Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Winodws Server 2003 Small Buissnes plus ModemoRuter Netii

28 Wrz 2010 09:54 1516 10
  • Poziom 8  
    Mam taki problem, byłem ostatnio w szkolnej pracowni komputerowej w sprawie naprawy komputerów i sieci i nie wiem jak się do tego zabrać. Pracownia ruszyła parę lat temu na serverze Win 2003 Small Buissnes - internet na sieci Netia, 11 stanowisk komputerowch. Ok roku temu przyszedł gość z Netii, aby zainstalować tam dodatkowo ModemoRuter. Nie mógł poradzić sobie z uruchomieniem Rutera i serwera Win2003 Small Buissnes jenocześnie i serwer całkowicie odłaczył i skonfigurował sieć na ruterze netii. Wszsytko śmiga. Jak podłaczyć teraz serwer do sieci z ruterem. Jest mi to potrzebne, ponieważ obraz systemów Winsows XP na stanowiska komputerowe znajduje się włąśnie na serwerze i bez tego nie mam możliwości reinstalacji orginalnej wersi Windowsa XP. Brak płyt istalacyjnych WinXP. Jak podłaczyć serwer do sieci netia z ruterem tak, aby wszystko śmigało i jak odpala się reinstalacje systemu na stanowiska komputerwowe z serwara.
    Z góry dziękuje za pomoc.[/b]
  • Specjalista Sieci, Internet
    Jak jest router to podłączasz kartę sieciową serwera kablem do portu LAN routera.

A jak to masz wszystko podłączone ? narysuj schemat.
  • Poziom 26  
    Witam
    Jeśli cię dobrze zrozumiałem, chcesz używać w sieci serwera, to go włącz do LAN :) dostęp do internetu przez Router a nie przez serwer, nawet nie wskazane, chyba że serwer udostępnia swoje zasoby do internetu, ale i tak polecam udostępnianie poprzez Router, większe bezpieczeństwo.
    Połączenie Router -> serwer -> LAN spowoduje generowanie większego ruchu w sieci lokalnej, przy 11-tu maszynach dość duże. Jeśli "na siłę" chcesz używać serwera jako bramy do internetu to serwer musi mieć min. 2 karty LAN jedna wejściowa, druga wyjściowa, włącz na 2-giej DHCP i udostępnianie połączenia internetowego, adresy IP takiej sieci MUSZĄ być w innej puli.
    Reasumując: podłącz serwer do LAN i udostępnij zasoby
    pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Dzięki za informację, tak zrobię. Może wiecie jak uruchomić reinstalacje systemu WindowsXP przez sieć. Obazy znajdują się na serwerze?
    Cytat:
    Może wiecie jak uruchomić reinstalacje systemu WindowsXP przez sieć.

Może clonezilla tutaj się przyda ?
  • Poziom 8  
    Jeżeli podłączę tak jak radzicie, serwer za routerem pod gniazdo lan, i w router jest np. włączone DHCP i w serwerze też DHCP czy to się nie będzie gryzło i czy komputery w pracowni będą wiedzieli skąd pobrać IP??

Dodano po 1 [minuty]:

Poszukuje również jakiejś książki lub strony dotyczącej administracją taką siecią. Nic w sieci darmowego nie mogę znaleźć :(. Z góry dziękuje za pomoc :).
    DHCP możesz wyłączyć w serwerze lub w routerze.

Dodano po 48 [sekundy]:

google: small business server tutorial
  • Poziom 26  
    Witam
    Co do książki - nie trzeba kupować nic ekstra wystarczy poczytać w necie np. trzepak.pl ;) co do DHCP teoretycznie w jednej lokalnej sieci może być jeden DHCP
    Włącz na początek DHCP na routerze, sprawdź IP na komp. w sieci jeśli adres będzie z puli np. 192.168.0.x nadaj serwerowi IP na "sztywno" np. 192.168.0.100
    Adresy prywatne mają wydzielone zakresy numeracji w ramach tzw. klas.
    Klasa A: 10.0.0.0 - 10.255.255.255 maska 255.0.0.0
    Klasa B: 172.16.0.0 - 172.31.255.255 maska 255.240.0.0
    Klasa C: 192.168.0.0 - 192.168.255.255 maska 255.255.0.0 (w tej klasie jest dostępnych 65536 adresów 192.168.0.0 - 192.168.255.255)
    Zalecam przypisanie adresów IP na sztywno. Ma to tą zaletę że w razie nie działania serwera DHCP komputery w sieci się "widzą". Na Routerze włącz statick IP i określ klase IP np. 192.168.0.x - na komputerach po kolei 192.168.0.2 ... 0.3 itd. brama do internetu będzie adresem routera np. 192.168.0.1 maska 255.255.255.0 - czasem w niektórych routerach przyda się wpisać DNSy proponuje tepsy 194.204.152.34 zapasowy 194.204.159.1
    Co do instalacji systemu z serwera jest to możliwe ale... jest dużo ale, po pierwsze komputer musi mieć opcje w BIOSie ładowania systemu z NIC nie wszystkie to mają, poza tym, na serwerze musi być zdefiniowany i uruchomiony mechanizm dostępu do obrazu iso instalki, całość nie jest zbyt prosta... daruj sobie tą metodę jeśli jesteś początkujący :) prościej - płyta CD, jeśli komputery nie mają napędów CD to klucz USB z instalką Win.
    pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Dzięki za tak wyczerpującą odpowiedź. Chce zainstalować Windows z serwera, ponieważ systemy na płytach mnie zostały dostarczone (a w szkole musza być oryginały). Zobaczę w jakim formacie zrobione są obrazy na serwerze, jeśli w ISO, to nie ma problemu, jakoś dam radę. Jeśli nie to może być mały problem.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Witam tak przy okazji moglby mi ktos pomoc z tabelami routngu :( błagam

Moja siec w skrocie wyglada tak:
    Winodws Server 2003 Small Buissnes plus ModemoRuter Netii
    Wszystko jest skonfigurowane tak zeby na komputery w sieci internet przychodzil z lacza nr 1; lacze nr 2 ma sluzyc do dostepu zdalnego na serwer (nie ma dawac interentu komputerom w sieci); wiem ze mozna to zrobic z lacz nr 1 ale z innych przyczyn musi to byc zrobione z lacza nr 2 ; na serwerze jest zainstalowany isa server (jesli ma to znaczenie) wszystko ustawilem tak jak na rysunku a komunikacji z serwerem przez lacze nr 2 nie ma a odwrotnie jest. czyli z serwera moge wejsc na strone konfiguracji routera. Wydaje mi sie ze trzeba jakos tabele routingu ustawic lub cos w isa serwer aby to zadzialalo tylko nie wiem co. Prosze o pomoc. Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Próbowałem uruchomić serwer, ale niestety jest coś chyba z procesorem, bo przy jego włączaniu monitor nie reagował. Odłączyłem twardy dysk z serwera i odpaliłem go na innym komputerze. Nie udało mi się znaleźć obrazu, widziałem tam tylko pliki np. xpmanis, foldery Mirror1, w którym były umieszczone pliki chyba partycji systemowej każdego komputera. Nie wiedziałem jak się do tego zabrać. Serwera nawet nie podłączałem do sieci.
    Jak pobrać obraz systemu z serwera ręcznie, nie przez sieć. Do tej pory używałem tylko Ghosta, a tu na serwerze jakieś dziwne obrazy składające się z wielu folderów.
    Czy wystarczy te foldery skopiować na partycję systemową danego komputera?