna. Do momentu otwarcia okna działałaby tylko mikrofala, później już oba czujniki?

  Cały mój pomysł z czujnikami wewnątrz związany jest z dyskrecją - nie chciałbym aby czujniki były widoczne dla każdego przechodnia a z drugiej strony wewnątrz byłyby mniej narażone na uszkodzenia cz sabotaż.
  Z góry dziękuję za pomoc....

  1
 • #6 28 Wrz 2010 01:34
  bhtom
  Poziom 36  

  Slaka napisał:

  1. Podobno przeszkodą dla czujki PIR jest okno - szyba. Czy to prawda, wydawało mi się, że promieniowanie podczerwone tak jak i inne światło przechodzi przez szybę ?

  Najpierw pomyśl... Jeśli promieniowanie PIR przechodziłoby przez szybę, to w sklepach w centrum miasta non stop wyłyby alarmy wzbudzane przez przechodniów ;)
  Jeśli ma to służyć do załączania światła, to może coś takiego: http://www.orno.pl/sklep/index.php3?id=oferta&kategoria=3&id_produkt=161

  0
 • #7 28 Wrz 2010 07:29
  Olexy71
  Poziom 20  

  Czeka Cię kolego rozmowa z fachowcem na temat tego jakie są zagrożenia w domu, czego się wystrzegać i z jakim mieniem do zabezpieczenia mamy do czynienia.
  Jednak takie rozmowy przeprowadza się w fazie projektu alarmu i tylko agencje ochrony zrobią to za darmo i byle jak. :-)
  Jeśli faktycznie zależy Ci na najwyższej poziomie zabezpieczenia, to zaocznie tego problemu nikt nie rozwiąże. Znajdź profesjonalistę, zapłać i mieszkaj bezpiecznie.
  Zabawkę zapalającą światło możesz zamontować bez centrali alarmowej.

  Dużo się tu pojawia rozentuzjazmowanych złotych rączek, jednak śpieszę Cię z dobrej woli uświadomić, że robiąc projekt sam, bez konsultacji z technikiem, (nie handlarzem - ten zrobi wszystko żeby Ci dogodzić), możesz sobie jedynie zaszkodzić.

  0
 • #8 28 Wrz 2010 09:13
  Misiek1233
  Poziom 18  

  Slaka napisał:
  Poczytałem sobie co nieco i mam trochę pytań.
  (...)
  2. Wielowiązkowe aktywne bariery podczerwieni - rozumiem, że musiałyby być zamontowane na zewnątrz - na tarasie aby działały? Powtarzam, że chcę wykrywać ruch za oknem a nie wewnątrz pomieszczenia.


  Cały mój pomysł z czujnikami wewnątrz związany jest z dyskrecją - nie chciałbym aby czujniki były widoczne dla każdego przechodnia  Tak, montuje się je na zewnątrz. Są dosyć "dyskretne", po zamontowaniu nie rzucają się w oczy. :)

  0
 • #9 14 Paź 2010 12:26
  Slaka
  Poziom 2  

  Witam po przerwie.
  Dziękuję za udzielone odpowiedzi. Przekompilowałem sobie w głowie co nieco i wiem, że problem nie jest taki jednoznaczny. Zdecydowałem się na czujkę dualną na zewnątrz (może OD850), która na razie załączałaby światło a w przyszłości mogłaby być podłączona pod centralkę alarmową.
  Na ścianie budynku są od lewej: okna, drzwi na podeście oraz okno i drzwi balkonowe na tarasie. Jak pokryć jedną czujką taką wielopoziomową strefę?
  Mam pytanie jak powinienem umieścić czujkę - dołączam moje pomysły na obrazkach.
  Wariant A i B - to umieszczenie "normalne" na ścianie. Skłaniam się do A, bo czujka jest wysoko i przez to bardziej bezpieczna.
  Warianty C i D to czujka umieszczona na spodzie balkonu (w płaszczyźnie tego spodu) i widzi swoim reflektorem całą ścianę budynku. Problemem może być to że odległość od ściany to około 1,5 m - czy nie za mało? W tym przypadku również wolałbym wariant C niż D - z tych samych powodów - trudniej dosięgnąć czujkę.
  Czy Czujka OD850 sprawdzi się w takiej sytuacji?
  Który wariant należy od razu odrzucić a który można by sprawdzić?
  A może potrzeba tu innej czujki - takiej, która może pracować na wysokości 5-6 m - wtedy mogłaby pracować w układzie A.
  Pozdrawiam
  Czujki do detekcji ruchu przed oknami i drzwiami na tarsie

  0
 • #10 15 Paź 2010 19:54
  Olexy71
  Poziom 20  

  Nie rozumiem czy ten czujnik ma Ci służyć za włącznik czy zabezpieczenie? Jeśli za zabezpieczenie, to instalacja jednego czujnika zewnętrznego w jakiejkolwiek z powyższych konfiguracji wydaje mi się raczej działaniem w celach rozrywkowych.
  Jeśli chcesz zabezpieczyć front, to przemyśl konfigurację jak na załączonym obrazku. Jeśli masz blisko za ogrodzeniem sąsiadów, to zrezygnuj z zewnętrznych czujników. Sprawią ci kłopoty.
  Czujki do detekcji ruchu przed oknami i drzwiami na tarsie

  0
 • #11 15 Paź 2010 22:52
  Slaka
  Poziom 2  

  Witam.
  Rozumiem, że w proponowanym układzie czujniki są zainstalowane prostopadle do ściany (może lekko skosem) - jeden patrzy w lewo a drugi w prawo ? Czy w wariancie D (czujnik przylega do spodu balkonu i patrzy reflektorem w dól na podest schodów) nie ma szans, żeby pokrył prawie całą ścianę?

  0
 • #12 16 Paź 2010 09:00
  Olexy71
  Poziom 20  

  Podchodzisz do sprawy zbyt akademicko. :-)
  Dałem Ci praktyczne rozwiązanie zabezpieczenia frontu domu. W tym wariancie zabezpieczasz zarówno okna i taras jak i oba czujniki. Kąt przylegania i pokrycie zależy od geometrii instalacji.
  Dalej nie mam przekonania czy Ci potrzebna taka konstrukcja.
  Zabezpieczenia zewnętrzne instaluje się wtedy, gdy rzeczywiście na zewnątrz jest cenny towar do zabezpieczenia. Czujki zewnętrzne na 100 % wygenerują jakiś fałszywy alarm w ciągu swojego żywota... Konserwowałem kiedyś dla dużej firmy alarmy na składach pewnego lotnego towaru. W całej Polsce. Wszędzie mieli problem z incydentalnymi alarmami. W takich obiektach, to nie problem, bo co najwyżej wyrwie ciecia z drzemki... W twoim przypadku może kosztować nerwy twoje i sąsiadów.
  Potrzebne Ci takie zabezpieczenie?
  Do oświetlenia kup chiński halogen z pir za 50 zł...

  0