Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MINI - Problem z załączeniem się wentylatora chłodnicy ;/

mateush90 01 Paź 2010 00:53 6282 2
  • #1 01 Paź 2010 00:53
    mateush90
    Poziom 8  

witam!

Od jakiegoś czasu mam problem z chłodzeniem w MINI, otóż nie chce się załączyć wentylator chłodnicy - temperatura wędruje do maksimum.

Początkowo w układzie chłodzenia miałem wodę przy ok. 90-100 stopni zaczęło bulgotać w zbiorniczku wyrównawczym i automatycznie auto musiałem wyłączyć bo wszystko zalewało pod maską.

Wymieniłem:

- wodę na płyn chłodniczy w układzie
    - termostat
    - wentylator

Byłem u mechanika który stwierdził iż nie mam 1 biegu na wentylatorze ze względu iż wentylator ma jeden kabel (podobno jest za duży prąd czy coś i przekaźnik się "pali") jednak stawiam na swoim, ponieważ wiatrak od początku był z 1 kablem i zawsze nie było z tym problemu i na taki sam wymieniłem ! Dlatego uważam iż wiatrak jest dobry - dodatkowo wiatrak na krótko chodzi bez problemu - zresztą tak przyjechałem z Gdańska do Poznania:)

w czym może być problem? aktualnie nie mam przekaźnika - czekam aż ASO mi sprowadzi ma on oznaczenie ++0148, chciałem zamienić na inne bo mam w domu z oznaczeniem ++0206 i wyżej lecz nie wiem czy to te same, są to przekaźniki "TYCO" stosowane w BMW.

aa i jeszcze pytanie odnośnie podłączenia na krótko - czy ktoś może napisać jaki potencjometr najlepiej by się nadawał do zmniejszenia obrotów wiatraka?

pozdrawiam

0 2
  • #2 01 Paź 2010 07:32
    zbychmg
    Poziom 28  

Jeżeli przekaźnik jest OK, to masz uszkodzony czujnik temperatury, z reguły wkręcony w korpus silnika koło pompy wodnej.
    Jeżeli wentylator kręci cały czas to nic się nie dzieje poza obciążeniem alternatora. W obieg płynu chłodzącego jest montowany zawór, który puszcza płyn do chłodnicy jak przekroczy temp.80-90st.C.
    Natomiast aby zmniejszyć obroty wentylatora możesz zasilić go przez żarówkę im większa moc żarówki tym większe obroty.
    Rezystor musiałby wytrzymać kilka amper prądu, czyli jakiś drutowy góra 3 Ohm 100W. Nie wiem jakiej mocy masz wentylator, ale jeśli bierze przykłądowo 8A to już przy jednym omie spadek będzie ok. 6-7 V a to daje ok. 50W mocy cieplnej. Mógłbyś użyć rezystory, które są używane do regulacji dmuchawy, ewentualnie jakiś regulator od porzadnej wiertarki akumalotorowej

0
  • #3 03 Paź 2010 23:53
    mateush90
    Poziom 8  

wentylator kręci na krótko cały czas tak dla sprostowania bo normalnie to ani rusz..:| w czwartek będę miał przekaźnik i zobaczymy czy będzie działać, jeśli nie to ten czujnik temperatury tylko zastanawia mnie dlaczego nagle przekaźnik przepalony jeśli poza tym wszystko ok.

0