Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer aktywny czy pasywny?

30 Wrz 2010 19:33 3609 4
 • Poziom 9  
  Witam, mam wzmacniacz Hitachi ha-330 i kolumny Universum Q1200. Mam mało basu więc postanowiłem dokupić subwoofer. Lecz nie wiem pasywny czy aktywny?
  Wzmacniacz ma pobór mocy 260 Watt, 2x100 watt/8Ω (4 kanałowy) i obsługuje on głośniki 4-16 Ω.
  Jeśli to zły dział to proszę o przeniesienie.
  Proszę o poradę jaki rodzaj subwoofera kupić.
  Pozdrawiam
 • Poziom 36  
  Twój wzmacniacz na pewno jest dwukanałowy, i to że ma możliwość podłączenia 4 kolumn nie sprawia że cudownie pojawiły sie w nim dwa dodatkowe kanały.
  Zdecydowanie subwoofer aktywny, a wysterować go można choćby z wyjścia słuchawkowego, bo oddzielnego sygnału do wysterowania aktywnego suba z tyłu urządzenia zapewne nie masz.
  Jest możliwość podłączenia pasywnego suba do klasycznego układu dwu kanałowego, ale wiąże sie to, między innymi, z obniżaniem efektywności w kolumnie lewej i prawej a co za tym idzie z dużymi stratami mocy.
  Wiedz jednak że za dobry subwoofer aktywny trzeba zapłacić min. 1000PLN.
  To może już lepiej zmienić kolumny na jakieś z wooferem 25-30 cm :idea::?:
 • Poziom 9  
  Dzięki za sprostowanie źle napisałem, czyli lepiej subwoofer aktywny. Może ktoś by przesłał np. narysowany w paincie schemat podłączania subwoofera pasywnego i aktywnego (chodzi mi o różnicę) do wzmacniacza nie mającego specjalnego wyjścia na subwoofer.
 • Poziom 9  
  Może ktoś pomoże?
 • Poziom 36  
  Sub. aktywny jest urządzeniem oddzielnym, które ma swój wewnętrzny wzmacniacz, filtry, zasilacz. Potrzebuje tylko sygnału audio, który wzrasta razem z podkręceniem gałki VOL. we wzmacniaczu. Jak nie ma wyjście SUB.out, to zwiększenie głośności wraz ze zwiększeniem głośności kolumny L i P serwuje nam sygnał w gnieździe słuchawkowym.

  Sub pasywny ma przetwarzanie o kilka dB mniejsze niż kolumny L i P, które trzeba wyciszać tłumikami opornikowymi aby zrównać ich efektywność do niskiej efektywności takiego subwoofera. A sam sub musi być filtrowany pasywnym filtrem, który w częstotliwościach subwooferowych do najtańszych nie należy. No i duże straty mocy w takim układzie występują.