Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielenie internetu na dwa komputery(stacjionarny i lapt)

yng93 29 Wrz 2010 10:59 3560 26
  • #1 29 Wrz 2010 10:59
    yng93
    Poziom 8  

Witam. Chce rozdzięlic internet radiowy na dwa komputery PCstacjonarny i na laptopa. W blszaku mam internet po przez zamontowaną karte sieciową i przykręcony do niej kabel idąc z anteny na dachu. W celu rozdzielenia internetu kupiłem router WL-5450AP i kabel Rj-45 bo nie chcę mieć przez wifi tylko po kablu.
    Problem polega na tym ze nie mam pojęcia jak ustawić ten router żeby internet był na pc i na lapku.

Do tej pory robiłem tak wykręcałem kabel z karty sieciowej i podkrecałem go do routera ale nie wiem co dalej ;//.

Dodam jeszcze ze na moim laptopie gddy wchodzę w Start --> Panel Sterowania --> Połączenia sieciowe nie ma tam nic nawet jak połącze oba komputery przez router kablem rj-45.(chyba powinno znaleźć połączenie lokalne??)

[Laptop firmy Fujitsu Simens model: v5535]

0 26
  • #2 29 Wrz 2010 11:28
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Po pierwsze - jak rozumiem w blaszaku masz kartę wi-fi..., jeśli tak to możesz rozdzielić internet albo przez router, albo przez blaszaka.
    Opcja pierwsza: kopiujesz ustawienia WiFi podane ci przez administratora Twojej sieci do ustawień WiFi routera i ustawiasz go w trybie klienta (APc) lub w trybie WISP - twój router podłącza (powinien, ale jeszcze może administrator rejestrować MAC Adres karty sieciowej, i trzeba taki sam ustawić w opcji klonowania adresu w routerze [jeśli ma taką opcję router dla WiFi]) się do sieci WiFi i na portach LAN routera masz route'owany i NATowany dostęp do internetu.
    Opcja druga: uruchamiasz w ustawieniach karty radiowej w blaszaku opcję współdzielenia połączenia internetowego i wskazujesz jako współdzielone połączenie sieciowe LAN blaszaka (jeśli masz tylko dwa interfejsy sieciowe - to jest opcja automatycznie wybrana i nie do zmiany). Komputery łączysz za pośrednictwem kabla tzw. cross-over (z przeplotem żył 1/2=>3/6).
    Po drugie - Laptop w obu przypadkach ustawiasz na automatyczny pobór adresu na interfejsie sieciowym (i instalujesz wcześniej sterowniki do karty sieciowej lub ją włączasz w menedżerze urządzeń - bo twierdzisz, że jej nie widać w systemie lapka) i cieszysz się dostępem do internetu przy włączonym blaszaku (pracuje on jako router)

0
  • #3 29 Wrz 2010 12:46
    yng93
    Poziom 8  

AnnoDomiJa przez pojęcie wifi rozumiem bez przewodowo a tak nie mam mam poprostu taką http://www.netek.pl/sklep/images/ralink.JPG kartę w blaszaku i wkręcam do niej kabel z anteny na dachu.

A co do tego zozdzieleia to jetem kompletnie zielony (kompletne 0 ;/) Tak pomyślałem ze najpierw bym podłączył internet w blaszaku omijając kartę sieciową i kabel wkręcić do routera. A router z blaszakiem połączyć kablem rj-45. Tylko jak ten router skonfigurować ;/

0
  • #4 29 Wrz 2010 13:20
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

WL-5450AP to nie router - to AP-ek.
    Więc nie podzielisz tym neta radiowego na dwa komputery.

Potrzebujesz router WIFI z trybem WISP - np WR543g.
    Za pomocą WR543g rozdzielisz neta radiowego na neta po kablu (do laptopa i PC-eta), jak chcesz mieć laptopa po WIFI to do tego dowolny APek kablem podpięty do wr543. Lub zamiast WR543+AP można użyć jednego pudełka airlive duo.

0
  • #5 29 Wrz 2010 13:40
    yng93
    Poziom 8  

W sklepie jak kupowałem to powiedzieli że można za pomocą tego urządzenia podzielić internet.
    Poza tym mi chodzi o podzieleni nata tylko po kablu pc i laptop ;]

0
  • #6 29 Wrz 2010 13:40
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Tak - wifi - czyli bezprzewodowo.

Jak napomknął bogiebog zakupione przez ciebie urządzenie to AP czyli się nie nada do rozdzielenia sygnału internetu - pozostaje ci wymieniona przeze mnie metoda druga - czyli praca blaszaka jak router lub zakup routera.

Wystarczy tylko w ustawieniach sieci, w konfiguracji karty radiowej ustawić opcję: udostępnianie połączenia radiowego i to już wszystko co potrzebujesz...

0
  • #7 29 Wrz 2010 13:43
    yng93
    Poziom 8  

Ale to chyba działa zależnie od blaszaka ? (musi być włączony bana lapku był internet)

0
  • #8 29 Wrz 2010 14:10
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Tak, działa to zależnie od blaszaka - musi być włączony by był na lapku internet - ale jak sam widzisz nie masz na już niczego co mogłoby ten stan zmienić.

Przyszłościowo faktycznie dobrze by było zmontować układ z routerem w trybie WISP (Wireless Internet Service Provider - czyli dostawca internetu dostarcza go radiowo) i podwójnym radiem, by móc cieszyć się z Internetu w blaszaku i bezprzewodowo w lapku...

0
  • #9 29 Wrz 2010 14:26
    yng93
    Poziom 8  

Juto kupie ten WR543g i potem będę się martwił jak to ustawić. (a czy da sie tym WR543g ostawić by na lapku był bezprzewodowo?)

A tak dodatkowo wytłumaczył byś mi jak połączyć dwa kompy za pomocą tego kabla "LAN"? Na blaszaku mam win7 a na lapku xp

0
  • #10 29 Wrz 2010 14:42
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Do rozdziału neta radiowego na WIFI potrzebujesz _dwa_ układy radiowe. Jeden do obsługi łącza od dostawcy drugi do nadawania do laptopa.

Aby podłączyć dwa komputery do routera potrzebujesz dwa kable RJ45.
    WR543 ma 4 porty LAN (RJ45), więc zostaną ci jeszcze dwa wolne.

Dodano po 1 [minuty]:

Ten router WL-5450AP co kupiłeś możesz wpiąc do portu LAN WR543 i nadać nim neta do laptopa i będzie wtedy laptop bezprzewodowo.

0
  • #11 29 Wrz 2010 14:46
    AnnoDomi
    Poziom 27  

yng93 napisał:
    Juto kupie ten WR543g i potem będę się martwił jak to ustawić. (a czy da sie tym WR543g ostawić by na lapku był bezprzewodowo?)

A tak dodatkowo wytłumaczył byś mi jak połączyć dwa kompy za pomocą tego kabla "LAN"? Na blaszaku mam win7 a na lapku xp

Z routera?? Po prostu podpiąć kable sieciowe RJ45. (i upewnić się, czy w ustawieniach kart sieciowych mamy włączone: "automatycznie pobierz adres" i "automatycznie pobierz DNS")

Co do tego bezprzewodowego używania - nie - ten router pracuje albo w trybie AP (wtedy możemy się do niego podpiąć lapkiem), albo w trybie WISP (radiowe podpięcie do dostawcy Internetu). Aby podłączyć się w WISP i AP powinieneś zakupić urządzenie z tzw. dual-radio

0
  • #12 29 Wrz 2010 14:50
    yng93
    Poziom 8  

Ok wiem o co chodzi. DZięki ;) W razie czego będę jeszcze tu pisał :P

0
  • #14 30 Wrz 2010 11:30
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Żadnego Planeta !!! i do tego jeszcze z modemem ADSL - absolutnie się nie nadaje to Twoich potrzeb.

0
  • #15 30 Wrz 2010 12:21
    yng93
    Poziom 8  

Ok juz sam wiem o co chodzi. Więc muszę zamówić na allegro i czekać ;/

0
  • #16 08 Paź 2010 10:01
    yng93
    Poziom 8  

AnnoDomi zamówiłem ten router w sobote kurierem za pobraniem i jeszcze kur.. nie przyszedł. Powiedz gdzie mam (udostępnić sieci bezprzewodową) by pc działał jako router?

0
  • #17 08 Paź 2010 14:26
    AnnoDomi
    Poziom 27  

yng93 napisał:
    AnnoDomi zamówiłem ten router w sobote kurierem za pobraniem i jeszcze kur.. nie przyszedł. Powiedz gdzie mam (udostępnić sieci bezprzewodową) by pc działał jako router?

Wchodzisz do "Pokaż połączenia sieciowe" - okienko gdzie widzisz wszystkie interfejsy sieciowe, czyli np. "Połączenie LAN" i "Sieć bezprzewodowa". Na ikonce "sieci bezprzewodowej" klikasz prawym przyciskiem myszy. Z menu wybierasz "właściwości" - przechodzisz do fiszki "Udostępnianie" - klikasz tam pole "Zezwalaj innym użytkownikom sieci na łączenie się poprzez połączenie internetowe tego komputera", drugie pole ma być tez zaznaczone (zezwalaj na zarządzanie...). Jeśli masz więcej jak dwa interfejsy sieciowe to pojawia ci się lista do wyboru który interfejs ma być udostępniony, jeśli są tylko dwa - to automatycznie zostanie wybrane połączenie LAN. Klikasz "OK/Zapisz". Restartujesz kompa - i podłączasz drugi komp kablem cross-over do gniazda LAN w blaszaku. Laptop pobiera automatycznie ustawienia od serwera DHCP (uruchamia się dla interfejsu LAN w Windowsie) i... cieszysz się internetem na laptopie.

Na przyszłość - możesz zamawiać u nas - na drugi dzień towar jest u Ciebie ;)

0
  • #18 08 Paź 2010 15:20
    yng93
    Poziom 8  

Zrobiłem tak jak napisałeś i nić. Na lapku tylko sie ikonka na pasku zadań pokazała (dwa monitory taka żółta kropka lata z jednego na drugi - tak jakby się łączyły ale neta w lapku nie ma)
    Zaraz dam screna jak mam ustawione na blaszaku "sieć bezprzewodową"
    Rozdzielenie internetu na dwa komputery(stacjionarny i lapt)Co tu mam pozaznaczac?

Wyłączyłem zapote i kompy sie polączyły bo na lapku w panelu sterowania/polączenia sieciowe pokazało sie 'Brama internetowa a pod tym ikona Połączenie sieci bezprzewodowej'

0
  • #19 08 Paź 2010 15:37
    AnnoDomi
    Poziom 27  

yng93 napisał:
    Zrobiłem tak jak napisałeś i nić. Na lapku tylko sie ikonka na pasku zadań pokazała (dwa monitory taka żółta kropka lata z jednego na drugi - tak jakby się łączyły ale neta w lapku nie ma)
    Zaraz dam screna jak mam ustawione na blaszaku "sieć bezprzewodową"

Sprawdź, czy ci na blaszaku ustawił się DHCP - adres w klasie 192.168.0.xx gdzie blaszak powinien mieć 192.168.0.1. Jeśli nie to ustaw taki adres ręcznie i restart kompa. Jeśli zawiedzie ponownie - to zdejmij udostępnianie Internetu i po restarcie ponownie załóż - taki jest Windows - czasem nie skonfiguruje się prawidłowo za pierwszym razem.

0
  • #20 08 Paź 2010 15:40
    yng93
    Poziom 8  

IP mi sie nie zmieniło miałem 192.168.37.5 i mam

A w ikonie 'połączenie lokalne' nic nie zmieniac? ma byc zaznaczone 'uzyskaj adres ip automatycznie?

0
  • #21 08 Paź 2010 15:57
    AnnoDomi
    Poziom 27  

Na notebooku masz mieć zaznaczone "automatycznie pobierz adres IP" i "automatycznie pobierz serwery DNS". Na blaszaku teoretycznie Windows powinien zacząć przydzielać adresację w klasie 192.168.37.xx skoro masz taki adres ustawiony, ale ... nie wnikając w szczegóły i konfigurację usług - ustaw na interfejsie sieciowym LAN blaszaka adres 192.168.0.1 (upewnij się tylko, czy adres na interfejsie radiowym WiFi nie jest w tej samej klasie!!!, czyli że nie masz tam adresu w klasie 192.168.0.xx) - odznacz udostępnianie połączenia, restart komputera, potem włącz udostępnianie połączenia raz jeszcze i kolejny restart komputera. Po chwili podłącz laptopa kablem do LAN blaszaka i poczekaj czy dostanie on adres z blaszaka w klasie adresowej 192.168.0.xx. Jeśli tak to powinieneś mieć internet.
    Co do zapory - fakt - na czas prób możesz ją wyłączyć, bo choć powinna sie skonfigurować automatycznie to w tym przypadku (Windows) jest za dużo słów "jeżeli" i "powinna". ;)

0
  • #22 08 Paź 2010 16:33
    yng93
    Poziom 8  

TAk jak juz na początku pisałem ze jestem zielony w tym :D

To wszystko mam robic w 'polączenie lokalne' czy 'połączenie sieci bezprzewodowej'?? Bo jeśli zmienie adres ip w sieci bezprzewodowej to nie bede miał neta chyba?

0
  • #23 08 Paź 2010 16:48
    AnnoDomi
    Poziom 27  

yng93 napisał:
    TAk jak juz na początku pisałem ze jestem zielony w tym :D

To wszystko mam robic w 'polączenie lokalne' czy 'połączenie sieci bezprzewodowej'?? Bo jeśli zmienie adres ip w sieci bezprzewodowej to nie bede miał neta chyba?

Zrób tak jak napisałem powyżej - tam gdzie napisałem LAN traktuj to jako "połączenie lokalne" (LAN - ang.: local area network - pl.: sieć lokalna). Sieci bezprzewodowej (konfiguracji IP) na blaszaku nie ruszaj - poza kwestią tego udostępnienia połączenia.

0
  • #25 08 Paź 2010 18:00
    AnnoDomi
    Poziom 27  

yng93 napisał:
    Zrobiłem tak jak tu http://cspuchatek.pl/artykuly/55808-jak-rozdzielic-internet-na-dwa-komputery-bez-routera.html i nie działa ;// Na pc i na lapku pokazuje ze połączono a neta nie ma. . .

No to już na piechotę i na "sztywno" możesz zrobić tak: w notebooku wpisać w ustawieniach "LAN-Połączenie lokalne" we właściwościach protokołu TCP/IP w wersji 4 ustawić: adres IP: 192.168.0.2, maska 255.255.255.0, brama: 192.168.0.1, DNS: 91.206.180.10;
    w blaszaku analogiczne ustawienia: IP: 192.168.0.1, maska 255.255.255.0, brama (albo 192.168.0.1 albo pozostaw puste). Ustawienia WiFi bez zmian - i zobacz czy zacząłeś mieć Internet.

Co do opisu na podanej przez Ciebie stronie - to prócz nachalnych reklam - to nie mam zastrzeżeń.

0
  • #26 08 Paź 2010 19:20
    yng93
    Poziom 8  

robie all tak jak piszesz i sie kompy niby łączą ale dalej neta na lapku brak. . .

0
  • #27 06 Lis 2010 21:14
    matafix6
    Poziom 12  

Panowie jako że jestem bardzo zielony mam pytanie. Czy D-Linkiem Dir 300 z softem dd-wrt dam radę podzielić internet po LAN ? Net to radiówka 2.4Ghz ( antena paraboliczna podłączona do podobnej http://www.netek.pl/sklep/images/ralink.JPG kartą sieciową
    W sumie na początek wystarczało by mi tylko aby ten router przesyłał net do jednego PC po LAN.

0