Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Agregat prądotwórczy kontra UPS i zasilanie komputerów

28 Wrz 2010 22:50 13065 26
 • Poziom 9  
  Witajcie,
  Poszukuję pomocy w temacie zasilania komputera prądem z agregatu.

  Kupiłem agregat 3-fazowy (z systemem SZR), stabilizację napięcia (AVR) jednak UPS nie chce ruszyć na prądzie z tego agregatu.
  Czytałem, że agregat powinien być wyposażony w w PFC - ale widocznie nie mam takiego zaawansowanego urządzenia.

  Czy jest jakiś sposób na obejście zabezpieczenia w UPS, lub czy jest sposób na dodatkowe "przefiltrowanie" prądu z agregatu tak, aby UPS go zaakceptował?
  Lub może jest jakiś moduł PFC, który można zainstalować na wyjściu z agregatu?

  Znalazłem na przykład coś takiego:
  "dwa dławiki łączymy szeregowo, z całością równolegle łączymy kondensator i to wszystko dołączamy na wyjście agregatu (równolegle z wejściem UPS-a). Częstotliwość rezonansowa liczona ze znanego wzoru: f = 1 / (2 * pi * sqrt(L C)) ma wyjść około 50 Hz".

  Czy taki moduł rozwiąże mój problem?
 • TestoTesto
 • Poziom 12  
  Tzn jak nie chce ruszyć ?? bez prądu powinien już działać. Przypuszczam że agregat odpalasz po tym jak UPS podtrzymuje zasilanie po zaniku "fazy". Dobrze myślę ??
 • Poziom 9  
  Sam UPS działa prawidłowo i w momencie zaniku zasilania zawodowego (sieć miejscka) zaczyna zasilać komputer z baterii.
  Mówiąc "UPS nie chce ruszyć" miałem na myśli, że jak zasilanie jest z agregatu, to UPS nie przepuszcza tego zasilania i w dalszym ciągu generuje prąd z baterii.
 • Poziom 22  
  Kolego nie chcę podważać twoich umiejętności i wiedzy ale musze zadać pytanie bo mam takie UPS-y które po zaniku zasilania i ponownym powrocie trzeba go zresetować guzikiem na panelu czołowym. Jeśli tego nie zrobie to mi nie wystartuje czy u ciebie nie jest podobnie?
 • TestoTesto
 • Poziom 9  
  Nie.

  To jest najzwyklejszy standardowy UPS. Jak jest prąd zawodowy, to UPS czuwa, jak prąd zawodowy zanika, to UPS zaczyna wytwarzać prąd z baterii. Jak znów prąd zawodowy się załącza, to UPS przestaje wytwarzać prąd, przełącza zasilanie na prąd zawodowy i przechodzi do stanu czuwania.

  To nie jest problem z UPS, tylko z prądem wytwarzanym z agregatu!!!
 • Poziom 28  
  Nie wiem jaki to UPS, ale niektóre UPSy mają regulowane programowo napięcie zadziałania tzn. jeśli napięcie zasilające jest poniżej np.195V to pracuje z baterii, jeśli wzrośnie powyżej przykładowych 195V, to pracuje z sieci. Pytanie: jaki jest próg przełączania twojego UPS i jakie napięcie pod obciążeniem daje twój agragat?
 • Poziom 34  
  Po pierwsze to czy pełna sinusoida wychodzi z agregatu? Oczywiście bez oscyloskopu się nie obejdzie.
  Po drugie czy na pewno jest 50 Hz?
 • Poziom 9  
  Napięcie było sprawdzane w czasie odbioru agregatu i było 230V. Czyli to nie jest tem problem. Mam także stały podgląd częstotliwości - 50Hz. Więc i ten problem nie jest. Raczej opcjuje za kwestią kształtu sinusoidy. Najprawdopodobnie nie jest idealna. Z tego co czytałem inne wątki, problem jest znany.

  Jeśli ktoś już analizował sprawę innego typu prądu z agregatu i umiałby mi pomóc - proszę o informację!
 • Poziom 39  
  Obciąż agregat czymś o charakterze rezystancyjnym 100-200W i zobacz jak zachowa się UPS z tak obciążonym agregatem.
 • Poziom 9  
  Czy obciążyć dokładnie tą jedną fazę która zasila UPS?
  I drugie pytanie - czy to jest jedyny sposób na polepszenie sinusoidy? Może jednak istnieją inne sposoby?
  Co sądzicie o sposobie, o którym napisałem na początku? Ma sens?
 • Poziom 39  
  Bartekbt napisał:
  Czy obciążyć dokładnie tą jedną fazę która zasila UPS?
  I drugie pytanie - czy to jest jedyny sposób na polepszenie sinusoidy? Może jednak istnieją inne sposoby?
  Co sądzicie o sposobie, o którym napisałem na początku? Ma sens?


  1. Najpierw tą jedną, później wszystkie - symetrycznie.
  2. To jest sposób na poprawną pracę AVR , sinusoidzie to nie pomoże a jeśli to bardzo niewiele.
  3. Nie ma.
 • Poziom 9  
  Witam. Mam podobny problem, tylko ze dotyczy UPSa podtrzymującego serwer firmowy. Myślałem nad układem C+D w szeregu + R równolegle na C. Niestety nie mam oscyloskopu zeby sprawdzic jak wygląda "sinusoida" po takim zabiegu, moze ktoś ma lepszy pomysł poza kupnym urządzeniem..?
 • Poziom 20  
  Jako że nie powiedziałeś jaki jest agregat a jaki UPS.
  To postaramy się postawić taką diagnozę:
  Masz za słaby agregat w stosunku do mocy UPS. Zastosuj przelicznik 1,4-1,7 mocy UPS i taki powinien być minimalnie agregat.
 • Poziom 9  
  Wciąż walczę z tym tematem i potrzebuję zrobić analizę sinusoidy na oscyloskopie. Czy ktoś mi może pomóc w tym temacie? Nie mam dostępu do oscyloskopu obsługującego prąd 230V, a bez sensu jest kupować nawet najtańszy oscyloskop po to, żeby raz jedyny w życiu go użyć. Czy mogę prosić o pomoc. Mieszkam w Łomiankach, ale mogę z agregatem podjechać w dowolne miejsce Warszawy lub okolic.

  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Specjalista elektryk
  Witam. Agregat to maszyna, więc sinusoida jest wzorcowa a częstotliwość też jest zachowana, nie widzę żadnych przeszkód aby zasilać UPS-y z agregatu. Kto nie wierzy, niech sprawdzi. Pozdrawiam.
 • Poziom 9  
  No tak... w pewnym sensie masz rację. Sinusoida, a raczej to, co zostało zaplanowane - zapewne jest wykonane przez maszynę.
  Pytanie tylko, co zostało zaplanowane. Bo jeśli sinusoida jest uproszczona do prostokąta, to niezależnie jak idealny prostokąt jest, gładką sinusoidą nie będzie.
  Co do UPS-ów, podobno są UPSy, które akceptują prostokąty, ale ja się z nimi jeszcze nie spotkałem. Dlatego chcę sprawdzić na ilę mam sinusoidę, a na ile prostokąt.

  Jeszcze raz prośba o możliwość sprawdzenia na oscyloskopie. Odwdzięczę się piwkiem. :) no i punktami oczywiście.
 • Poziom 14  
  Kolego, zdecydowanie większy prostokąt masz na wyjściu z UPS'a, niż na wyjściu z agregatu... Zdecydowanie nie rozumiesz, co kolega miał na myśli używając sformułowania "maszyna", zastanów się zatem jak działa prądnica - jak zamienia ruch (mechanika) na prąd...
 • Poziom 9  
  Trochę pogubiłem się o których kolegach mówisz :)
  Nie ukrywam, że jestem laikiem, bardziej znam się na ekonomii, niż na elektronice. Dlatego jestem tutaj i poszukuję pomocy.
  Dziękuję za odpowiedź, ale nie wiem, czy coś wnosi do dyskusji... Sytuacja się nie zmienia i w dalszym ciągu prąd wytwarzany z agregatu nie jest "akceptowany" przez UPS-y. Co można z tym zrobić?
 • Poziom 21  
  Witam
  Przyczyną braku współpracy UPS-a z tym agregatem prądotwórczym może być duży poziom zawartości harmonicznych w wytwarzanym przez ten agregat prądzie . Wówczas może pomóc odpowiednio dobrany filtr sieciowy dwu - stopniowy .
  Pozdrawiam
 • Poziom 20  
  Dyskusje teoretyczne są fajne.
  Zapytam jeszcze raz : Jaki model agregatu i jaki model UPS ???
  Teza postawiona : masz za słaby agregat w stosunku do UPS !
 • Poziom 43  
  sq9jjh napisał:
  Witam. Agregat to maszyna, więc sinusoida jest wzorcowa a częstotliwość też jest zachowana, nie widzę żadnych przeszkód, aby zasilać UPS-y z agregatu. Kto nie wierzy, niech sprawdzi. Pozdrawiam.

  Kolego, mimo że mas w specjalizacji Elektroenergetyka to z takim znawstwem tematu nie dałby ci nawet gniazdka do podłączenia. Nie traktuj tego obraźliwie bo tanie chińskie generatory i ich współpraca z czymś delikatniejszym to niełatwy orzech do zgryzienia. Ale z tą wzorcową sinusoidą to przesadziłeś.
  190_Wojciech napisał:

  Teza postawiona : masz za słaby agregat w stosunku do UPS !

  Chyba nie bardzo, chociaż w kwestii rozważań teoretycznych w pełni się z kolegą zgadzam.
  Generatory możemy podzielić na ( to spore uproszczenie mające wyjaśnić sporne kwestie tego tematu) na synchroniczne i asynchroniczne. Większość małych i tanich konstrukcji to prądnice asynchroniczne generujące niezły śmietnik na wyjściu tak jak to zauważył kolega janhen. Napięcie i częstotliwość jest tam utrzymane (AVR), ale kształt sinusoidy pozostawia wiele do życzenia. Do zasilania elektroniki najlepiej nadają się generatory synchroniczne szczególnie te z tzw. podcięciem 1/3 fazy ( specjalny sposób nawinięcia stojana umożliwiający uzyskanie bardzo wysokiej jakości sinusa kosztem sprawności.
  Większość UPS-ów jest dość tolerancyjna ( pojęcie względne w zależności od typu i modelu oraz od jego ustawień ) na napięcie wejściowe i częstotliwość ale gubi się przy kiepskim kształcie sinusoidy i dużej zawartości harmonicznych i to jest prawdopodobna przyczyna braku współpracy tego generatora. Mówiąc bardziej ogólnikowo kupiono za tani generator nie przystosowany do tego celu. W tanich konstrukcjach nawet z AVR stabilność napięcia w funkcji obciążenia też pozostawia wiele do życzenia.

  Moderowany przez Akrzy74:

  Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich. Proszę powstrzymać emocje!

 • Poziom 21  
  Witam
  Jeżeli kol. ma możliwość pomiaru harmonicznych prądu z tego agregatu to warto by to sprawdzić . Można też orientacyjnie multimetrem cyfrowym na najniższym ale powyżej 100Hz zakresie pomiaru częstotliwości z przyłączonym jednym przewodem do gniazda pomiarowego ( nie każdy multimetr ma odporność na napięcie 230V na takim zakresie ) . Częstotliwość 100 i więcej Hz wskazuje na obecność harmonicznych w wytwarzanym przez agregat prądzie . Można to porównać z częstotliwością w sieci nn. Nieraz mierzone wartości częstotliwości w agregatach sięgały 1000 Hz . Wynika to z konstrukcji uzwojeń generatorów prądu . Nowoczesne agregaty mają niższy poziom harmonicznych ale też nie są ich pozbawione .
  Pozdrawiam
 • Poziom 16  
  Witajcie, KAŻDY generator ma zniekształconą sinusoidę , oczywiście synchroniczne mniej ale też .
  Jeśli napięcie jest w zakresie, częstotliwość też, moc z odpowiednim naddatkiem to powinien ups ruszyć na sieci zewnętrznej w tym wypadku na agregacie bo jak pisałeś wcześniej tu cytat " na sieci miejskiej działa "
 • Poziom 20  
  Bartekbt napisał:
  Czy obciążyć dokładnie tą jedną fazę która zasila UPS?

  Kolego na 95% masz w tym pytaniu rozwiązanie swojego problemu ! Zasilasz UPS z jednej fazy agregatu trójfazowego ! Nie powiedziałeś jaki to agregat więc spokojnie obstawiam chińczyka ! Masz do dyspozycji teoretycznie MAX 60% mocy nominalnej agregatu. Pomijając fakt że chińczyki nie kontrolują wszystkich faz to jeszcze kłamią podając moc maksymalną a właściwie nie kłamią tylko podają moc silnika ;)))))
 • Poziom 12  
  Miałem ten sam problem ups Apc 2200 i APC 1000 w trybie test /zanik zasilania dawał na wyjściu 230V ale z agregatu Honda 7500VA 400V/3000KW 230V {teoria}
  nie przechodził w stan zasilania sieciowego {zielona kontrolka} mimo iż akumulator naładowały się .Co ciekawsze podłączyłem lodówkę i ups na przedłużaczu i agregat lodówki też nie wystartował był gorący {nie dostał fazy rozruchowej }a z sieci bez problemu !!! Jednak na starym agregacie pab myślę że nie było by problemu bo honda jest generatorem asynchronicznym z kondensatorem a stary dobry pab czy ab są maszynami synchronicznymi .Po trąbce powietrznej u mnie myślę o starym ab-4/400 może na domek wystarczy hydrofor mam 1,1 kw {zalecane 3x mocy rezerwy dla silnika było by} :idea: Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tej materii ?
 • Poziom 39  
  elekstryk napisał:
  Miałem ten sam problem ups Apc 2200 i APC 1000 w trybie test /zanik zasilania dawał na wyjściu 230V ale z agregatu Honda 7500VA 400V/3000KW 230V {teoria}
  nie przechodził w stan zasilania sieciowego {zielona kontrolka} mimo iż akumulator naładowały się .Co ciekawsze podłączyłem lodówkę i ups na przedłużaczu i agregat lodówki też nie wystartował był gorący {nie dostał fazy rozruchowej }a z sieci bez problemu !!! Jednak na starym agregacie pab myślę że nie było by problemu bo honda jest generatorem asynchronicznym z kondensatorem a stary dobry pab czy ab są maszynami synchronicznymi .Po trąbce powietrznej u mnie myślę o starym ab-4/400 może na domek wystarczy hydrofor mam 1,1 kw {zalecane 3x mocy rezerwy dla silnika było by} :idea: Czy ktoś ma jakieś doświadczenia w tej materii ?


  Gdzieś kiedyś widziałem oscylogram z chińskiego agregatu z kondensatorem, sinusoidy to nie przypominało . Z maszynami synchronicznymi nie powinno być tego problemu, przecież takie same są w krajowej sieci ;) pozostaje kwestia "jakości" nawiniętego uzwojenia ale pab to nie china.
 • Poziom 10  
  Problem w temacie nie został rozwiązany ale znalazłem informację na innym forum więc zacytuję. Może komuś się przydać.

  http://ise.pl/forum/energoelektronika/zailani...62ce=d4ed846112a619aa3e34a9a89b42aa8c#p105880

  Cytat:
  Re: Zailanie awaryjne z agregatu i problem z pracą UPSa
  Postautor: jakkla »

  Witam.

  Też miałem identyczny problem. Tani agredat prądotwórczy 2kW zasilający dwa małe serwery + 2 komputery + 2 faxy z drukarkami laserowymi (ważne bo grzałki !) oraz centralka telefoniczna. Wszystkie komputery miały UPSy. Serwery (to duże słowo, po prostu wydajniesze komputery, chodzi o funkcję) były zasilane przez UPS offline. I to on ciągle "wachlował".

  Rozwiązanie jest bardzo proste!

  Dołączyć obciążenie rezystancyjne (np. żarówki , ja tak zrobiłem bo były pod ręką) stanowiące ok 20 - 30% mocy agregatu. Wielkość tego balastowego obciążenia należy dobrać doświadczalnie.

  Rozwiązanie sprawdzone praktycznie przeze mnie w sytuacji planowanego wyłaczenia zasilania przez ZE. Agregat pracował 8 godzin. UPSy zachowywały się spokojnie a mała firma mogła, obsługiwać klientów. Działała strona WWW i serwer bazodanowy, zamówienia spływały, działały telefony. Tylko kawy nie można było zrobić. Za mała moc agregatu!

  Ps.
  1.Opowieści o drogich agregatach prądotwórczych ze stabilizacją napięcia można sobie w bajki włożyć. To nie pomoże, a kasa wycieknie, choć może trzeba popierać wzrost gospodarczy. Tylko beze mnie!
  2. Jeżeli będą zainteresowani przedstawię podkład teoretyczny. Problem nie tkwi w UPSach tylko w zasilaczach komputerowych!

  Pozdrawiam