Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha EMX660 - preamp nie wzmacnia dźwięku mimo zasilania

DJKompot 30 Wrz 2010 16:18 2118 12
  • #1 30 Wrz 2010 16:18
    DJKompot
    Poziom 26  

Witam

Mam następujący problem przy naprawie Powermikser'a yamaha: diody, kondensatory po pomiarach miernikiem - ok, stabilizatory nowe (obydwa), sterownik wentylatora i wentylator działa, zabezpieczenie też działa - załącza; po podłączeniu zasilania dla preamp'a wygląda to jakby zasilacz podawał za mały prąd lub nie było symetrii czy nawet zasilania gdyż preamp owszem włącza się (świeci dioda power oraz efektor uruchamia się) ale nie chce wzmacniać sygnału. Preamp na zewnętrznym zasilaniu 2x12V działa 100%. Końcówka mocy i zasilanie końcówki sprawne 100%. Zasilanie na płytce mierzone przy opamp'ach - dochodzi 2x14V. Masa też jest (AGND, DGND, SGND, na obudowie FGND)

'Co było uszkodzone?'

Zniszczyła się podkładka tranzystora, przebił na obudowę (brak uziemienia w gniazdku) i spotkał się z masą powodując upalenie wszystkich preampów i tranzystorów bezpośrednio na masie, uszkodzenie zabezpieczenia i stabilizatora 7915.

Zamieszczam schemat zasilacza z którym się borykam:
    Yamaha EMX660 - preamp nie wzmacnia dźwięku mimo zasilania

P.S Zakładam że to kondensatory mogły ulec uszkodzeniu szczególnie na minusie zasilania... Ciekaw jestem waszego zdania.

Pozdrawiam

0 12
  • Katalog Megger
  • #2 01 Paź 2010 00:18
    000andrzej
    Poziom 37  

Czy po podłączeniu do preampa napięcie siada, czy trzyma +-14V? Na wejściu masz 15V przy obciążeniu? Czy nic się nie grzeje, szczególnie stabilizatory, diody w mostku i trafo?

0
  • #3 01 Paź 2010 12:52
    DJKompot
    Poziom 26  

Bardzo trudno sprawdzić czy grzeją się stabilizatory... Reszta nie. Przed podłączeniem mam 14,7V oraz 20V na minusie. Pod obciążeniem 2x14,5V. Zauważyłem dziwne sykanie jakby z kondensatora jednak nie mogę zlokalizować go na płytce zasilacza (jest to płyta główna ze wzmacniaczem itp.). Pojawia się po wyłączeniu zasilania (preamp podpięty). Wymieniłem wszystkie kondensatory oprócz C149; sykanie nie ucichło, teraz nie chce się załączyć zabezpieczenie z podpiętym preamp'em (bez załącza). Wydaje mi się że C149 powinien przeżyć jednak zmienię go jak będą mieli go w sklepie elektronicznym. Dlaczego pod obciążeniem nie chce zaskoczyć? (napięcie nie spada).

P.S. Nadal preamp nie chce działać na tym zasilaniu. C149 wymieniony i nic...

0
  • #4 01 Paź 2010 13:49
    000andrzej
    Poziom 37  

14,5 to stanowczo za mało bez obciążenia. Wymień C134-139, i sprawdź stabilizatory.

Sprawdź diody mostka oraz D141 i 142.

0
  • Katalog Megger
  • #5 01 Paź 2010 14:17
    DJKompot
    Poziom 26  

Diody mostka wyglądają po pomiarze ok... poza tym na ujemnej połówce pracuje wentylator więc powinny być sprawne (nie grzeją się). Stabilizator 7915 jest nie dawno założony ale wymienię go w pierwszej kolejności po pomiarze miernikiem na obciążeniu ma 14.5V ale po obciążeniu żarówką stron zasilania to tylko na stronie ujemnej nie chce się zaświecić choć wentylator kręci. Co mogło go uszkodzić? Był świeży po naprawie... problemy od początku... wadliwy?

P.S trzeba jeszcze przyjąć błąd pomiarowy miernika :P. Po stabilizacji zawsze jest koło 14,8... wydaje mi się możliwe aby 14,5 było pod obciążeniem w końcu naście tranzystorów i chyba 16 operacyjnych, procesor efektów zoom itp.
    (czytać uważnie posty)

pozdr

0
  • #6 01 Paź 2010 17:01
    000andrzej
    Poziom 37  

DJKompot napisał:
    ... Po stabilizacji zawsze jest koło 14,8... wydaje mi się możliwe aby 14,5 było pod obciążeniem w końcu naście tranzystorów i chyba 16 operacyjnych, procesor efektów zoom itp....

Zgadza się, ale bez obciążenia 14,7 na plusie nie jest normalne. Skoro mówisz, że preamp i amp są OK to musi być wina zasilacza.
    Skoro wina zasilacza to masz kilka elementów na krzyż. Jeśłi kondensator ma upływnośc do masy - będzie robił za obciążenie. jeśli stabilizator będzie uszkodzony to albo na wyjściu nie będzie nic, albo będzie obciążał. itp... Ja bym szukał uszkodzenia na plusie.

0
  • #7 01 Paź 2010 22:24
    DJKompot
    Poziom 26  

No ale skoro poleciało ponad 50V na masę to raczej potencjał odłoży się na kondensatorach od minusa... tak czy siak pisałem że wymieniłem wszystkie od zasilania. Dziwi mnie tylko że z minusa pokazuje napięcie ale nie może zaświecić żarówki... Chwilowo nie mam innego stabilizatora więc nie sprawdzę czy to aby jego wina.

P.S. Stabilizator plusa był wymieniony 'dla świętego spokoju' więc powinien być ok. Spróbuję rozłączyć masę końcówki od głównej preamp'a czy coś się zmieni bo nie wierze aby padł bez powodu stabilizator na minus (wiem że są kapryśne ale bez przesady).

0
  • #8 02 Paź 2010 09:48
    000andrzej
    Poziom 37  

To odłącz stabilizatory i sprawdź napięcie. Odłącz obciążenie wentylatora i napięcia powinny być jednakowe. Będziesz wiedział, czy to stabilizator i dalej. W każdym bądź razie napięcie bez obciążenia musisz mieć co najmniej koło 20V.
    Jeśli napięcia nie będą równe - możesz mieć jeszcze zwarcie między zwojami w trafie. Wyrzuć bezpieczniki i zobacz na bezpiecznikach, czy trafo dobre
    Wszak to prosty układ ;)

0
  • #10 03 Paź 2010 19:53
    DJKompot
    Poziom 26  

Jutro sprawdzę czy dokładnie pod minusem przy samym stabilizatorze zaświeci żarówka przed jego wymianą. Masa jest ok. Była upalona więc dorobiłem ścieżkę poza tym poprowadziłem też nowe od plusa i minusa bo myślałem że gdzieś mam jakąś mikro przerwę z powodu tego braku zasilania. Zasilacz to prosta sprawa a jednak potrafi narobić problemów.

0
  • #11 06 Paź 2010 15:37
    DJKompot
    Poziom 26  

Udało mi się uzyskać wreszcie zasilanie.... jednak preamp nadal zniekształca :(. Rozbieżność stron zasilania to max 0,2V. Żarówka świeci na plusie i minusie tak samo.

P.S Zlokalizowałem upalenie minusa na preampie... dorobienie przejścia kablem ożywiło preamp ale sterowanie końcówką raczej leży. Wymienię wszystkie kondensatory na masie i zobaczymy co to da. Pozdr.

0
  • #12 09 Paź 2010 19:24
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kolego jeśli napięcia sprawdzasz żarówką to powodzenia w dalszej naprawie..

Jeśli jakimś cudem udało ci się dorwać schemat i masz miernik, źródło audio i wzmacniacz z kawałkiem głośnika to naprawa nie powinna stanowić problemu.

Jeśli masz już zasilanie, to wpinasz się sygnałem i za pomocą wzmacniacza na ucho możesz znaleźć miejsce w którym powstają zniekształcenia.

0
  • #13 10 Paź 2010 10:48
    DJKompot
    Poziom 26  

preamp ze sterowaniem działa, ewidentnie coś mam z zasilaczem końcówki mocy.

0
  Szukaj w 5mln produktów