Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki basowe do BMW E34 sedan (dwie skrzynie)

mah111 28 Wrz 2010 13:16 3797 5
  • #1 28 Wrz 2010 13:16
    mah111
    Poziom 12  

Witam,
    Chcę zainwestować w zabudowanie bagażnika w BMW E34. Zabudowa ma składać się z dwóch skrzyń po bokach bagażnika, zostawiając po środku 25cm wolnego miejsca (nie chcę tracić środkowego tunelu na narty i deskę). Litraż skrzyń które będą dopasowane do moich potrzeb wynosi 54l wyliczone bassboxem w układzie zamkniętym, przy MDF 18mm, gdzie skrzynie kończą się w miejcu gdzie bagażnik wchodzi pod szybę.

Skrzynia będzie wyglądała mniej więcej tak (x2):

Skrzynie będą leżały na boku oznaczonym czerwonym G i H a głośnik będzie w ściance, która na rysunku jest na górze. Bagażnik w E34 jest nieregularny, więc potrzebny był skos po boku.

Litraż 54L jest maksymalnym podanym, można go regulować skracając skrzynię (będzie się głębiej chowała w bagażniku)

Myślałem o Peiyingu PY-B2H76R do zasilenia głośników.

Słyszałem że głośnik PY-BL300A10 dobrze gra z tym wzmacniaczem, ale po przeczytaniu komentarzy, także na tym forum, chyba zmieniłem podejście do sprawy

Teraz konkrety:
    Kwota na głośniki + wzmacniacz ok. 700 PLN
    Nie ma niemiłosiernie łupać tylko grać czysto, głęboko i w miarę głośno...
    Słuchana muzyka: Dance, rock, czasem Hip-Hop (czyli pełen zakres

Będę wdzięczny za wszelkie rady...

0 5
  • #2 28 Wrz 2010 20:25
    bezu192006
    Poziom 9  

Witam.
    Może zaproponuje: 2x Infinity REF 1260W, głośny przetwornik: 93dB, słyszałem go w skrzyni zamkniętej 35L jak i w BP 4th i grał bardzo czysto, tylko wtedy musiał bys to takim piecem zasilić: Peiying ALIEN PY-1K76D - monoblok, jeśli już tak bardzo chcesz iść w to firmę :D

0
  • #3 28 Wrz 2010 22:06
    mah111
    Poziom 12  

Nie chodzi mi o to żeby iść w Peiyinga, tylko wyczytalem ze w budżetówce robi całkiem niezłe wzmacniacze ;)
    Może jednak jakiś glosnik z 2 cewkami żeby można było podłączyć całość w 4 Ohmach? Jakieś propozycje?

Ewentualnie podłączenie pod taki wzmacniacz: PEIYING ALIEN A4E76R jest 4-kanałowy a w mostku ma 2x300W RMS dla 4 Ohm.

Powiedzcie mi jeszcze czy dopuszczalne jest (akustycznie) zrobienie jednej skrzyni zamkniętej i jednej BR w bagażniku? Zastanawiam się czy w tym przypadku połączą się ich zalety czy raczej wady? :)

===================================================

Zrobiłem symulację Infinity 1260w przy kilku obudowach

1. bass reflex dla pojemności 54l (odjąć objętość desek na BR szczeliwnowy - bo chyba tak to się liczy? = ok. 48L) i strojona dla 28Hz - dlaczego, to później :)
    2. zamknięta dla obudowy 54L
    3. zamknięta, polecana przez producenta 35L.
    Oto co mi wyszło...
    Zapomniałem podać sygnał na zamkniętej obudowie :), na BR jest 300W
    Group Delay dla bass reflex przy strojeniu na 35Hz wychodził dość wysoko (prawie 17ms przy 35Hz i 15 przy 40Hz), lecz po zmianie strojenia na 28Hz (nadal powyżej Fs - 23,53Hz) jest całkiem nieźle... ( w niskich częstotliwościach jest rozlazły, do 35Hz, gdzie ma 12,5ms a przy 40Hz już przyzwoite 10ms. Pytanie tylko czy tak niskie strojenie w rzeczywistości da pożądany rezultat?

Na koniec wykres poziomu sygnału (bez żadnych filtrów), widać że w BR głośnik schodzi niżej o prawie 15Hz i ma sporo wyższą skuteczność w dolnym paśmie.

Teraz pytanie - jak to się ma do rzeczywistości? Słuchał ktoś tego przetwornika w BR? Jeśli tak, jakie wrażenia i na jaką częstotliwość był strojony?

=====================================================

Co myślicie o wzmaku EarthQuake 600W.4 do tego?

0
  • #4 17 Lis 2010 08:47
    mah111
    Poziom 12  

Odgrzeję trochę kotleta żeby opisać rezultaty...

Od dwóch tygodni mam złożony zestaw, zbudowałem 2 skrzynie zamknięte 54l, wzmocnione od środka, wygłuszyłem dodatkowo watoliną i wsadziłem w nie 2 infinity 1260w.
    Zasilam to Earthquake 600w.4 w mostku (2x400W RMS)

Wrażenia - jak dla mnie w zupełności wystarczający poziom dB jak na sedana.
    Nie będę tu mówił o trzęsących się lusterkach, czy o tym że muszę na nowo zamocować tylną półkę bo wyleciała z zatrzasków...

Powiem coś o jakości...
    Po pierwsze - dzięki bezu za polecenie przetworników. Myślę że jakościowo grają naprawdę nieźle. Nie ma tu dudnienia, a mięsisty, do tego szybki bas. Z wyliczeń wynika że zamknięta skrzynia o tej pojemności wygłuszona watoliną z tym głośnikiem powinna stroić na ok. 38Hz i wydaje mi się że jest to optymalna opcja. Bas schodzi naprawdę nisko i potrafi uderzyć po nerkach. Do tego szybkość nie pozostawia wiele do życzenia.

Pomimo faktu że skrzynka jest o 20L większa od zalecanej przez producenta, głośnik utrzymuje się w swoim XMax dla całego zakresu pracy wzmacniacza. Oczywiście bałbym się puścić 10-20 Hz z przetwornika przy 400W ale takie częstotliwości zdarzają się w muzyce baaardzo rzadko.

Ogólnie jestem pozytywnie zaskoczony efektem pracy.

0
  • #5 25 Lut 2011 13:26
    rafalbazar
    Poziom 9  

jakim programem to obliczałes ?

0
  • #6 25 Lut 2011 14:42
    mah111
    Poziom 12  

Skrzynka w BassBox, wykresy - WinISD

0