Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Liczniki do przekładników prądowych

27 Wrz 2010 18:29 2919 5
  • Poziom 13  
    Mam pytanie,
    Jako że nie wiele miałem do czynienia z przekładnikami prądowymi, mam problem.
    Otóż zamówiłem liczniki energii elektrycznej 3f i 12 przekładników 600/5 w kl. 0,5
    ale okazało się że do przekładników muszą być jakieś specjalne liczniki, i teraz czy mogę tradycyjne liczniki wykorzystać do tego opomiarowania ? czy mogę je sobie w buty wsadzić :) i dokupić przystosowane, a jeśli tak to gdzie dostanę takowe ?
    Dodam że to jest opomiarowanie do rozliczenia wewnętrznego.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Potrzebujesz licznik pół-pośredni. Zwykły licznik bezpośredni posiada zupełnie inna budowę i nie wykorzystasz go do opomiarowania z przekładnikami. Powinieneś poczytać najpierw o budowie takiego układu ponieważ do przekładników i licznika potrzebujesz jeszcze zabezpieczenia napięciowe, listwę SKa i sygnalizacje.
    Z ciekawości czemu aż 12 przekładników i aż 600/5 ? Jakie prądu płyną w tych obwodach które chcesz opomiarować ?
  • Poziom 13  
    Liczniki potrzebuję do opomiarowania ciepłowni zasilanej 4 obwodami ze stacji transformatorowej. Do tej pory opomiarowana była 1 faza na każdym z obwodów i mnożone x3.
  • Poziom 35  
    No nie aż tak bardzo inną budowę. Od biedy można tymi licznikami coś tam zdziałać ale trzeba by zdjąć mostki łaczące cewki napieciowe i tam podłączyć obwody napięciowe. Poza tym liczniki takie mogą mieć większy uchyb i po przemnożeniu może być duży błąd pomiaru. Gra jest niewarta świeczki, dla ciepłowni koszt czterech liczników to pestka. Jak najbardziej popieram zdanie że potrzeba zabezpieczeń i listwy Ska. Sygnalizacja też jest wskazana.
  • Poziom 13  
    W ów stacji trafo są stare szafy rozdzielcze zabezpieczone w/g norm sprzed wojny :), tam niczego nie mogę zmieniać, co do sygnalizacji - te pomieszczenia odwiedza się tylko raz w miesiącu celem odczytów i raz w roku konserwacja. Ogólnie na istniejące szyny montuję przekładniki, podpinam do liczników w/g schematów z netu
    i po sprawie.
    Jutro dzwonię do firmy PAFAL celem zakupu indukcyjnych liczników en. el. półpośrednich.
    Ta sygnalizacja - czemu ona ma służyć ?
  • Poziom 35  
    Ma służyć upewnieniu się czy nie jest przepalony bezpiecznik w obwodach napięciowych. Są to trzy lampki zapalane przyciskiem. Gdyby przepalił się bezpiecznik nie będziesz o tym wiedział a pomiar byłby obarczony dużym błędem i to przez długi czas. Przy odczycie należy nacisnąć ów przycisk i upewnić się że wszystkie lampki świecą. Gdyby któraś nie świeciła to błąd pomiaru byłby tylko w tym jednym miesiącu.
    A możesz "schemat z netu" tu pokazać ?