Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikroprocesorowy miernik ilości i przepływu gazu

michal2666 29 Wrz 2010 11:08 10530 16
  • Mikroprocesorowy miernik ilości i przepływu gazu
    Witam Szanowne Forum po długiej nieobecności. Chciałbym Państwu przedstawić mój ostatni projekt nad którym trochę się napracowałem. Jest to mikroprocesorowy miernik objętości i przepływu gazu zbudowany na zasadzie napędzanej silnikiem krokowym strzykawki, a gaz do i ze strzykawki kierowany jest za pomocą zaworu trójdrogowego.
    Elementem kluczowym jest różnicowy czujnik ciśnienia, który wykrywa wzrost ciśnienia na wlocie układu i jest to sygnał dla mikrokontrolera, że należy wysunąć tłok.
    Po napełnieniu całej strzykawki krańcówka wykrywa ten stan i mikrokontroler przełącza zawór i wydmuchuje gaz.
    Elementem, który dokonuje pomiaru jest inkrementalny enkoder, którego sygnał inkrementuję zmienną obiętości gazu.
    Pomiary można odczytywać na panelu operatorskim z alfanumerycznym wyświetlaczem 4x20, jest tam też klawiatura, sdziękii której można poruszać się po menu, złącze RS-232 oraz diody sygnalizacyjne.
    Na uwagę zasługują też wykonane przez Redakcję Elektroniki Dla Wszystkich płytki PCB. Trochę się napęczyłem by wszystko poutykać w darmowej wersji Eagla ale udało się dzieki technologii dwuwarstwowe. Czy nie są śliczne :) ?

Niebawem opublikuję kod programu, ale muszę go jeszcze upożądkować i opisać, oraz film z pracy urządzenia. Szczegółowo projekt opisałem na mojej stronie internetowej. Będę bardzo wdzięczny za opinie i sugestie. Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 29 Wrz 2010 13:50
    sebastian11
    Poziom 16  

Witam

fajny pomysł, wersja biurkowa układu przemysłowego.
    Tak trzymać.
    Automatyka niech sie rozwija mniej bedziemy sie musieli sami spinać niech robi to kontroler ;)

pozdrowienia
    Seba

widze ze służy do w/wypompowywania gazu z/do kolby
    podzielisz sie szcególami chemicznymi ?

• #3 29 Wrz 2010 13:59
    michal2666
    Poziom 20  

Obecnie chodzi o biochemię. Zajmuję się trochę gównianym tematem :) badam procesy fermentacji metanowej materii organicznej przy udziale bakterii pochodzących z krowich brzuszków. Jest sobie reaktor w którym utrzymuję temperaturę 37 st. C wrzucam doń np. trawę i inne odpady materii organicznej, zaszczepiam trochę krowim gówienkiem i mierzę ilość powstałego w takim procesie metanu, czyli mini biogazownia.

Dodano po 3 [minuty]:

Ta kolba ze zdjęcia to tylko było tak na próbę, tam wlałem do soku malinowego trochę drożdży i mierzyłem powstający CO2 do testów urządzenia.

• #4 29 Wrz 2010 14:03
    sebastian11
    Poziom 16  

U Panie pomimo ze to troche g......ny temat to i tak przyszłościowy :) biogazy to dość ciekawa tematyka.

Do pomiarów stężenia metanu możesz użyć czujnika AF50 dostępnego powszechnie, ma on czułość również dla innych gazów ale moze sie przydać choćby dla niezależnego żródła informacji.

Sam kiedyś zrobiłem układ z tym czujnikiem przy piecu gazowym rodziców. :)
    wisi do dzis nad piecem gazowym :)

pozdrowienia

• #5 29 Wrz 2010 15:32
    Paolo1976
    Poziom 24  

Moje pytanie jest dość banalne, ale w jakim programie kolega projektował panel przedni urządzenia? Wyszedł perfekcyjnie. Jeśli jeszcze nie jest, to warto by go było zalaminować, z uwagi na klawiaturę.

• #6 29 Wrz 2010 15:48
    hardtmuth
    Poziom 20  

Paolo1976 napisał:
    Moje pytanie jest dość banalne, ale w jakim programie kolega projektował panel przedni urządzenia? Wyszedł perfekcyjnie. Jeśli jeszcze nie jest, to warto by go było zalaminować, z uwagi na klawiaturę.

Panelik mozna w kazdym graficznym, do rastrowej/wektorowej grafiki. Taki panelik nawet w paint da sie narysowac w krotkim czasie.

• #7 29 Wrz 2010 16:09
    Sabre
    Poziom 18  

A ja mam pytanie do kolegi michal2666, czy w jakikolwiek sposób uwzględniasz ubytek objętości materii, z której wytwarzany jest gaz?

• #9 29 Wrz 2010 18:19
    maxxim
    Poziom 15  

Ja mam pytanie , a może i propozycję .Czy prowadzisz gdzieś wątek dotyczący biogazu ??Warto by było podzielić się przynajmniej podstawowymi wynikami .:idea:

• #10 29 Wrz 2010 19:33
    Galareta
    Poziom 21  

Jak działa zawór? To jakiś gotowy zawór czy samoróbka?

• #11 29 Wrz 2010 20:47
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 29 Wrz 2010 22:15
    Tomekddd
    Poziom 23  

Projekt bardzo interesujący, ja od dawna kombinuję jak dokonać pomiaru ciśnienia w sprężarce gdzie dochodzi maksymalnie do 10bar. Czy taki czujnik by sie nadawał? Albo może jest jakiś inny sposób na zrealizowanie pomiaru?

• #13 29 Wrz 2010 22:52
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 30 Wrz 2010 11:07
    Tarnus
    Poziom 20  

A ja szukam przetwornika na zakres 0-100(200) mbar

Marek

• #16 30 Wrz 2010 15:07
    nobisz
    Poziom 14  

możesz powiedzieć coś o technologi wykonania i koszcie panelu?