Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bios/instalator windows xp nie widzi żadnego dysku

28 Wrz 2010 22:17 3061 2
  • Poziom 2  
    Witam wszystkich.

Jakiś czas temu, gdy się akurat gdzieś wybierałem zostawiłem na jakiś czas włączonego laptopa Acer extensa 5220 . Po powrocie, otwieram klapkę i widzę blue screen. Niestety nie pamiętam dokładnie treści, jednak chyba było to cos z dyskiem twardym, czy awarią systemu. Restartuję i po chwili wyskakuje komunikat

"Operating system not found"

Po chwili pobiegłem po płytkę z instalatorem xp dalej zdziwiony czemu coś takiego się stało. Uruchamiam wszystko, instalator wczytuje pliki i po kliknięciu ENTER, wywala komunikat

"instalator nie znalazł żadnych stacji dysków twardych na tym komputerze....."

Wszedłem w biosa i o dziwo też nie wykrywał żadnego dysku. Pomyślałem sobie że pewnie dysk padł, w końcu trochę lat ten notebook już ma i wiele rzeczy przyszło mi w nim naprawiać i kupiłem jakiś średni, co prawda dość szybki, nowy dysk(s-ata)

Wymontowałem stary, wmontowałem nowy, wsadzam płytkę i to samo. Wchodzę w biosa i dysku nie widać...

W tym momencie (wcześniej w zasadzie też co nieco poszukałem) zacząłem szukać w google wszelkich rozwiązań na ten problem i jak dotychczas nie powiodło się:

- wgranie odpowiedniego biosu ( takiego, na którym na pewno można było włączyć IDE mode zamiast tego na sata)

-nlite ( miałem pakiet 15mb wszelkich sterowników sata, gdyż za 1 razem nie weszło) i znowu ten sam błąd.

Nie próbowałem jeszcze tylko kupna usb fdd, i zanim znowu wydam na coś kasę, wolałbym się zapytać co się mogło innego zepsuć/jak taki problem rozwiązać

Osobiście nie wiem co innego mogę zrobić i będę wdzięczny za wszelkie rady ( nie jestem jakimś ekspertem więc w miarę możliwości proszę o łopatologiczne wyjaśnienie;)

Pozdrawiam

ps:
    Googlowałem już wszystko z powyższych i nic nie pomogło, więc proszę mnie nie odsyłać:)

edit:

Zapomniałem dodać że przed kupnem dysku zainstalowałem xp z przerobionej instalki na dysku zewnętrznym usb ( z którego korzystam teraz), więc nie mam pojęcia co mogło się popsuć
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Wszedłem w biosa i o dziwo też nie wykrywał żadnego dysku.
    w jakim sensie bo może masz disable ustawione na kanale ata/S-ATA albo kontroler wyłączony.
    a tu kolegas googlował Link
  • Poziom 2  
    W sensie że chociażby w [boot] czy [main], tam gdzie powinien być wypisany model dysku jest puste miejsce.

Mógłbyś rozjaśnić nieco o co chodzi z tym kontrolerem/jak to sprawdzić czy mam włączone / ew jak włączyć;)

Tamta metoda wiąże się z kupnem fdd na usb, o czym już pisałem