Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak obrazu, po zmianie chłodzenia na Mugen 2,

28 Wrz 2010 17:32 3566 23
  • Poziom 10  
    Witam,
    miałem ostanio problemy z procesorem otóż przegrzewal sie, postanowilem kupić lepsze chłodzenie, ponieważ box'owe nie dawalo rady w stresie, zdecydowalem sie na Scythe MUGEN 2 REVISION B, przez cały montaż starałem się precyzyjnie i delikatnie, wymontować płytę główna i zamiesić chłodzenie według instrukcji, czyli dobrałem blaszki pod am2+, nałożyłem podstawkę z drugiej strony, przykręciłem śruby - wszystko się trzymało...

Po ułożeniu wszystkich części i okablowania na swoje miejsce, na monitorze nie ma obrazu a komputer daje sygnały dźwiękowe, płyta główna pokazuje najczęściej symbole 7F, FF...

Zdjęcia:
    Brak obrazu, po zmianie chłodzenia na Mugen 2, Brak obrazu, po zmianie chłodzenia na Mugen 2, Brak obrazu, po zmianie chłodzenia na Mugen 2,

Film:
    http://www.youtube.com/watch?v=TsSdgqq7bbE
    >

Parametry sprzętu:
    Plyta główna: ABIT AX78 / AMD770
    Grafika: Geforce 8800GT
    Ram: 4gb - 667mhz
    Procesor: AMD Pheon 9550 Quad-Core ~2,2ghz
    2 dyski sata po 500GB
    Zasilacz: OCZ fatality 550W
    2 nagrywarki dvd, pierwsza ATA, druga SATA

Proszę o pomoc, zapraszam do odpowiedzi...

Dodano po 24 [minuty]:

Filmik dodany proszę o pomoc w dalszym ciągu :(
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Na pierwszym zdjęciu widzę jakiś przewód pod kartą graficzną. Co to za przewód ? Wymontuj jeszcze raz płytę i uruchom poza obudową, bez podłączania dysków.
  • Poziom 10  
    Przewód pod karta graficzna to zasilanie wiatraków od grafiki
    próbowałem ramy wyjmować, baterie - bez zmian., zaraz spróbuje płytkę główna wyjąc, nie wiem jaka to różnice da po za obudowa
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Na tym zdjęciu widać że karta nie jest dobrze dociśnięta, ten przewód nie przeszkadza ?
  • Poziom 43  
    Jeszcze raz zamontuj to chłodzenie może gdzieś popełniłeś błąd, chłodzenie lub wentylatora zapinki nie dotykają jakiś elementów płyty głównej?
  • Poziom 10  
    za chwilkę spróbuje kartę graficzna jeszcze raz docisnąć ...
    ten przewód nie przeszkadza luźno wisi niczego nie dotyka.

Wydaje mi się ze chłodzenie poprawnie jest zamontowane, energia cieplna przechodzi na radiator, rezultatem jest ciepły, zapinki nie dotykają płyty głównej, przy instalacji starałem się nie dotykać płyty głównej kondensatorów itd

dodam ze wentylator od procesora ma wejście 3 pin

http://www.youtube.com/watch?v=SNJq2A6YJRQ

Brak obrazu, po zmianie chłodzenia na Mugen 2, Brak obrazu, po zmianie chłodzenia na Mugen 2, Brak obrazu, po zmianie chłodzenia na Mugen 2,
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Zamontuj ponownie tamto chłodzenie i spróbuj przywrócić bios do optymalnej pracy.Po tej czynności zamontuj tego Mugena 2.Pasta na chłodzeniu jest?

Dodano po 2 [minuty]:

Z tego co widzę chłodzenie jest zamontowane niepoprawnie.

Dodano po 3 [minuty]:

Dodano po 14 [minuty]:

Kolega tronic1 zauważył że przewód przeszkadza i karta graficzna jest nie dociśnięta.

Dodano po 10 [sekundy]:

• Poziom 10  
    Dziękuję za pomoc
    Przywróciłem bios do normalnej pracy, zamocowałem z większym naciskiem kartę graficzna, KOMPUTER SIĘ URUCHOMIŁ (sam nie wiem do końca jak), oczywiście pastę (na bazie srebra) już na samym początku nałożyłem...

Według instrukcji działałem ale nic nie pisało o śrubach na płycie głównej wiec sam się domyśliłem (widoczne na screenie)

Martwi mnie trochę różnica temperatur (szczególnie na bezczynności)
    Program testujacy - System Stability Test - 100% cpu- EVEREST 5.5:

------------------------------------
    [chłodzenie box'owe]
    bez czynny - 59 °C
    przegląd www. 64 °C
    zwykłe gry 3D - 69 °C
    wymagające gry 3D - 74 °C
    System Stability Test - 79 °C

[chłodzenie Mugen 2]
    bez czynny - 49 °C
    przegląd www. - 53 °C
    zwykłe gry 3D - 57 °C
    wymagające gry 3D - 63 °C
    System Stability Test - 65 °C
    ------------------------------------

Jest spore obniżenie temp~ w stresie, ale myślę jak na takie duże chłodzenie - temperatura na bezczynnym użyciu procesora powinno być mniejsza, ciekawe jak latem będzie -.- jeszcze nie wiem czy w obudowie mam prawidłową cyrkulacje przepływu powietrza. Wygląda to tak:

-wentylator 120mm, wypycha powietrze z tylnej części obudowy
    -wentylator 80mm, z boku obudowy (pobiera powietrze do środka)
    -2x małe wentylatorki na dysk twardy systemowy
    -135mm Wentylator w zasilaczu
    -2x wiatraczki na kartę graficzną
    -wentylator 120mm zamontowany obok radiatora procesora

*wszystkie wentylatory (prócz bocznego) są widoczne na zdjęciach wyżej...
    proszę o sugestie

zapraszam do dalszych odpowiedzi
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Hej!
    1. Spróbuj wyciąć kratkowaną osłonę wentylatora 120mm na tyle obudowy (zamiast tej kratki powstanie dziura) i zostaw otwór, lub zastosuj zwykłt, chromowany grill. Taka typowa "krata" wycięta w blasze obudowy blokuje przepływ i generuje hałas.
    Tylko uważaj na opiłki metalu!
    2. Jeżeli jest taka możliwość, zamontuj wentylator z przodu obudowy, aby stworzyć tzw. "tunel powietrzny" (wymaga to również uporządkowania przewodów, aby nie zakłócały cyrkulacji)
    3. Wydaje mi się, że w obecnym wariancie nie ma przewiewu, lecz powietrze się "kotłuje" w obudowie. Wydmuchują 2x120mm, a wdmuchuje jeden na bocznej ściance. Powietrze jest zasysane wszelkimi otworkami w obudowie przez różnicę ciśnień, co nie jest zbyt efektywne.
    4. Pamiętaj, że nalezy dawać mało pasty termoprzewodzącej pod radiator. Zbyt duża ilość pasty zmniejsza wydajność chłodzenia! Wystarczająca ilość pasty to zazwyczaj grudka mniej więcej wielkości ziarenka ryżu.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Witam,
    1. Chodzi panu o wycięcie tej kraty z tyłu i zastosowanie grilla? (zdjęcie nr.1)

2. Tunel powietrzy chyba nie mogę utworzyć, ponieważ wymiary z przodu obudowy są zrobione pod napędy dvd (zdjęcie nr. 2)

Pasty nałożyłem tyle ile producent mugena 2 dał w zestawie
  • Poziom 43  
    Właściwie temperatury są zawyżone nawet na chłodzeniu AMD.
  • Poziom 10  
    Producent procesora AMD Phenom 9550 nałożył maksymalnie temperaturę
    70'C jako normalnie w pracy...
    Co ciekawe skutek tego w moim przypadku (na boxsie), momentalnie procesor przekroczył temperaturę powyżej 73'C gry zaczęły się przycinać..

Jak na chłodzenie mugen 2, które jest 4x razy wieksze od boxowego efekt jak dla mnie trochę za mały..

Fajny filmik o nakładaniu pasty, ale ja bym się bał że nóżki by nie wytrzymały nacisku o stół... pastę nie pierwszy raz nakładałem, starałem się ją rozprowadzić równomiernie prostokątnym KAWAŁKIEM KARTKI :p

Moja karta graficzna ma trochę nie równoległe chłodzenie, ale port pci-e idealnie leży z portem pci-e na płycie głównej.
  • Poziom 43  
    Tak jak na to chłodzenie to efekt powinien być co najmniej z 30 stopni mniejsza temperatura.Coś jest nie tak z tymi chłodzeniami to chłodzenie czy tamto to i tak temperatury są zawyżone.Aktualizowałeś bios ostatnio?
  • Poziom 10  
    Przeczytałem temat: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1445425&highlight= Nie zły tuning, dobry pomysł szczególnie z tym mocowaniem

U mnie na natomiast jest mniej miejsca i + mam 2 napędy dvd + kable naprężone zawadzają ze wszystkich stron, dało by rade coś zrobić jak by w sklepie można było kupić wentylator co najmniej 85 mm łatwiej było by go tam przytwierdzić

a nie wystarczyło by z przodu trochę dziurek zrobić?

Już nie mam pomysłu co do temperatur w procesorze, chyba skończy się to na serwisie, BIOS OD NOWOŚCI NIE AKTUALIZOWAŁEM
  • Poziom 43  
    Spróbuj pierw przywrócić bios do optymalnych ustawień.Możesz uaktualnić bios, tak bym zrobił.
  • Poziom 10  
    Jak wchodzę w bios to jest tam taka funkcja, optimal seting? nie wiem jak właściwie zabrać się do aktualizacji biosu (kiedyś to robiłem za pomocą programu na bardzo starym kompie)... wejść w stronę abita i pobrać program do updatu biosa który się sam zflashuje?, czy trzeba inaczej wgrywać poprzez dyskietki ?

-------------------------------------------------------------
    Jednak biorę się za tunel powietrzny / prawie skończony *rys. 1a, 1b, 1c

Wentylator z przodu 80mm blue led, myślę że taśmą izolacyjna zamontuje, trudniej tutaj będzie z ślepkami, szukałem na google, allegro, sklepy/ nigdzie nie można zakupić przewiewne ślepaki do doków 5,25, (haha! NAJLEPIEJ KUPIĆ cała obudowę cooler master specjalnie dla ślepaków, osobno NIE sprzedadzą) znalazłem jakieś poszlaki że trzeba z zagranicy ściągać, ale koszty wysyłki znacznie wyższe niż towar....

Dało by rade w moich plastikowych ślepakach wywiercić dużo otworów, bez ryzyka połamania? (rys.2)
  • Poziom 23  
    ADRIAN1990_2 napisał:
    Jak wchodzę w bios to jest tam taka funkcja, optimal seting?

"Optimal" - to ustawienia optymalne
    "Default" - utawienia "fabryczne"

ADRIAN1990_2 napisał:

Wentylator z przodu 80mm blue led, myślę że taśmą izolacyjna zamontuje, trudniej tutaj będzie z ślepkami, szukałem na google, allegro, sklepy/ nigdzie nie można zakupić przewiewne ślepaki do doków 5,25, (haha! NAJLEPIEJ KUPIĆ cała obudowę cooler master specjalnie dla ślepaków, osobno NIE sprzedadzą) znalazłem jakieś poszlaki że trzeba z zagranicy ściągać, ale koszty wysyłki znacznie wyższe niż towar....

Tak, też to przerabiałem :( koszyk od obudowy Gladius 600 kupiłem bezpośrednio od SilentiumPC (producent tej obudowy - chyba), po kontakcie z serwisem.

ADRIAN1990_2 napisał:

Dało by rade w moich plastikowych ślepakach wywiercić dużo otworów, bez ryzyka połamania? (rys.2)
    [

Powinno się udać. Plastik nie jest szczególnie twardy i podatny na pęknięcia. Ja wierciłem i nic się nie stało.
    Ale mam lepszą propozycję:
    1. dotnij kawałek płyty pilśniowej na wymiar 2 zaślepek
    2. wytnij w niej odpowiedniej średnicy otwór
    3. nawierć otworki do zamocowania wentylatora i grila
    4. wykończ krawędzie papierem ściernym
    5. polakieruj na odpowiedni kolor
    6. Zamontuj.
    Kiedyś wykonałem takie rozwiązanie; może w domu znajdę foto, to je dodam.
    ...
    Dodaję: to jest wstawka zrobiona z płyty pilśniowej.

Cel zostanie osiągnięty, ale temperatura procesora bardzo nie spadnie. Coś jest nie tak z chłodzeniem, ten bydlak powinien znacznie efektywniej odprowadzać ciepło. Może jest źle przypięty?
    Proponuję odpiąć radiator i na próbę zamontować go w innej pozycji. Sprawdzić temperatury.
  • Poziom 10  
    Witam ponownie po dłuższej przerwie, pomysł pana Dez1 jest genialny, ale w moim przypadku brak narzędzi do wykonania ...jednak postanowiłem zrobić tunel powietrzny za pomocą taśmy o to efekt:

Więc dokupiłem zaślepki przewiewne, niestety w sklepie nie mieli dwóch identycznych sztuk.

następnie wymieniłem wentylator boczny na mocniejszy, większy, efektowniejszy i cichszy

w środku:

Szczegóły mojego systemu chłodzenia:

Temperatura procesora po tych ZABIEGACH spadła o 5 stopni w bez czynności, natomiast w stresie o 8 stopni, obecnie największym rezultatem jest bardzo niska temperatura karty graficznej na innych forach wyczytuje o gpu dochodzących do 60, 70, 80 stopni a tu mnie wynosi 45 w stresie :) w bez czynności nawet 35'C!, wydaje mi się jak na Geforca 8800GT to chłodnia

Zasilacz zasysa ciepłe powietrzne wytworzone przez duży radiator na procesorze
    EFEKT około 45 'C bez stresu, czy to można to określić jako poprawną temperaturę?

Zapraszam do odpowiedzi oraz sugestii
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Nie nie można określić tego jako normalną temperaturę.Pisałem o tym że na tym chłodzeniu czy tamtym temperatury są zawyżone.Moja sugestia wymień płytę główną.
  • Poziom 10  
    Rzeczywiście pana sugestie są jak najbardziej trafne, nie ma sensu już pieniędzy pompować w mój komputer, zrobiłem co mogłem m. in:

kupiłem:
    - markowy zasilacz OCZ fatality
    -dodatkowe 3 wentylatory na obudowę z ledami
    -chłodzenie na dysk twardy systemowy
    -profesjonalne chłodzenie na CPU - SCYTHE MUGEN 2
    ***i utworzyłem tunel powietrzny***

Rezultaty są widoczne, ale trochę za małe prawdziwy test dopiero się zacznie latem :S

Serdecznie dziękuje wszystkim za zainteresowanie oraz odpowiedzi
    , jeśli temat zdaje się wyczerpany, niech zostanie zamknięty.

pozdrawiam
  • Poziom 11  
    To ja jeszcze dopiszę coś od siebie. Nie wierz w temp. procka, tylko patrz na temperatury rdzeni. To są czujniki w procku, natomiast temp. procesora idzie z czujnika na płycie, nie koniecznie sprawne, dam Ci przykład, na mojej płycie pokazuję temp procka ponad 70C, temp rdzeni poniżej 30C także ja bym się nie martwił na Twoim miejscu.