Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Listwa LED + Wyłącznik z Potencjometrem

28 Wrz 2010 01:16 5109 2
  • Poziom 8  
    Witam.

Przyszedłem na to forum aby uzyskać od was pomocy.

Jakiś czas temu zakupiłem odpowiednie elementy aby zrobić podświetlenie na klawiaturę.

Na allegro znalazłem listwę z diodami LED, użyłem odcinek o długości 80 cm tj 12 diod led z czego na każdym odcinku 20 cm jest umieszczony o ile mi się wydaje jakiś rezystor, wnioskuję to iż jest podpisany literką R ale pewności niemam, dolutowałem do tej listwy gniazdo DC żeńskie oraz podłączyłem do tego zasilacz 12V z wyjściem na gniazdo DC.

Wszystko fajnie działa ale szukam informacji na temat jak podłączyć do tego Wyłącznik z potencjometrem. Widziałem niektóre odpowiedzi na forach i szukałem tego dość sporo ale większość po prostu chciała zmniejszyć moc tych diod bo ich raziło światło. Natomiast ja chciałbym mieć dowolną regulację aby przyciemniać bądź zjaśniać to światło z diod.

Pytałem w sklepie z elektronika, oraz pytałem sprzedawcy listwy led i nikt nie jest w stanie odpowiedzieć mi na pytanie. Za każdym razem usłyszałem ze muszę im podać ile potencjometr ma mieć omów i czy to jest jakieś podłączenie liniowe czy mostkowe czy coś tam jeszcze, już nie pamiętam bo nie rozumiem nic z tego.

Czy ktoś potrafiłby mi na tyle pomóc aby uzyskać efekt jaki żądam ?

Z góry dziękuję za chęci. Pozdrawiam.

PS: Informuję że jestem ciemny w tych sprawach więc nawet schematy stanowia dla mnie problem, lepiej wytłumaczyć jak laikowi. :)
  • Poziom 33  
    Witam, wystarczy poszukać po sklepach internetowych tak zwanych "ściemniaczy PWM". Są to małostratne regulatory mocy wypierane przez regulatory liniowe podobna tendencja panuje w oświetleniu nowszych pojazdów. Wystarczy poszukać na szrotach można to dostać bez problemu. Poza tym taki regulator można zrobić samemu w 15 minut (zależnie od umiejętności).
    http://www.tedtronix.pl/?id=sciemniaczled

na znanej stronie aukcyjnej wersja bez obudowy za 20zł.
    Linka z opisem aukcji wysłałem Ci na PW - oczywiście to jest przykład, nie reklama !

Listwa LED + Wyłącznik z Potencjometrem

W skrajnym lewym położeniu potencjometru regulatora PWM wypełnienie impulsu jest równe zero, tak więc wyłącznik jest zbędny. Napięcie zasilania regulatora ma być równe napięciu zasilania Twojego ustrojstwa. I jakby co w tym przypadku "ściemniacz LED" to tylko nazwa handlowa, aby szybko upchnąć urządzenie komuś, kto potrzebuje regulatora do LED. Jest uniwersalny, w zastosowaniach których występuje jakaś dana bezwładność odbiorcza silniki (obrotowa)/żarówki (cieplna)/ LED (bezwładność oka) itp.

PS. Na przyszłość omijaj takich sprzedawców szerokim łukiem.
    Pewnie mówisz o sklepie RTV, bo w takim z podzespołami jak dotąd spotykałem jedynie ludzi z pasją i nie wierzę, aby ktoś taki odesłał Cię z kwitkiem. Połączenie liniowe, mostkowe...hmmm cóż za piękne określenia. Język polski jest tak barwny, w rzeczy samej i prędzej zrozumiałbyś jej istotę bez językowych "upiększeń". I zyska na tym zarówno Twoje zdrowie jak i sprzęt, jeśli zechcesz coś gdzieś "mostkować" (pierwsze i drugie prawo kirhoffa)

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Witam.

Dziękuję że tak szybko odpowiedział pan w moim temacie.

Właśnie czegoś takiego szukałem =)

Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedź oraz dziękuję również za radę co do sprzedawców z jakimi się spotkałem.

Jeszcze raz dziękuję :)

Już wszystko wiem, temat do zamknięcia :) Pozdrawiam.