Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Topniki do lutowania miękiego ,różnica, charakterystyka.

29 Wrz 2010 15:14 8161 2
  • Poziom 21  
    Witam

Szukałem po sieci jakiś konkretnych informacji, kiedy warto stosować topnik w , żelu ,kiedy pastę , a kiedy zwykły topnik. Jedyne co znalazłem to informacje , że topnik służy do lutowania SMD, BGA. Wiem o tym , że każdy topnik ułatwia lutowanie , ale nigdzie nie potrafię znaleźć jaka różnica między topnikiem w żelu ,a zwykłym. Nie potrafię znaleźć prostego jasnego tłumaczenia.
    Skonkretyzuje pytania

1 Kiedy używamy topników w , żelu a kiedy np takiego topnika w płynie
    http://sklep.avt.pl/photo/product_info/c/b/0/1_cb0c0379cc3b.jpg
    czym się one różną oprócz konsystencji ?

2. Dlaczego akurat do SMD zalecany jest topnik w żelu ?

3 . Jakie parametry świadczą o jakości topnika, prócz ceny ?

4. Czy do lutowania elementów elektronicznych o rozmiarach >5mm zwykła lutownicą kolbową , warto zaopatrzyć się w topnik w płynie ? Obecnie do lutowania używam kalafonii i cyny z topnikiem.

Oglądałem , szereg filmów związanych z lutowaniem elementów smd, raz używano tam topnika nakładanego przez marker, a raz topnika w żelu , także nie wiem czy to kwestia gustu , czy konieczności.

edit: uważam ,że teraz okej.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 26  
    Rzecz gustu czym się komu dobrze lutuje...
    Znaczenie ma zastosowanie, czyli do lutowania jakich powierzchni przeznaczymy substancję i skład substancji, ale na żadnym produkcie tego nie piszą producenci... :)
    Dlatego kalafonia dobra jest ale np. boraks w paście czy kwas solny w płynie dla trudnych powierzchni lepszy (żelazo, rynny itp.). A więc nie ma znaczenia płyn, pasta, żel czy substancja stała, a skład tej substancji... Reszta rzecz gustu i zastosowania do różnych powierzchni co doświadczalnie sami sobie ustalamy. Na końcu ważne jest aby wiedzieć czym wyczyścić nadmiar substancji w zależności od jej rodzaju aby lut wyglądał błyszcząco a kwas będący składnikiem niektórych topników nie zeżarł nam ścieżek i elementów... Kalafonia jest bezpieczniejsza dla dzieci - nie lubią jej jeść a pasty i zawarte w niej chlorki czy kwas solny są substancjami niebezpiecznymi w domu, zwłaszcza dla dzieci, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu tego typu substancji i uważać, aby nie dostały się do przewodów pokarmowych, do oczu itd. itp... Do typowego lutowania nowych elementów wystarcza sama kalafonia, nawet zawarta w drucie cynowym do lutowania jak sam zauważyłeś a potem terpentyna do czyszczenia ew. nadmiaru i tyle. Uwaga - opary terpentyny mogą też wybuchnąć...
    http://kju.wemif.net/pcb/?p=2
    Znaczenie także ma procentowy (wagowy) udział cyny i ołowiu w spoiwie ... Ale jaki producent podaje skład na opakowaniach? Na sztabkach do lutowania rynien jak mi się wydaje można chyba jeszcze spotkać odpowiednie oznaczenia... :)
  • TermoPasty.pl
  • Moderator
    Vix - proszę poprawić pisownię postu. Regulamin p.15.