Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

1 komputer - 2 karty sieciowe

19 Wrz 2004 18:27 2216 8
  • Poziom 12  
    Hejka,
    mam takie pytanko.
    Otorz zasoby np. foldery sa przypisane do komputera, a nie do karty sieciowej.
    Mam komputer z XP i mam w nim 2 karty sieciowe, jedna zwykla podlaczona jest do switcha, a druga WLAN do AP. Czyli jestem w dwoch sieciach lokalnych, jak w takim razie mam udostepniac pliki, aby uzytkownicy jednej sieci nie widzieli zasobow/nie mogli z nich korzystac bedac w drugiej sieci. Uzytkownicy jednej sieci nie widza uzytkownikow drugiej sieci , tu jest tylko jeden komp. z tymi dwoma kartami. Dzieki za odp.

Tzn. ja chcialbym na komp. z 2 kartami sieciowymi widziec zasoby obu sieci LAN, a uzytkownicy obu sieci, aby wzajemnie swoich udostepnionych zasobow nie widzieli.

• Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 11  
    Myślę że tutaj nie trzeba nic dużo ustawiać... ja tak mam i u siebie widzę 2 sieci lokalne ale między sieciami nie ma połączenia bo mój komp nie jest żadnym routerem... a co do tego kto może ściągać twoje udostępnione pliki to chyba pozostaje tylko hasełko ;-)
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 12  
    witam
    pomiedzy sieciami nie powinno byc zadnego polaczenia jezeli adresy tych sieci sie roznia, tak jak kolega napisal nie potrzeba zadnej konfiguracji ... problem by wystapil gdyby te sieci mialy sie widziec wtedy nalezaloby skonfigurowac routing
  • Poziom 11  
    Hmmm ja rozwiązuje ten problem w domu poprzez dopisanie do nazwy udostępnianego katalogu (w opcjach udostępniania) znaków $ przez co katalog staje sie niewidzialny wygląda to tak: wpisujemy $mp3$ i katalog jest udostępniony ale nie widać go w sieci dopiero poprzez programy typu Windows Commander lub obecnie Total Commander wchodzisz na dany komputer gdzie znajduje się ukryty katalog i jak chcesz do niego wejść to w lini komend wpisujesz $mp3$ i powiadamiasz osoby które chcesz o takim katalogu :)

Lub włączasz w opcjach folderów, zaawansowane udostępnianie folderów dla danych użytkowników.

Ostateczność ale moim zdaniem najlepszy jest NetWatcher Pro 2,20 darmowy program do udostępniania plików w windowsach XP, ciekawostki np kickowanie komputerów, monitoring plików i stałe bany na IP (prosty w obsłudze).

Wszystko co opisałem dotyczy tylko Windows-ów na NT czyli XP, Win Serwer 2003 itp.

Opcje z $ i zaawansowane ustawienia udostępniania nie zawsze działają !!!
    ale warto sprawdzić ;)

Pozdrawiam :D
  • Poziom 32  
    Nie wiem jak w XP ale w 98 można udostępniać katalogi tylko w jednej z podsieci (przez jedną kartę). A ustawia się to tak:
    właściwości sieci->właściwości protokołu TCP/IP dla karty przez którą katalogi nie mają być dostpne->powiązania tu odznaczyć udostępnianie katalogów i drukarek w sieciach Microsoft Networks i wszystko. Jeżeli odznaczysz dodatkowo Klienta sieci Microsoft Networks to Twój komputer wogóle nie będzie widoczny w otoczeniu sieciowym w danej podsieci. W ten sam sposób postępujesz dla wszystkich zainstalowanych protokołów obsługiwanych przez tą kartę (IPX/SPX, NetBeui).
  • Poziom 12  
    Hejka, postanowiłem dalej podrążyć temat.
    Dokłanie to jest tak. Dostawca internetu ma segmenty sieci:
    192.168.0.1 - 192.168.0.255
    ........................................
    192.168.255.1 - 192.168.255.255
    Maska to np. 255.255.255.192

Ja jestem podłaczony kartą Wi-Fi(PC1)załóżmy mam IP: 192.168.11.5.
    Mam także w tym kompie drugą kartę sieciową i ma IP: 10.0.0.1.
    Jest wpięta do switcha i są tam także wpięte inne komputery o adresach: 10.0.0.2 - 10.0.0.255 i masce: 255.255.255.0. Są te kompy w grupie GRUPA2. Czyli jestem w dwóch LAN'ach!

PC1 udostępnia zasoby na hasło dla użytkownika Gość i zasoby/katalogi bez hasła. Komputery z tej drugiej sieci pięknie się widzą i działa na nich udostepnianie idealnie plików i drukarek.

Moje pytanie czy ktoś z segmentu sieci 192.168.11.1-192.168.11.255 widzi te zasoby, ma może ma do nich dostęp , ja nie widzę w otoczeniu sieciowym innych kompów tylko tych z sieci 10.0.0.1-10.0.0.255.

W PC1 dla zwykłej karty jest zaznaczone: Klient sieci Ms Networks i Udostępnianie plików i drukarek, a w połączeniu Wi-Fi jest to nie zaznaczone.

Dzięki za interpretacje mojego problemu, jak coś to mogę podać jeszcze jakieś szczegóły.

• Poziom 32  
    Witam,
    Jezeli nie korzystasz z funkcji mostka sieciowego (WinXP) to użytkownicy pierwszej sieci nie bedą widzieli zawartosci drugiej sieci.
    ps. Poderzewam ze siedzisz na Win98.
  • Poziom 12  
    PC1 to XP.

Wojtek
  • Poziom 32  
    tapis napisał:
    W PC1 dla zwykłej karty jest zaznaczone: Klient sieci Ms Networks i Udostępnianie plików i drukarek, a w połączeniu Wi-Fi jest to nie zaznaczone.

To gwarantuje Ci widoczność w otoczeniu sieciowym na zwykłej karcie i niewidoczność na karcie Wi-Fi.