Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektryzator EBS 872/m głośno pracuje

gangsta 29 Sep 2010 11:02 5958 2
    gangsta
    Level 14  
    Witam

Dostałem od sąsiada do naprawy elektryzator jak w temacie. Sąsiad powiedział, że nie działa tylko wydobywa dziwny dźwięk (wyje), dodam że był podłączony do akumulatora. Gdy sąsiad podłączył go do sieci zaczął działać tzn pikać ale wraz wyje. Dlatego przyniósł go do mnie.
    Po zdjęciu obudowy i podłączeniu do prądu zauważyłem iskrę w miejscu zaznaczonym na rysunku w okolicy tyrystora więc oczyściłem to miejsce (jest tam teraz wypalona dziura dość głęboka (ok 1,5mm)

Problem jednak nie znikł na wyjściu jest napięcie (ale jakby trochę za niskie nie wiem dokładnie bo nie mam oscyloskopu). Transformator Tr1 nadal hałasuje
    (jest dobrze skręcony), diody sprawne, tyrystor raczej też - zwarcia nie ma a po jego wylutowaniu układ przestaje działać, trafo Tr1 na pierwotnym ma małą rezystancję na wtórnym ok 45 ohm, trafo Tr2 na pierwotnym ok 5,5 ohma na wtórnym ok 60 ohm. Dodam, że po odłączeniu Tr2 hałas ustępuje (słychać tylko cichą pracę).
    Co może być przyczyną tego hałasu?

Schemat:

https://obrazki.elektroda.pl/39_1234515395.jpg
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    bartosz-jagiela
    Level 14  
    Witam !

Po odłączeniu anody tyrystora Tr1 nadal glosno pracuje ? sprawdz tez diode D11 czy nie ma przebicia
    gangsta
    Level 14  
    Powiem tak posiadam również elektryzator ebs 84 i robiłem podmianę transformatora i napięcie wyraźnie się poprawiło ale hałasuje dalej. Hałas ten nie jest jednostajny tzn wyje cyklicznie, narasta jak by ładował kondensator. We wspominanym ebs 84 ten hałas też występuje tylko jest bardzo krótki i pokrywa się z charakterystycznym pykaniem. Jaką różnicę zauważyłem to w ebs 872 lampka zapala się wtedy gdy podawany jest impuls a w 84 świeci się cały czas i gaśnie w momencie podawania impulsu. Czyli nasuwa się wniosek hałas Tr1 w obydwu przypadkach występuje gdy lampka jest zgaszona. Tyrystor jest sprawny bo robiłem podstawienie.

Odnośnie diody D11 to właśnie ja jej nie mam a przynajmniej nie jest tak podłączona jak na schemacie.

w jakimś temacie znalazłem fotkę tego elektryzatora
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1419444.html

a u mnie
    nikt oczywiście tego nie wymontował taki wyszedł z fabryki i działał 3 lata