Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz 0-30 2A Electronic-Labs

wasall 29 Wrz 2010 20:56 6312 16
  • Zasilacz 0-30 2A Electronic-Labs

Witam chciałem przedstawić mój zasilacz :D
    zasilacz wykonałem ze schematu który znalazłem na Link

Zasilacz powstał z potrzeby użytku domowego więc w chwili obecnej jego parametry są wystarczające. Trafo jakie zastosowałem to Unitra TS/7 jednak daje ono 40V i musiałem je odwinąć.

Tranzystor wykonawczy to 2N3055
    A na płytce 2N2219 zastał zastąpiony BD139

Na przednim panelu widać 3 zaciski w kolorze czarny, niebieski, czerwony. Nie jest to zasilanie symetryczne tylko 5V i 12V nie miałem 2 czerwonych zacisków a do sklepu iść mi się trochę nie chciało :D

Płytki zasilaczy trawiłem sam a płytkę woltomierza kupiłem.

Zasilanie woltomierza odbywa się z osobnego transformatora bo główny transformator nie ma odczepu.

Na fotce Widać że tarcza Amperomierza jest podświetlona na czerwono jest to kontrolka ograniczenia prądowego.
    Zakres amperomierza można wybrać między 0,5A a 2A

Panel zasilacza nie jest opisany ponieważ twórca zna go doskonale :D a nie chciałem go szpecić ;)

Dokładny opis posiadam w PDF jak będzie potrzeba to podeśle ;)

Kilka fotek:

Zasilacz 0-30 2A Electronic-Labs Zasilacz 0-30 2A Electronic-Labs Zasilacz 0-30 2A Electronic-Labs Zasilacz 0-30 2A Electronic-Labs

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 29 Wrz 2010 23:11
    KJ
    Poziom 31  

Gdzie kupiłeś takie zaciski ? Wyglądają na coś lepszego niż to chińskie dziadostwo które sie rozpada przy pierwszym dokręceniu. ja od dawna poszukuje czegoś w rodzaju starych polskich bakelitowych śrub tego typu niestety wszędzie tylko chińskie dziadostwo z łamliwego tworzywa w niższych bądź wyższych cenach.

• #3 30 Wrz 2010 08:41
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 30 Wrz 2010 09:18
    wojtassa
    Poziom 10  

Witam
    Ze zdjęcia widać ze to TS 70/7.
    Ile czasu i kasy było potrzebne do wykonania tego zasilacza.
    Pozdrawiam

• #5 30 Wrz 2010 09:45
    krzysztofh
    Poziom 29  

To chyba TS70/7, czyli nominalnie 28,7V i 1,8A.
    Jeżeli to właśnie taki to faktycznie sporo za mało mocy.
    Ogólnie niezła obudowa, tylko już porysowana. W środku można by popracować nad ładniejszym montażem mechanicznym.
    Szkoda też że brak opisu płyty czołowej.

Co do wypowiedzi kolegi Motronic - część z osób, które zbudowała zasilacz w oparciu o ten projekt, chce go po prostu pokazać i trudno ich za to winić. Zawsze się znajdzie ktoś następny kto zbuduje taki zasilacz. Dobrze by było aby każdy kolejny projekt wnosił coś nowego do tej znanej konstrukcji. Ale rzeczywistość jest często nieco inna.

• #6 30 Wrz 2010 11:49
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 30 Wrz 2010 12:10
    krzysztofh
    Poziom 29  

Dokładnie nie widać tabliczki, ale trafo TS70/7 ma rdzeń EI84/42. Patrząc na wyświetlacze prawie by się zgadzało. Pewności nie ma.

• #8 30 Wrz 2010 14:40
    wasall
    Poziom 11  

KJ napisał:
    Gdzie kupiłeś takie zaciski ? Wyglądają na coś lepszego niż to chińskie dziadostwo które sie rozpada przy pierwszym dokręceniu. ja od dawna poszukuje czegoś w rodzaju starych polskich bakielitowych śrub tego typu niestety wszędzie tylko chińskie dziadostwo z łamliwego twożywa w niższych bądź wyższych cenach.
    Zaciski kupiłem w sklepie elektronicznym za 2,50 zł sztuka
    wojtassa napisał:
    Witam
    Ze zdjęcia widać ze to TS 70/7.
    Ile czasu i kasy było potrzebne do wykonania tego zasilacza.
    Pozdrawiam
    Nie tak dużo bo większość miałem w domu a co nie miałem to zamawiałem na Link A czasu to trochę bo nie zawsze mi się chciało robić tak w sumie to z 5-6 miesięcy :D
    Motronic napisał:
    Ileż jeszcze tego elekctronic labs? Co zasilacz na tym forum to właśnie on. Czemu powielacie czyjeś pomysły i chwalicie się jako własną pracą?
    To żadne DIY że skorzystasz oklepanego projektu i wsadzisz w swoją mniej oklepaną obudowę.
    Co za transformator żeś tam wsadził? Po rozmiarach widzę, że jakiś góra 20W przenoszonej mocy, a ty chcesz wmówić, że zasilacz dostarczy 60W?
    No i dlaczego od razu krzyczysz :| mam w domu 3 takie trafa i każde jest identyczne na każdym pisze to samo i każde po pomiarze daje takie same wyniki.
    Sfrustrowało mnie to że zarzucasz mi że mówię nieprawdę. TS70 to TS70 chyba że sprzedawca specjalnie dla mnie pozamieniał oznaczenia.

• #9 30 Wrz 2010 14:50
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 30 Wrz 2010 15:14
    wasall
    Poziom 11  

No faktycznie zaciski są złym punktem odniesienia jak tak patrzę na to ;)

• #12 30 Wrz 2010 19:50
    wasall
    Poziom 11  

woltomierz jest na ICL7107

• #13 30 Wrz 2010 20:43
    Dj Joker
    Poziom 26  

Witam. Podoba mi się, w środku porządek, nie ma plątaniny kabli, wykonane dość estetycznie. Szkoda, że nie ma napisów. Osobiście, nie budował bym takiego zasilacza, gdyż potrzebuję zasilacz symetryczny, to jest sporo bardziej przydatne, szkoda że kolega nie zbudował dwóch takich układów ;)
    Ten tranzystor się spisuje? Różne opinie słyszałem co do 2n3055, trudno o oryginał, dlatego tam gdzie się da, zamieniam je na KD502, bo mam ich wiele a mogę być pewny o ich niezawodność.

Gratuluję konstrukcji.

• #14 01 Paź 2010 15:41
    wasall
    Poziom 11  

jak na razie symetrycznego nie potrzebuje ale gdy będzie potrzeba to nie jest taki duży problem ;] tranzystor jak na razie daje rade :D a KD502 też mam także w razie czegoś to nie jest problem ;)

• #15 19 Paź 2010 15:05
    kbs
    Poziom 17  

Ja w swoim zasilaczu używam 2n3055 od 2 lat i nie miałem z nim problemu. Nie polecam tylko tych z firmy ST.

• #16 21 Lis 2010 01:37
    Krzysiek007
    Poziom 20  

Witam.
    A ja mam taką małą prośbę jak będzie wyglądać napięcie jak ustawisz na 5V i podłącz jakieś urządzenie rezystor albo cokolwiek innego aby pobrało około
    1A i podaj mi dokładnie napięcie pod obciążeniem z dokładnością do 2 miejsc po przecinku ale bez korygowania napięcia pod obciążeniem.
    Bo ja dopiero co złożyłem taki sam zasilacz i chyba coś z nim nie tak albo jest taki kiepski bo mam za duże spadki napięcia :/

• #17 21 Lis 2010 01:50
    kbs
    Poziom 17  

Napięcie jałowe = 5,18V
    Napięcie pod obciążeniem 1A = 5,18V