Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers Eurostar ZWE 24-2 KP - za wysokie ciśnienie

28 Wrz 2010 13:03 7923 14
 • Poziom 11  
  Witam
  Po 13 latach bezawaryjnej pracy objawił się taki problem: przy podłączonym zasilaniu pieca ciśnienie ciągle rośnie i po przekroczeniu bezpiecznych 3 barów nadmiar umyka zaworem bezpieczeństwa w tempie mniej więcej 1m3 na dobę.
  Co może być przyczyną takiej awarii? Czy to nieztety oznacza że kocioł dopełnił żywota?
  pozdrawiam
  Scynio
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 17  
  Naczynie przeponowe się przetarło i nie ma w nim powietrza? Masz naczynie przeponowe?
 • Poziom 11  
  no jest oczywiście - sprawdzę jakie jest w nim ciśnienie

  Dodano po 8 [minuty]:

  rzeczywiście ciśnienie powietrza jest zerowe - spróbuję uzupełnić o ile rzecz jasna się da
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Poziom 17  
  Musisz wypuścić wodę z naczynia, bo inaczej nie napompujesz. Najpierw wymień wentyl i oczyść gniazdo wentyla. Samochodową nakrętką go wyjmiesz.
  Nabij 1.5 bara pompką do kół. Ja u siebie miałem to samo.
 • Poziom 11  
  wymieniłem zaworek, nabiłem 1,5 bara powietrza i....
  ... niestety ciśnienie nadal rośnie i przekracza 3 bary i nadmiar wody uchodzi przez zawór bezpieczeństwa, zmieniło się tylko to że rośnie wolniej niż poprzednio,
  w czym jeszcze może być problem ?
 • Pomocny post
  Poziom 17  
  scynio napisał:
  wymieniłem zaworek, nabiłem 1,5 bara powietrza i....
  ... niestety ciśnienie nadal rośnie i przekracza 3 bary i nadmiar wody uchodzi przez zawór bezpieczeństwa, zmieniło się tylko to że rośnie wolniej niż poprzednio,
  w czym jeszcze może być problem ?


  Nie wypuściłeś wody z naczynia przeponowego. Musisz odkręcić połączenie o ile nie masz szybkozłączki i dopiero napompować puste. W trakcie pompowania nie może być w nim wody. Odłącz je i wylej wodę. To jest jedyny powód. Woda nie jest ściśliwa. napompowałeś 1.5 bara w malutką przestrzeń. Później jak będziesz eksploatował to nie dopuszczaj do sytuacji żeby w instalacji było więcej niż 1.4 bara bo ci znowu nadyma ten balon.
  Jak popukasz w naczynie to będziesz slyszał czy jest puste czy nie. Ma być prawie puste lub puste żeby woda miała gdzie się dostać.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Ciśnienie w naczyniu wzbiorczym powinno być dobierane przede wszystkim w oparciu o wysokość statyczną instalacji oraz o jej pojemność.
  Rada by pompować do 1,5 bar nie znając tych danych jest łagodnie mówiąc nie rozsądna.

  Proponuję poczytać instrukcję kotła w której o owym ciśnieniu jest napisane. Instrukcja tu: http://www.szkolenia-junkers.pl/res-instrukcje.phtml?files_dir_id=715

  Dodatkowo nadmienię że ciśnienie wstępne w naczyniu ustawiane przez producenta w tym modelu kotła wynosi 0,75 bar przy pojemności naczynia 8 l.
 • Poziom 11  
  12B dzięki za wskazówki,
  przestudiowałem dostępne materiały ze strony Junkersa ale jeśli chodzi o ten model kotła to na kolana nie powalają, z moich wyliczeń wykalukulowałem, iż ciśninienie wstępne w naczyniu wzbiorczym powinno wynosić ok 1 bar, pisze ok bo znalazłem dwie szkoły liczenia ciśnienia statycznego - jedna mówi o wysokosci instalacji nad urządzeniem (rozumiem że chodzi o naczynie) druga natomiast wysokość tą definiuje między najwyśzym a najniższym punktem instalacji, a to drobna różnica w moim przypadku jakieś 0,3 bara.
  W każdym razie ustawiłem to ciśnienie jak należy, oczywiście zgodnie ze sztuką tj. po opróżnieniu naczynia z wody, niestety problem pozostał.
  Po kolejnej szczegółowej analizie (bogatszy o doświadczenia wynikające ze studiowania schenatu i opisu działania) doszedłem być może do błędnego wniosku, że uszkodzona jest nagrzewnica, a uszkodzenie polega na wewnętrznym połączeniu się obwodu co i cwu - o ile jest to wogóle możliwe ?!
  Skąd taki wniosek? - a stąd że kocioł "dobija" ciśnienie w instalacji co do ciśnienia sieciowego, po zamknięciu zaworu doprowadzającego zimną wodę do kotła (nie do instalacji co) ciśnienie jest stałe natomiast po otwarciu rośnie do sieciowego czyli w granicach 3,5 bara i nadmiar wody wycieka zaworem bezpieczeństwa do kanalizacji, a "herbaciany" kolor tej wyciekającej wody świadczy o tym, że miesza się ona z wodą z układu co.
  Doszedłem zatem do wniosku, że dzieje się to w nagrzewnicy - no chyba że się mylę ale w takim razie gdzie jeszcze te dwa obiegi mogą się ze sobą spotkać ?
  Jeśli moja bądź co bądź laicko-amatorska diagnoza jest prawdziwa to czy można taką nagrzewnicę jakoś naprawić? Bo jak znam życie koszt wymiany będzie zbliżony do ceny nowego kotła :cry:
 • Poziom 17  
  No jeśli po odcięciu pieca nie ma tego zjawiska czyli zawór dopuszczania wody z sieci trzyma.
  Faktycznie musi sie gdzieś mieszać i dobijać jeśli to nie od naczynia i ciepła.
 • Poziom 11  
  problem tylko w tym że nie mam pewności a tylko podejrzenie że to nagrzewnica, co innego gdyby miała widoczną nieszczelność - przenajmniej sprawa była by jasna, a tak są wątpliwości
  czy możliwe jest aby te dwa obiegi jeszcze gdzieś mogły się spotkać poza nagrzewnicą? zna ktoś dobrze ten model pieca ?
  pozdrawiam i dziękuję za dotychczasowe rady
 • Pomocny post
  Poziom 32  
  Jedyne wyjscie to zamknąć dopływ wody do bojlera/kotła chocby na noc, jesli cisnienie nie zwiększy się, to masz trafioną nagrzewnicę.
 • Poziom 11  
  taki test już robiłem i sie potwierdza niestety
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  Niestety z opisu i eksperymentów wynika że jest uszkodzony wymiennik/nagrzewnica.
  No chyba że jakimś cudem jest otwarty zawór napełniania instalacji c.o. Kocioł w taki zawór nie jest wyposażony więc musi być zamontowany na instalacji. Nie przypuszczam by Pan tego nie sprawdził.
  Nowy wymiennik to koszt ok. 1300 zł.
 • Poziom 11  
  sprawdziłem dokładnie
  niestety cena nowej nagrzewnicy powala na kolana myślałem że robi się je zasadniczo z miedzi a nie ze złota :)
  pozostaje zatem wymiana kociołka albo zaadoptowanie jakieś używki o co niestety nie łatwo
  dziękuję i pozdrawiam