Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Agregat Einhell BT-PG900 uszkodzony inwerter

Frogi_71 30 Sep 2010 20:44 17077 30
 • #1
  Frogi_71
  Level 12  
  Witam,
  Na wiodącym potralu aukcyjnym nabyłem uszkodzony agregat prądotwórczy "zacnej" firmy Einhell typ BT-PG900. Prądnica wydaje się być sprawna, zaś uszkodzeniu uległ moduł inwertora. Kupując agregat miałem nadzieję, że moduł będzie mniej pancernie zabudowany. Chciałem samodzielnie dorobić własny inwerter (falownik), ale oryginalny niestety zawiera elementy sterowania silnikiem (chyba też reguluje obroty) i prądnica wygląda na trójfazową. Takowy moduł inwertera można zakupić ale jest to nieopłacalne (ok. 200 euro), pozostaje więc naprawa oryginalnego inwertera. Zalany jest on twardą masą co utrudnia naprawę.

  Mam pytanie do kolegów, czy ktoś miał doświadczenia z takowym agregatem i dodłubał się do elektroniki.
  Inwerter zabudowany jest w aluminiowym odlewie i boję się, że opalarką łatwo nie rozgrzeję masy żywicznej a przy okazji mogę coś przegrzać.  Pozdrawiam
  Agregat Einhell BT-PG900 uszkodzony inwerter Agregat Einhell BT-PG900 uszkodzony inwerter Agregat Einhell BT-PG900 uszkodzony inwerter
 • #2
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Inwerter - np. przetwornica napięcia.
  Prosiłbym o używanie tej nazwy. I o poprawienie tego słowa.
 • #3
  padam.
  Level 2  
  Witam, mam ten sam problem .Żywica mięknie przy wysokiej temperaturze , staje się gumowata a tak wysoka temperatura uszkodzi podzespoły na płytce .
  Podgrzałem narożnik i udaje się usunąć żywice ale pojawiły się elementy montowane powierzchniowo i łatwo je uszkodzić .Nowy taki element to 200 € . A za takie pieniądze są do kupienia nowe agregaty ,podsumowując kicha. Agregat Einhell BT-PG900 uszkodzony inwerter
 • #4
  darek4168
  Level 21  
  Miałem kiedyś dostęp (i po przerwie mam nadal), do części tej firmy tyle , że nie nowych , jeżeli kogoś to interesuje to szczególy na PW, wyjaśnię co i jak.
 • #5
  Frogi_71
  Level 12  
  Do padam,
  Czy mierzyłeś opór cewek prądnicy i napięcia jakie wytwarzają podczas pracy.
  Trochę mnie to zaciekawiło i chętnie skonfrontuję wyniki.
  Uzwojenie jest połączone bardzo ciekawie. W moim przypadku jakby 2x3fazy. W dodatku mierząc omomierzem wydaje mi się że są one połączone w trójkąt! Nie zrobiłem notatek i dokładnie nie pamiętam, ale uzwojenia z białymi wyprowadzeniami mają coś około 5Ω, z czarnymi 11Ω. Pomiędzy nimi brak przejścia? Bez inwertera dają napięcia 350V i jakieś 160V. Wszystko schodzi na prostownik o 9 diodach. Jak wydłubię moduł to z ciekawości zrobię schemat prostownika.
  Zastanawiam się co mogło być przyczyną uszkodzenia inwertera, jeżeli przeciążenie to kiepski jest układ inwertera i nie warto inwestować w ten agregacik.
  Generalnie chciałem kupić mocniejszy agregat inwertorowy, a ten zakupiłem aby poznać budowę tego typu ustrojstwa, ewentualnie naprawić. Niestety budowa fabrycznych modułów inwertera innych firm nie wygląda lepiej. Kipora wyglądają podobnie, także pancernie zalane, nawet bardziej tandetnie złożone niż ten Einhell. Ceny nowego modułu u Kipora też wysokie. Chińska elektronika w agregatach zdecydowanie wydaje się być za delikatna. Silniki robią lepsze wrażenie.
  Niestety jak dla mnie markowa Honda jest zbyt droga do sporadycznych domowych zastosowań.
 • #6
  padam.
  Level 2  
  Witam, bez przetwornika oporności takie same jak opisałeś .
  Napięcie z przetwornikiem 400 V i 160 V .
  Co do jakości wykonania to wydaje mi się że niczego lepszego niema się co spodziewać . Otacza nas tandeta .
  Pozdro Padam.
 • Helpful post
  #7
  tomus2k
  Level 26  
  układy :
  przetwornica napięcie stałe na przemienne - Falownik
  IR2132J ( odmiana IR2130)
  MC3PHAC
  Pomiar natężenia (poboru) prądu
  LM233
  LM258
  LM358D
  Pomiar obrotów i regulacja - silnika
  LM258 x3

  Jakiś zamazany układ ( pewnie procesor , a producent elektroniki specjalnie zamazał )

  Napięcie przemienne z prądnicy trzyfazowej jest przepuszczane przez mostek diodowym trzyfazowym a następnie wygładzane na kondensatorze 470uF500V następnie podawane jest przemianie w układzie falownika +-350V na ~230V 50Hz. Układ kontroli obciążenia i obrotów utrzymuje stałe napięcie na wyjściach prądnicy i jest odpowiedzialny za wykrywanie przeciążenia i zwarć .
  Budowa podobna do UPS on-line ( czasami zwanych invertorowymi)

  Agregat PP2000GI - Castorama
  Sterowanie obrotami silnikiem krokowym
  Żywica wydłubana :-) - starty: jeden rezystor SMD - wartość znana

  A tu temat z falownikiem o podobnej budowie
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1737319.html

  Agregat Einhell BT-PG900 uszkodzony inwerter Agregat Einhell BT-PG900 uszkodzony inwerter Agregat Einhell BT-PG900 uszkodzony inwerter Agregat Einhell BT-PG900 uszkodzony inwerter
 • #8
  Frogi_71
  Level 12  
  Dzięki za link, co nieco wyjaśnia.
  Czym tak pięknie usunąłeś żywicę? Jakimś frezem, mozolnym dłubaniem, na ciepło?

  Pozdrawiam
 • #9
  tomus2k
  Level 26  
  Mozolne dłubanie na ciepło :
  Hot-air , dysza średnia , nastawiony na 2 lub 3 przepływ powietrza 2. Najpierw zwykłym śrubokrętem skrobie aż do elementów, delikatnie warstw po warstwie. Następnie cienkim śrubokrętem , a potem stępionym kolcem ( żeby nie rysował ) wydłubuję pozostałą żywicę.
  Reszta to doświadczenie i nieudane próby gdzie oderwałem połowę ścieżek.

  Uważaj na moment gdy żywica jest już plastyczna ale jeszcze dobrze trzyma elementy , aby ich nie powyrywać ( ale to tylko doświadczenie )
  Proponuję pogryź trochę żywicę wokoło dużego kondensatora ( tam nie powinno być drobnych elementów a ścieżki będą grube i zmierzyć napięcie za mostkiem powinno być coś koło 300-400V. Dalej to driver mosfetów IR - nota pdf (google.pl) zobaczyć czy go steruję itd. Jeśli tak to mosfety i filtr RC za nimi wygładzający PWM.
  Tyle że najlepiej symulować sobie prądnice na stanowisku bo praca w warunkach działającego silnika spalinowego i napięć dających lepiej niż dopalacze :-) .... !?!

  Pozdrawiam
 • #10
  atego815
  Level 9  
  Czy jak się komuś uda opanować temat "inwwerter" to podzieli się doświadczeniem?
  Względnie poda adres do wysyłki ?
  Mam wrażenie że trochę już sztuk wjechało do nas uszkodzonych.Może ktoś dostrzeże w tym "chlebek"...:D
 • #11
  saycomp
  Level 12  
  Witam

  Tomus2k,

  Czy posiadasz jeszcze ten rozebrany inverter od agregatu? Jeśli tak, to czy mógł bym poprosić Ciebie o odczytanie i podesłanie mi symboli tranzystorów użytych w stopniu końcowym? Jestem strasznie ciekaw cóż tam chińczycy wsadzili.

  Ja mam w pewnym sensie podobny problem - mam sprawny silnik (z prądnicą i kompletnym układem zapłonowym) od Hondy 1kW i brakuje mi tylko inwertera... W kilku zagranicznych sklepach z częściami zapasowymi można kupić używane inwertery, ale ich cena nie zachęca do kupna. Silnik dostałem w prezencie i postanowiłem dokończyć temat w podobnym stylu - prawie bezkosztowo. Po konstrukcji widzę, że Twój inwerter daje na wyjściu sinus. Mnie aż taki "wypas" nie jest potrzebny, chyba skończy się na prostokącie z wypełnieniem około 60% (jak w niektórych przetwornicach 12 - 230V) - agregat ma być do zasilania wiertarki. Jak coś wymyślę - napiszę.

  Tak swoją drogą, to MC3PHAC w 1-fazowej przetwornicy to chyba przesada...

  pozdrawiam serdecznie
 • #12
  tomus2k
  Level 26  
  A widzisz abym się do nich dogrzebał, były sprawne więc po co mi było je wygrzebywać. Odpowiadając prosto: sam nie wiem co tam było.
  Pozdrawiam.
 • #13
  sp4tvg
  Level 2  
  Witam
  mam ten sam problem z agregatem.
  Gdzie można znaleźć taki sterownik ,lub naprawić .
  proszę o pomoc .
  sp4tvg(malpa)o2.pl
 • #14
  maku1
  Level 11  
  Witam
  mam podobny problem z agregatem 2000W PowerPlus POW4820
  Czy komuś udało się naprawić taki sterownik lub wie gdzie można taki dokupić,
  Dodam że wygląda identycznie jak ten na zdjęciach tomus2k.
  Pozdrawiam
 • #15
  zabazaba
  Level 11  
  Jeśli ktoś korzysta z agregatu codziennie i długo (np. wykorzystuje go w pracy zawodowej), to z pewnością potrzebuje profesjonalnego urządzenia z odpowiednim naddatkiem mocy za kilka lub kilkanaście tyś zł. Nie warto jednak wydawać tak dużej kwot na agregat, który będzie wykorzystywany okazjonalnie (max kilka razy w roku), na kilka godzin w czasie zaniku prądu w sieci energetycznej. Warto więc kupić takie używane urządzenie za kilkaset złotych i w ramach hobbystycznych zainteresowań doprowadzić je do stanu pełnej używalności. Dlatego bardzo bym prosił o przemyślane i precyzyjne opisywanie usterek, problemów, podejmowanych czynności oraz efektów. Informacja typu: "mam taki agregat, uszkodzony jest inwerter, próbowałem go naprawić, nie udało się, co robić?" - niewiele wnosi. Nasuwają się przede wszystkim pytania: skąd wiadomo, że jest uszkodzony inwerter i jak to ustalono? Czy silnik pracuje a napięcia nie ma, czy też agregatu po prostu nie da się uruchomić, co może być spowodowane np. usterką świecy zapłonowej.
  Sądzę, że jeśli osoby posiadające uszkodzone agregaty (ja też taki posiadam), wymienią się doświadczeniami, to uda się ustalić schemat układu elektrycznego wykaz części itd. oraz naprawić je bez ponoszenia znacznych kosztów i nakładów finansowych. Zachęcam więc do spróbowania swoich sił, tym bardziej, że prawdopodobnie usterka jest ciągle ta sama: łatwo uszkadza się główny kondensator w inwerterze (470uF/450V), co może dać wiele różnych objawów wadliwej pracy urządzenia.
  Tyle na początek a teraz mój przypadek.
  - mimo różnorodnych prób, agregat nie daje się uruchomić, chociaż przy kilkudziesięciu pociągnięciach za linkę rozrusznika, kilka razy na moment zaskoczy i natychmiast samoczynnie gaśnie,
  - iskra na świecy jest bardzo słaba, w czasie silnego szarpania za rozrusznik iskra była ledwo widoczna (oczywiście w tym momencie świeca była wykręcona z cylindra, podłączona do przewodu wysokiego napięcia oraz gwintem dotykała do metalowego korpusu silnika).
  - w module inwertera kondensator 450uF/450V
  http://pl.farnell.com/rubycon/450hxc470mefcsn...sator-470-uf-450v-20/dp/1415838?Ntt=450hxc470
  (rzucający się w oczy największy kondensator w module), jest wyraźnie wybrzuszony i ma pękniętą obudowę w jego górnej części tak, jakby eksplodował.
  Chciałbym się dowiedzieć, czy w tym agregacie (Einhell BT-PG900), można uruchomić silnik przy niesprawnym inwerterze. Jeśli nie, to prawdopodobnie wystarczy wymienić ten kondensator. Jeśli natomiast uruchomienie silnika jest niezależne od inwertera, to mam znacznie większy kłopot i prawdopodobnie nie ma co marnować czasu i pieniędzy. Sam kondensator z kosztami dostawy to już ok. 100zł.
 • #16
  maku1
  Level 11  
  W moim PowerPlus da się uruchomić silnik nawet bez podłączonego inwertera, Ale moduł steruje silnikiem krokowym otwierającym i zamykającym przepustnicę w gaźniku więc trzeba ręcznie sterować przepustnicą. Mnie udało się uruchomić silnik i pomierzyć napięcia na uzwojeniach.
  Sama naprawa modułu nie jest wielkim problemem, problem to usunięcie żywicy, ktorą zalana jest płytka.
 • #17
  Staszek49
  Level 35  
  Mam podobny nabytek tj. CMI, model C-G 850 (wiadomej produkcji). Kupiłem go świadomie jako niesprawny licząc, iż wykorzystam silnik (mały, zgrabny 4T), jednak cewka WN nie daje iskry na świecę. Cewka WN nie posiada żadnych napisów i jest montowana z dala od koła magnesowego, stąd też trudno taką zdobyć (zamówić). Uzwojenie "prądnicy" wydaje się być "niespalone" i być może, że uszkodzona jest tylko cewka WN, która uniemożliwia uruchomienie silnika. Orientuję się, że przepustnica w tym silniku sterowana jest silniczkiem krokowym, ale to nie jest moim problemem, lecz zdobycie cewki WN, bądź informacji z jakiego urządzenia podejdzie.
  Temat stary, ale mimo tego proszę o pomoc w tej sprawie.
 • #18
  syriuszblack
  Level 22  
  Odgrzewam,

  napięcia 160V i 350V mierzone w jaki sposób? Zmagam się z naprawą agregatu podobnego - z prądnicy wychodzi 5 kabli. Dwa białe i trzy czarne. Na odłączonym inwerterze między białymi około 160V między czarnymi brak napięcia, chociaż omomierz wskazuje opór w granicach 10Ω.
 • #19
  57153346
  Level 10  
  Witam właśnie nabyłem taki agregacik też okazał się uszkodzony , lecz wydaje się że inventer jest ok oraz kondensator.Jednak jak odpalę go i sprawdzam napięcie w odpiętej kostce która odchodzi od prądnicy na białych mały prąd tak samo na czarnych.Czy prądnica jest uszkodzona?POMOCY
 • #20
  syriuszblack
  Level 22  
  Jakie masz dokładnie napięcia?
 • #21
  57153346
  Level 10  
  Witam i mnie jednak napięcie z prądnicy ok ,problem mam z rogową diodą od strony kondensatora ,zobaczymy po jej wymianie.
 • #22
  syriuszblack
  Level 22  
  Jakie dokładnie były napięcia i na których kablach?
 • #23
  57153346
  Level 10  
  Na białych 160 na czarnych 350,to nie była jednak dioda.
  Problem jest gdzieś za konserwatorem , a te żywica masakra.
 • #24
  syriuszblack
  Level 22  
  Jaki masz opór na wyjściu z inwertera (mierzony między kablami AC)?

  350V wyszło między dowolnymi czarnymi?
 • #25
  57153346
  Level 10  
  Między zewnętrznymi czarnymi w kostce
 • #26
  pyton
  Level 21  
  Witam

  Także mam agregacik z inwerterem 1000W...
  Pod żywicą jest układ sterujący silniczkiem krokowym od przepustnicy.

  Problem jest taki ze:
  Agregat odpala, wzbudza się i podaje napięcie (spokojnie mogę go obciążyć 100W i więcej) jednak po chwili pracy (z obciążeniem i bez) zapala się kontrolka przeciążenia i odcina napięcie po czym znów się wzbudza i podaje. Czasem potrafi już na stałe odciąć napięcie.

  Na 2 białych kabelkach napięcie ok 16V (raczej wzbudzenie) Rezystancja ok 1 Ohm
  Na 3 czarnych ok 85V Rezystancja ok 8,7 Ohm

  Na wyjściu na odbiorniki czy to z obciążeniem czy bez ładne 50Hz 227V (przy dodaniu obciążenia są krótkie wahnięcia)

  Ktoś coś podpowie czego szukać? Ewentualnie czy ktoś przerabiał ten agregacik by usunąć inwerter?
 • #28
  KW
  Level 21  
  Ja mam dwa różne uszkodzone agregaty w których prądnica jest dobra, natomiast uszkodzone są inwertery. Podobnie jak koledzy próbowałem się do nich dobrać. Przy pomocy wysokiej temperatury nic się nie da zrobić bo żywica jest za twarda i nie mięknie od temperatury. Prędzej stopi się folia na kondensatorach i plastikowe wtyki do podłączenia przewodów, które wystają z żywicy modułu inwertera.
  Próbowałem natomiast rozpuszczać tą żywicę. Kupiłem kilka różnych rozpuszczalników do farb i lakierów i traktowałem nimi jeden z inwerterów. Okazało się, ze od jednego z nich powierzchnia żywicy zaczęła mięknąć. Jednak mięka robiła się tylko cienka warstwa na powierzchni i trzeba było ją natychmiast skrobać mechanicznie aby nie zaschła. Problem pojawił się jednak gdy bardziej podatne na rozpuszczenie stały się folie kondensatorów elektrolitycznych i wtyki a właściwie gniazda do podłączenia przewodów do inwertera. W tej sytuacji zaniechałem dalszych prób rozbierania.

  Jestem ciekawy czy komuś się udało?


  Docierało do mnie więcej takich i innych generatorów z uszkodzonymi inwerterami zalanymi żywicą. Za każdym razem koszt inwertera był rzędu 80 procent wartości nowego generatora.
 • #29
  sp4tvg
  Level 2  
  witam
  Teraz można kupić niezły agregat za 400 zł i tak zrobiłem nie pokonałem inwertera
  Myślę ze celowo są tak wykonane by nie dały się naprawić a nowy skoda pieniędzy
 • #30
  sebastian.los
  Level 19  
  Gdzie znajduja sie diody prostownicze, prostujace napiecie z 3 faz? U mnie jedna jest zwarta.