Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie akumulatora w ROMET. Modyfikacja instalacji.

digit4all 28 Wrz 2010 10:26 4246 5
 • #1 28 Wrz 2010 10:26
  digit4all
  Poziom 9  

  Przepraszam że pewnie jestem kolejnym który zaczyna POSt o podobnej tematyce.

  POTRZEBUJĘ porady co do poprawności tego schematu
  Ładowanie akumulatora w ROMET. Modyfikacja instalacji.

  Pragnę zmodyfikować instalację zapłonową w moim starym ROMET OGAR 205, i przerobić z tradycyjnego na coś co wydaje mi się skuteczniejsze / stabilniejsze ???

  Problem polega na tym że amatorem TOTALNYM jestem ale jakoś brakuje mi w tym schemacie diody ZENERA w układzie prostowniczym.

  DLACZEGO kombinuję ?

  Mam tego ROMET'a od roku i kupiłem go tylko po to aby ODKUPIĆ taki sam model i rocznik jaki uległ zniszczeniu podczas jedynego mojego wypadku przez 16 lat jakie poruszam się jednośladami.

  Pragnę poprawić bezpieczeństwo poruszania się nim po drogach poprzez dodanie kierunkowskazów z zachowaniem jego oryginalnego wyglądu, gdyż nie jestem w wieku by podniecać się PSEUDO tuningiem.

  Wiele prób ustawień zapłonu skończyły się na wniosku że prawie PERFEKCYJNE ustawienie kończy się tym iż na zimnym silniku trudno go odpalić.

  DANE TECHNICZNE: wał+wydech nowy , cylinder po pierwszym szlifie z planowaną głowicą co pozwoliło spokojnie jednoosobowo poruszać się na zębatkach od motorynki przy niskim zużyciu paliwa około 2,5-3L/100km,


  chcę zamontować kierunki i zmienić typ zapłonu licząc na poprawę pracy silnika i dlatego proszę o podpowiedź czy można bezpiecznie podłączyć AKU pod taki schemat i jaki to ma być AKU. W sklepie oferowano mi kwasowy lub żelowy

  0 5
 • #2 28 Wrz 2010 15:34
  Polaris
  Poziom 16  

  Sam się kiedyś zastanawiałem żeby wyrzucić cewkę wysokiego napięcia z magneta na zewnątrz i zastąpić ją cewką niskiego napięcia i połączyć to razem w trójkąt lub gwiazdę oraz wyprostować to na trójfazowym mostku prostowniczym. NApewno trzeba by za tym prostownikiem założyć jakiś regulator napięcia tak żeby nie przeładowało to akumulatora.

  0
 • #3 28 Wrz 2010 18:11
  digit4all
  Poziom 9  

  ja się zastanawiam czy takie rozwiązanie będzie w stanie ŁADOWAĆ aku.

  Dziś byłem w sklepie z częściami i jakoś sprzedawca wspomniał że w SIMSON'ach były zapłony elektroniczne ale ludzie wywalali i zamieniali na tradycyjne.
  Sam już nie wiem co dobre - pewnie to co mam i lepiej nie grzebać.

  Niemniej jednak w/w schemat byłby przydatny do podstawowego celu jakim jest zamontowanie kierunków. Tylko czy 2 cewki światłowe 6v 20W w/g danych producenta dadzą radę naładować AKU ?

  Wspomnieć trzeba że jeździ się całym, rokiem na światłach, no ale już tył mam na diodach i robię część przodu coś ala obwódka w BMW :) z diód.

  0
 • #4 03 Lis 2010 21:11
  szymonxxxszymon
  Poziom 11  

  2*20 W= 40 W . Jest to wartość teoretyczna... W rzeczywistości wynosi ona trochę mniej.. Jeżeli z przodu masz żarówkę 15W i z tyłu dałeś diody to w zasadzie bezproblemowo.. ALE- wywalasz cewkę i dajesz cewkę zewnętrzną, czyli ona także potrzebuje prądu.. (tak zrozumiałem). Pomału zaczynają się schody..
  TERAZ NAJWAŻNIEJSZE- 6V pod obciążeniem jest podawane dopiero przy wyższych obrotach.. A wiadomo, że nikt nie jeździ w ten sposób, by nie zajechać silnika.. Musiałbyś dowinąć pare zwoji (przypuszczam że ok. 20) i dać regulator napięcia.. Powodzenia.

  1
 • #5 03 Lis 2010 21:44
  JCK
  Poziom 25  

  Proponowałbym pozostawić iskrownikowy układ zapłonowy i nic nie zmieniać.
  Jedna przesłanka - aku rozładowany nic już Romata nie uruchomi!
  Przeprowadź prosty test:
  Do obwodu oświetlenia dołacz prostownik pełnookresowy(mostek) z dołączonym kondenstaorem np 1000 mikrofarad i woltomierzem napięcia stałego.
  Zbadaj napięcie z właczonymi światłami podaczas typowej prędkości jazdy.
  Jeśli uzyskasz napiecia z przedziału7-8V to ma sens.
  Oczywiście myślę tylko o wykorzystaniu aku jako źródła zasilania kierunków i ewentualnie stopu.
  Tak miały leciwe WSK 125.(tylko stop i postojowe)

  0
 • #6 30 Maj 2011 17:11
  56b4
  Poziom 10  

  Panie digit4all. Pobrał pan schemat ze strony, gdzie nie można kopiować samowolnie.

  1