Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak rozkręcić notebooka Samsunga SA11

29 Wrz 2010 11:09 8512 7
 • Poziom 12  
  Witam.
  Zazwyczaj na forum tylko czytałem posty bo zawsze znajdywałem odpowiedź. Tym razem ani w Google ani na elektrodzie nie mogę znaleźć.
  Mam model notebooka Samsung NP-SA11-FS02PL. Nie mogę nigdzie znaleźć service manaula a do środka muszę się dostać żeby przelutować gniazdo. Zatrzymałem się na wykręcenie dolnych śrub. Pora na klawiaturę.Nie wiem jak się zabrać do tego dalej.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 12  
  Niestety nie ma tego modelu nigdzie w powyższych linkach. Udało mi się jednak samemu dojść do tego. Ma specyficzne zatrzaski przy klawiaturze prawie niewidoczne a później już wszystko dalej jakoś leci.
 • Poziom 11  
  A jak poradziłeś sobie ze zdjęciem radiatora?
 • Poziom 10  
  A więc ja się pochwalę wykonaniem zadania gdyż i mnie dopadł problem wentylatora chłodzącego :) Do całej operacji będziemy potrzebować małego wkrętaka krzyżakowego, może być taki z kompletów do mechaniki precyzyjnej albo jakiś z większą rączką ale tym samym grotem oraz karta płatnicza czy telefoniczna.

  Całą robotę rozpoczynamy od ułożenia laptopa "nogami" do góry na miękkim podłożu (kawałek materiały, ścierka kuchenna itp). Odkręcamy wszystkie śruby jakie znajdują się na spodniej stronie.

  Jak rozkręcić notebooka Samsunga SA11

  Następnie, ściągamy wszystkie klapki od pamięci RAM, od dysku HDD. Poszczególne podzespoły czyli HDD i CD/DVD wysuwamy tak jak na zdjęciu.

  Jak rozkręcić notebooka Samsunga SA11

  Po wymontowaniu HDD i CD/DVD (pod CD/DVD znajduje się jedna śrubka, którą wykręcamy) odwracamy laptopa do normalnej pozycji, otwieramy klapę z matrycą i wypinamy klawiaturę. Zamontowana jest na 3 zatrzaskach, w które po prostu wkładamy śrubokręt i ruchem "wydłubującym" podważamy klawiaturę w miejscach zaznaczonych na zdjęciu. Ściągamy delikatnie klawiaturę tak aby nie uszkodzić znajdującej się pod nią taśmy.

  Jak rozkręcić notebooka Samsunga SA11 Jak rozkręcić notebooka Samsunga SA11

  Taśmę odpinamy poprzez odchylenie do góry brązowej klapki.

  Jak rozkręcić notebooka Samsunga SA11

  Po odchyleniu, taśma sama nam odskoczy. Klawiaturę odkładamy na bok i przystępujemy do odpięcia taśmy od touchpada znajdującej się po lewej stronie od taśmy taśmy klawiatury. Dodatkowo odpinamy wtyczki prawdopodobnie od włącznika i od diod sygnalizacyjnych.

  Jak rozkręcić notebooka Samsunga SA11

  Po odpięciu wszystkiego przystępujemy do ściągnięcia górnej części obudowy płyty głównej. Do tego celu posłużymy się kartą płatniczą lub telefoniczną. Kartę wsuwamy delikatnie w szczelinę w między obudową górną a dolną na wysokości touchpasa

  Jak rozkręcić notebooka Samsunga SA11

  , w tym miejscu jest najluźniej i tak wsuniętą kartą objeżdżamy dookoła całą obudowę. Po tym zabiegu odchylamy maksymalnie matrycę i ściągamy górną obudowę.

  Pod obudową będziemy mięli do odkręcenia 3 śrubki i cztery wtyczki do odpięcia. Zaznaczone na poniższym zdjęciu.

  Jak rozkręcić notebooka Samsunga SA11

  Przy odkręcaniu dwóch skrajnych śrubek widocznych na górze zdjęcia warto trzymać matrycę jedną ręką coby nam nie poleciała i odpukać uszkodziła się.

  Odkładamy matrycę na bok, wyciągamy płytę główną podnosząc ja od strony złącza HDD. Odwracamy i mamy dostęp do modułu chłodzenia. Aby wymienić wentylator odkręcamy dwie śrubki.

  Jak rozkręcić notebooka Samsunga SA11

  Warto przy tej robocie odkręcić cały moduł chłodzenia i potraktować świeżą pastą procesor i resztę wymagających tego podzespołów. Ja niestety nie miałem pasty pod ręką i tylko wymieniłem wentylator oraz przedmuchałem radiator. Wynik :) kosmiczna różnica, przy starym wentylatorze, co chwila rzężącym od przepracowanych łożysk, i zapchanym radiatorze laptop grzał się już po 10-15 minutach przy przeglądaniu stron, po wymianie czuć delikatnie ciepły zefirek wydobywający się z radiatora.

  Po całym zamieszaniu skręcamy wszystko do kupy w odwrotnej kolejności.

  Dziękuję za uwagę :P

  Jeżeli będzie ktoś szukał nowego wentylatora to warto podpowiem, że pomimo różnych numerów referencyjnych są takie same :) i tak osobiście miałem w swoim laptopie BA31-00056B a nowy otrzymałem BA31-00056D oba są zaznaczone jako model KDB0705HA a różnica w cenie kolosalna. I tam firma NRC woła sobie za 56B 120zł, firma MIXREMEDIA za 56D 74zł a dzisiaj w necie tego 56D znalazłem za jakieś 51zł :)
 • Poziom 10  
  Witam.

  Opis kapitalny. Wszystko niby jasne,tylko nie mogę odktęcić śrubki pod kieszenią CD/DVD.

  Kieszeni też nie mogę wymontować.

  Jeśli nie sprawia Ci to problemu to napisz jak mam ją odkręcić.

  W razie czego moja poczta jerzy256(malpa)wp.pl

  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.
 • Poziom 10  
  Najzwyczajniej w świecie wykręciłem śrubkę odpowiedzialną za trzymanie CD/DVD i wytargałem go z obudowy (nie pamiętam czy użyłem przy tym większej siły). Do napędu jest dokręcony kątownik w który jest wtopiona nakrętka, wygląda to tak

  Jak rozkręcić notebooka Samsunga SA11

  Wykręciłem dziś napęd i zauważyłem, że gwint śruby od początku gwintu do połowy jego wysokości jest posmarowany czymś niebieskim, być może to powoduje, że nie możesz tej śrubki wykręcić.
 • Poziom 10  
  Ok.

  Obudowa wymieniona.

  Dzięki za pomoc.