Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewód EURO - Mini DIN 9pin tylko Composite?

28 Wrz 2010 22:04 4343 12
  • Admin Grupy Retro
    Witam.
    Muszę wykonać dziesięciometrowy przewód EURO-SCART oraz Mini-DIN dziewięciopinowy stosowany w kartach Nvidia:
    http://pinouts.ru/Video/nvidia_vidout_pinout.shtml
    Przesłać muszę obustronnie dźwięk (to nie problem) i obraz (to już problem). Wymyśliłem komunikację przez Composite, lecz czytam niepochlebne opinie o tym standardzie, a jest on obsługiwany przez obydwa złącza, zarówno IN jak i OUT. Czy da się rozdzielić chrominancję i luminancję przy zachowaniu obustronności przewodu?
  • Poziom 12  
    Composite jak napisałeś nie ma chromy i lumy tylko ich sumę (powiedzmy) chromę i lumę ma S-VIDEO
  • Admin Grupy Retro
    Tak. Ale ja nie chcę rozdzielać Composita, tylko zarówno w Euro, jak i w Mini-DINie znaleźć już rozdzielone sygnały. Pytanie, pod którymi pinami się kryją.

• Poziom 28  
    Sygnał COMPOSITE jest ogólnie gorszy jakościowo od S-VIDEO (jak koledzy zauważyli wcześniej osobno CHROMA i LUMA).
    Jeżeli nie chcesz go rozdzielać to i w gnieździe EURO jest wejście composite i we wtyczce S-VIDEO też.

Natomiast jeżeli chcesz go rozdzielić to na EURO złączu "pełnym" (bo nie wszystkie takie są.
    CHROMA in/out to jest to kolor Czerwony RGB IN
    LUMA in to 20 noga a out to pin 19.

Tu masz link do opisu złącza EURO:
    http://www.diyha.co.uk/electronics/scart.html

Pozdrawiam
    Marek
  • Admin grupy komputery
    Dlaczego porównałeś gniazdo z kartą graficzną? Czy ma to jakiś związek z podłączeniem karty w oba kierunki?
    Jeśli tak, to musiałbyś posiadać kartę graficzną z ViVo i na jej podstawie sprawdzić rozpiskę pinów S-VIdeo.

Opisz więc dokładniej zastosowanie kabla.
  • Admin Grupy Retro
    Cytat:
    Czy ma to jakiś związek z podłączeniem karty w oba kierunki?

Tak, napisałem o tym w pierwszym poście. Ma być zapewniona możliwość transmisji obrazu z komputera i do komputera - czyli połączenie z telewizorem lub z DVD.
    Karta graficzna ponoć to obsługuje.

Cytat:
    Jeżeli nie chcesz go rozdzielać to i w gnieździe EURO jest wejście composite i we wtyczce S-VIDEO też.

To już wykryłem - o czym również napisałem.

Cytat:
    CHROMA in/out to jest to kolor Czerwony RGB IN
    LUMA in to 20 noga a out to pin 19.

Rozumiem, o to mi chodziło. Tylko jest jedno "ale" - w karcie graficznej CHROMA IN i CHROMA OUT to dwie oddzielne nóżki(1 i 9), natomiast w EURO jest to jedna nóżka. Jak to zsumować, by nie trzeba było stosować przełączników? Przez rezystory?

Kabel nie będzie pracował u mnie, tylko w mieszkaniu mojego nauczyciela matematyki (którego z tego miejsca pozdrawiam) zatem wiem tylko tyle, co napisałem.
  • Admin grupy komputery
    Podaj nam model karty graficznej.
    Schemat kabla który pokazałeś dotyczy karty Ge-force 9xxxx, a te nie występują z ViVo, przynajmniej nigdy takiej nie widziałem.

• Poziom 28  
    Teoretycznie można zewrzeć te sygnały poprzez rezystory np 75 ohm.
    Ale tak naprawdę nigdy tego nie robiłem i mogą pojawiać się jakieś przebicia sygnału na obrazie. Trzeba sprawdzić doświadczalnie.
    Zacznij od rezystorów około 200ohm (i schodź niżej z wartościami).
    Pozdrawiam
    Marek
  • Poziom 12  
    witam serdecznie. ma może ktoś schemacik do najprostszego kabla tego typu? mian owicie jakie piny na euro scart połączyć z pinami na mini din 9 pin, nigdzie nie moge znaleźć takiego schematu
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Co wy za bzdury wypisujecie. Gdzie na SCART macie S-Video jako wyjście?
    Wejście jest S-Video, RGB, composite Video, i audio stereo, a wyjścia są tylko audio stereo i composite Video.
  • Poziom 43  
    Kolega co napisał powyżej dobrze to określił.Więc dokładnie nie wiem co chcesz z tym sygnałem zrobić.
  • Poziom 12  
    Futrzaczek napisał:
    Witam.
    Muszę wykonać dziesięciometrowy przewód EURO-SCART oraz Mini-DIN dziewięciopinowy stosowany w kartach Nvidia:
    http://pinouts.ru/Video/nvidia_vidout_pinout.shtml
    Przesłać muszę obustronnie dźwięk (to nie problem) i obraz (to już problem). Wymyśliłem komunikację przez Composite, lecz czytam niepochlebne opinie o tym standardzie, a jest on obsługiwany przez obydwa złącza, zarówno IN jak i OUT. Czy da się rozdzielić chrominancję i luminancję przy zachowaniu obustronności przewodu?

jeśli masz takie gniazdo jak w linku to COMPOSITE masz na 5 pinie (wyjście z kompa) a S-Video luma 7 pin a chroma 9 natomiast masa pin 3 i 6

PS.
    masa jak polacy mówią albo GND zawsze musi być w tego typu sygnałach.
    http://serwis-tv.com/scart.html

Dodano po 11 [minuty]:

zgodnie z moim linkiem 15 pin euro chroma 20 pin luma a 17 pin to gnd video
    Google nie boli.
    tu jest w jedną strone ale jak ktoś pomyśli to ... we dwie się da zrobić ;p

Dodano po 9 [minuty]:

chcesz 2 kompy połączyć z audio i wideo z tego co zobaczyłem mam pytanie po co ?? bo jak komp TV to są gotowe kable a jak z PC na PC to po co się pytam ja król julian (z madagaskaru)
  • Admin Grupy Retro
    Okazało się, że karta rozszerzeń tkwiąca w komputerze to wcale nie grafika, tylko tuner TV, który ma delikatnie inne gniazdo od tego, do którego wtyczke kupiłem. Przelutowałem przewody, nieco siłowej roboty i weszło. Sygnał S-VHS wyprowadzam z karty graficznej 7-pinowym dinem, natomiast z DVD do komputera operuję po Composite. Wszystko działa pięknie.

Dziękuję za odpowiedzi. Temat zamykam.