Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radiowęzeł w szkole - wymiana glośników

pestqa 27 Sep 2010 11:53 3772 21
    pestqa
    Level 9  
    Witam, muszę wymienić aktualne głośniki w szkole na nowe i nie do końca wiem co mam kupić. Na same głośniki+okablowanie mamy 1000zł, wzmacniacz już jest i jest przystosowany do podpiecia glosnikow 8 omowych.
    myślę że ok 200 metrów kabla wystarczy a co do głośników to chcę umieścić po dwa na hol czyli potrzebuje 5 głośników. Na początku myślalem zeby kupic obudowy i do nich dokupic glosniki i samemu wszystko zrobic bo chodzi mi o to aby za ten 1000 zl kupic dosc dobre glosniki tak aby czysto grały.
    bart1986
    Level 18  
    To mają być głośniki do słuchania muzyki na przerwach czy do ogłaszania komunikatów? Podaj dokładna nazwę wzmacniacza jeśli możesz.
    pestqa
    Level 9  
    wzmacniacz jak i aktualne głośniki to strasznie stare próchno, a ile moglby kosztowac nowy wzmacniacz?? ( nazwe wzmacniacza podam jutro jak bede w szkole )

glosniki maja służyć do puszczania muzyki na przerwach
    bibi717
    Level 21  
    Jeśli chcesz dobre głośniki radiowęzłowe to mam 5x Monacor EUL-30/WS
    http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=20336
    Moderated By dj-MatyAS:

pestqa wrote:
    wzmacniacz już jest i jest przystosowany do podpiecia glosnikow 8 omowych.

Pisanie postów nie na temat - proszę przeczytać pierwszy post Autora tematu.
    Ostrzeżenie.

pestqa
    Level 9  
    bibi717 wrote:
    Jeśli chcesz dobre głośniki radiowęzłowe to mam 5x Monacor EUL-30/WS
    http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=20336

no tak tylko jak te glosniki graja bo po wymiarach widze ze sa niewielkie a nie chce samego treble chce zeby tez bylo slychac lekki bass... dlatego tez wspomnialem ze mysle nad kupnem osobno glosnikow i jakiejs skrzyni tak aby w jednej skrzyni byl nisko i wysokotonowy glosnik tyle ze wtedy juz to nie wyglada ladnie... no ale chodzi mi glownie o jakosc dzwieku a nie o wyglad
    bart1986
    Level 18  
    Głośniki maja być przymocowane w rogach czy mogą stać na ziemi? Można pomyśleć aby zrobić jakieś małe 2 drożne kolumny szkoda że, wzmacniacz jest oddalony aż o 200 m.
    niutat
    Level 36  
    Zwróć uwagę na to jak były rozmieszczone stare głośniki. Holu nie nagłośnisz głośnikami dużej mocy bo będzie jeden łomot.
    Poszukaj tematów na elektrodzie, był już ten problem poruszany.
    pestqa
    Level 9  
    głośniki będą wisieć pod sufitem i będą ze soba polaczone chyba szeregowo i z calosci zrobic mono czyli kazdy kolejny glosnik jest polaczony z kolejnym az dojdzie do wzmacniacza... no chyba ze mozna to inaczej zrobic bo w sumie radiowezel jest po srodku szkoly czyli mozna zrobic ze dolne pietro bedzie na jednym przewodzie a ostatnie i polowa srodkowego na innym przewodzie

niutat wrote:
    Zwróć uwagę na to jak były rozmieszczone stare głośniki. Holu nie nagłośnisz głośnikami dużej mocy bo będzie jeden łomot.
    Poszukaj tematów na elektrodzie, był już ten problem poruszany.

no właśnie stare glośniki sa polaczone tak ze glosnik jest polaczony z kolejnym glosnikiem az dojdzie do wzmacniacza... ale stare okablowanie zostanie wywalone i od nowa trzeba bedzie wszystko zrobic... no wlasnie wiem ze moze dojsc do tak zwanego łomotu bo aktualnie wystawiam glosniki estradowe i taki efekt nieciekawy powstaje ;/

Czy taka kolumna by się nadawała na hol ?
    http://www.stx.pl/kolumny-stx-f-130-czarny.html
    pestqa
    Level 9  
    niutat wrote:

mmm ale to ma tylko 10 wat to chyba słabo czy nie ? Ja się na tym nie znam i jak dla mnie to jedna kolumna powinna miec ponad 100 wat hmm bo tak jak pisalem wczesniej lekki bass ma być odczuwalny a czy te głośniki które mi podałeś oferują bass? czy sam treble...

aktualne głośniki grają jak tanie głośniczki do kompa... tak że po zakupie nowych chcę odczuwać jakiś efekt
    Pele133
    Level 16  
    Jeśli to jest radiowęzeł na napięcie 100V albo 120V to od głośników nie spodziewaj się czegoś rewelacyjnego. Przeważnie głośniki radiowęzłowe są przeznaczone do mowy i przeciętne radiowęzłowe głośniki nie przekraczają mocy 60 W, a siedzi w nich 10 calowa "bestia" ;) Jeśli Ci chodzi o 100W głośnik to chyba spodziewaj się głośnika tubowego :)

Moderated By dj-MatyAS:

pestqa wrote:

Ostrzeżenie.

pestqa
    Level 9  
    to ja już sam nie wiem hmm na tej stronie stx są jeszcze 110 watowe
    http://www.stx.pl/kolumny-stx-f-110-czarny.html

te głośniki w ogóle nie będą służyć do komunikatów... mają służyć tylko puszczaniu muzyki, jutro sprawdzę jaki tam jest wzmacniacz
    niutat
    Level 36  
    Sam widzisz co się dzieje jak uruchamiasz większe kolumny w holu. Mniejsze głośniki rozmieszczone częściej dają w tym wypadku lepsze efekty ale rewelacji nie oczekuj.
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Przy zastosowaniu radiowęzła czyli linii 100V (120V już się raczej nie używa) zastosowanie dużych mocy jest problemowe, rzadko spotyka się wzmacniacze powyżej 500W, i nie spodziewaj się dobrego basu, bo zastosowanie transformatorów w torze głośnikowym, obcina pasmo poniżej ok 70-80Hz w zależności od wykonania transformatora.

Moderated By dj-MatyAS:

pestqa wrote:

Ostrzeżenie.

_eddie_
    Level 33  
    I zacznijmy od tego że nawet najprostrzego porządnego radiowęzła nie zrobisz za ten śmieszny tysiąc zł..

Jak też widzę nie masz o tym za bardzo pojęcia więc proponuję zlecić to komuś kto się tym zajmuje zawodowo. Napewno będzie pewniej i przede wszystkim bezpieczniej (miejsce publiczne-szkoła!).
    User removed account
    User removed account  
    pestqa
    Level 9  
    aha no dobra to teraz rozumiem że nie ma sensu kupować takich dużych głośników... to w takim razie zamiast 5 głośników kupie 9 o mocy 20 wat

a co do tego nieszczęsnego wzmacniacza to jest to firma GRAN jest to strasznie stary i prymitywny model ponieważ na przednim panelu ma tylko suwak do zgłaśniania i ściszania oraz włącznik a na tylnym panelu znajduje się 2 wtyki (wyjścia) 8 omowy i 2 (wejścia) tak że to pewnie nie jest przystosowane do tej linii napięcia 100v nie wiem nie mam pojęcia jutro postaram się znaleźć czas i zrobić zdjęcia tylnemu panelowi ale tam niczego więcej nie ma napisane
    tak że jeżeli jest potrzebny nowy wzmacniacz to moc wyjściowa ze względu na 9 kolumn po 20 wat jest potrzebna 180 wat??

czyli gdybym kupił te
    http://www.skart.pl/kolumny.php?id=zgr_on_wall&s=44
    albo
    http://www.skart.pl/kolumny.php?id=zgr_on_wall&s=28

(podaje dwa modele ponieważ nie wiem która jest lepsza konstrukcja czy dwudrożna czy szerokopasmowa)

i teraz jaki wzmacniacz bo w sumie ja potrzebuje tylko wejście na komputer i wyjście na głośniki
    gawdzik
    Level 2  
    Cześć,
    sprawa pierwsza - moc: przy instalacjach w miejscach takich jak hol (specyficznych bo długich i wąskich) duża moc pojedynczych głośników jest wręcz niewskazana bo jedyne co osiągniesz jeśli chodzi o dźwięk to jeden wielki, kotłujący się bulgot :) Lepiej użyć 10 głośników małej mocy niż dwóch wielkiej.

sprawa druga - odległość: straty sygnału przy takiej odległości i instalacji niskoomowej, a taki jest prawdopodobnie Twój wzmacniacz (piszę prawdopodobnie bo nie podałeś jego symbolu) będą bardzo duże.

Wszystko to przemawia za tym żeby dozbierać trochę kasy i kupić cały zestaw 100V ze wzmacniaczem i okablowaniem.

Jeśli chcesz pomocy przy doborze tych głośników musisz podać wymiary oraz ilość holi bo bez tego możemy równie dobrze wróżyć z fusów :) Podaj też jaka będzie odległość od wzmacniacza do ostatniego głośnika bo na tej podstawie trzeba będzie dobrać odpowiednią grubość kabla.

Polecam też zapoznać się z podstawami instalacji wysokonapięciowych:
    http://100v.pl/index.php?main_page=poradniki - poradnik "Wprowadzenie do techniki PA"

Podaj te wymiary to coś wykombinujemy ;)
    pestqa
    Level 9  
    Dobra podaje plan szkoły
    na niebiesko jest zaznaczone miejsce w którym znajduję się wzmacniacz
    na czerwono zaznaczyłem aktualne miejsce głośników
    PARTER
    I PIĘTRO
    II PIĘTRO

ustaliłem że na jeden głośnik przypada około 100 zł czyli jak pisałem powyżej najlepiej by odpowiadały te
    http://www.skart.pl/kolumny.php?id=zgr_on_wall&s=44
    http://www.skart.pl/kolumny.php?id=zgr_on_wall&s=28

tyle że one się różnią konstrukcją i nie wiem która jest lepsza

proszę powiedzcie mi czy pozostać mam przy aktualnym rozłożeniu głośników i które mam kupić?

----------------
    jutro się dokładnie dowiem jakie napięcie daje wzmacniacz... no ale i tak można założyć transformator
    ----------------

ZDJĘCIA WZMACNIACZA
    http://fotoo.pl/zdjecia/files/2010-10/97e2c39a.jpg
    http://fotoo.pl/zdjecia/files/2010-10/8353447a.jpg

Czy ten wzmacniacz pasuje do tych głośników które podałem powyżej?
    (napięcie radiolinii 100v)

proszę o szybką odpowiedź bo chcę już zamówić głośniki
    Kuba-100v
    Level 12  
    Witam
    Zgodzę się tu z moderatorem w kwestii odpowiedzi niezgodnych z intencją pytającego bo czyni to bałagan informacyjny. Jednak opisany, obecny stan instalacji w kontekście przeznaczenia i struktury obiektu (szkoły), z każdego punktu widzenia (ekonomicznego, technicznego i akustycznego) każe obiektywnie podpowiedzieć pestqa zastosowanie systemu radiowęzłowego nawet, gdyby trzeba by poczekać i dozbierać parę groszy. Nie chcę detalicznie rozwijać tego tematu, bo zrobił by się z tego referat. W każdym razie wzmacniacz o impedancji 8Ohm na wyjściu i 9 głośników połączonych szeregowo czy szeregowo-równolegle przy takich odległościach, to IMO dla Waszych potrzeb zupełne nieporozumienie. Zresztą sam w ostatnim poście podałeś linki do kolumienek wysokonapięciowych. Jeśli opcja, jaką proponuję, jest dla Was do przyjęcia, odpisz pestqa, bo nie chciałbym tu wstawiać linków do zestawów, które bym rekomendował. Powiem tylko, że tańszy (powermikser 120Wrms + 9 kolumienek 2-way) to około 1500PLN, a droższy i lepszy (też 120W), dobrej firmy + 9 (również firmowych) kolumienek 2-way - około 2300PLN. Zakładam, że potrzebny Ci jest wzmacniacz z wbudowanym mikserem. Zresztą jak się zdecydujesz, są jeszcze opcje pośrednie.

Co do Twojego ostatniego postu:
    - nie wypowiadam się na temat proponowanych tu rozwiązań, bo np. nie wiem nic o głośnikach Skart, nie słyszałem ich 'w akcji'
    Powiem tylko, że ważniejszym parametrem niż moc głośnika jest jego faktyczna sprawność. Pasmo przenoszenia również ale bardziej przy instalacji niskonapięciowej (zwłaszcza w dolnym przedziale). W radiowęzłowej natomiast, można znacznie uniknąć strat mocy (do 40%), przez korekcję niskich częstotliwości w mikserze, bo i tak nie będą przeniesione przez linię i małej średnicy głośniki, a 'basy' pożerają najwiecej mocy wzmacniacza. Wiem, trudno to wytłumaczyć tak kompaktowo, dlatego o tym na końcu postu.
    - spróbuj przenieść te plany ewakuacji jakimś cudem na papier i wstaw jeszcze raz, bo obraz jest niewyraźny i podaj wymiary (również wysokość), bo skala w tym wypadku nie wystarczy (zdjęcie też jest w jakiejś skali przecież ;) i nie będę przecież mierzył ich na monitorze ;)
    - czy to pomyłka, czy macie dwa drugie piętra i parter? ;) Na którym pietrze ma być centrala/studio?
    - napisz, czy rozmieszczenie punktów instalacji (głośników) ma pozostać tak jak jest, czy dopuszczasz modyfikację zgodnie z prawidłami akustyki
    P.S. Teraz dopiero zauważyłem zdjęcia wzmacniacza i tym bardziej polecam zakup całego zestawu. Akurat z Granami miałem 'przyjemność'. Czy z tego wynika, ze masz jakiś mikser?

-------------------
    I na koniec serdeczna prośba do wszystkich czytelników, autorów i postujących w tym topiku.

Statystyki pokazują stale rosnącą ilość wejść na strony firm z wątków założonych nawet kilka lat temu, co świadczy o rosnącym zainteresowaniu poprawą jakości dźwięku w różnych obiektach. Czytając ich treść, pod kątem poprawności merytorycznej, nie jestem przekonany, czy zainteresowani mają na ich podstawie jasną odpowiedź w interesującej ich kwestii.

Dlatego w Dziale 'Nagłośnienie Akustyka', przy życzliwej i aktywnej pomocy moderatorów, umieściłem sondę-ankietę nt. założenia nowego pod-działu - 'Nagłośnienie radiowęzłowe', który będzie moderowanym kompendium wiedzy o tych systemach czyli zbiorem artykułów, tutoriali, linków do kompetentnych źródeł i fachowych wypowiedzi. Oczywiście będzie można tam zakładać nowe wątki, pytać o wszystko co dotyczy tego tematu i otrzymać jasna i pewną odpowiedź. Tam zostaną również przeniesione wszystkie dotychczasowe wątki na temat 'radiowęzłówki'. Kontrolę nad treścią przejmie moderator (np. dj-MatyAS, oczywiście jeśli wyrazi zgodę) i ewentualnie inni, sprawdzeni fachowcy.

A teraz ta moja prośba: zerknijcie tam, proszę: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1787278.html i wyraźcie swoje zdanie, a jeszcze lepiej - zagłosujcie za utworzeniem tego działu - jeśli nie dla własnej, to dla korzyści innych, przyszłych użytkowników potrzebujących porady. Ot, taki dobry uczynek ;)

Dziękuje z góry i pozdrawiam
    Kuba-100v