Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus A6R Sieć bezprzewodowa i rozłączanie połączenia

01 Paź 2010 09:46 2989 8
 • Poziom 9  
  Witam wszystkich zgromadzonych. Mam problem prawie od początku korzystania z internetu z TP przez livebox, otóż, kiedy pobieram pliki z rapidshare lub innego serwera www oraz kiedy oglądam filmy na youtube mój internet się rozłącza. Nawet kiedy wydawałoby się, że szybko pobiorę z rapida plik 14MB (łącze 2MB) to internet zdążył się wyłączyć 2 razy, w połowie i w 3/4 pobierania. "Monitorek" połączenia bezprzewodowego cały czas był aktywny, ale strony nie mogły się załadować, taka przerwa trwa ok 30 sekund. Kiedy słucham radia internetowego czy przeglądam strony internetowe problem nie występuje. Tylko przy pobieraniu pełną prędkością.
  Mój system to WinXP, laptop Asus A6R, livebox jest pod stropem pomieszczenia niżej, a odległość od lapka zamyka się w 2m.
  W czym problem, z słabym zasięgu liveboxa, czy może sterownikach od karty sieci bezprzewodowej? Siła sygnału jest niska, ale połączenie zawsze jest aktywne, nawet jak nie mogę wchodzić na stronki. Łączę się z netem przy pomocy oprogramowania asus, nie przez windows.
 • Pomocny post
  Moderator - Komputery Serwis
  Witaj,
  Na początek sprawdziłbym dwie rzeczy:
  - podejdź bliżej do liveboxa i przy nim zrób testy mając pełny lub prawie pełny zasięg. Taki test odpowie Ci na pytanie, czy to wina zasięgu.
  - podłącz się do wyjścia RJ45 liveboxa i wtedy sprawdź. Ten test powie Ci, czy to wina komunikacji bezprzewodowej. Korzystasz z karty sieci bezprzewodowej dostarczonej z liveboxem, czy wbudowanej w laptopa?

  Jeśli oba testy "oblejesz", to być może po prostu livebox się rozłącza. Wtedy dusisz TP, żeby rozwiązali problem.

  Ogólnie w moim przekonaniu te routery (livebox) nie są za dobre (delikatnie mówiąc) i na Twoim miejscu zamiast płacić tepsie za dzierżawę takiego złomu wolałbym kupić sobie router na własność. Oczywiście lepszy.
 • Poziom 9  
  Hej, dzięki za szybką odpowiedź. Niestety blisko liveboxa internet nie zrywa połączeń. Co mogę teraz zrobić? Pewnie nic nie da żadna aktualizacja sterowników do karty sieciowej?
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Tak jak kolega pisał, najlepszym rozwiązaniem jest kupno osobnego routera wifi, który spokojnie poniesie sygnał po całym domu/mieszkaniu i pewnie jeszcze na zewnątrz będzie można go złapać, więc pamiętaj o szyfrowaniu.

  A co do aktualizacji sterowników, cóż spróbować ani nie zaszkodzi ani nic to nie kosztuje.
 • Poziom 9  
  Tak się składa się, że mam router, ale korzystając z innego sprzętu niż livebox nie będę miał telewizji od tp. Chyba jestem skazany na to ustrojstwo.
 • Pomocny post
  Moderator - Komputery Serwis
  W sumie nie do końca masz rację. Możesz wyłączyć WiFi w liveboxie i router, który posiadasz skonfigurować tak, żeby działał jako Access Point (tylko radio, nie robi routingu).

  Ale najpierw spróbujmy rozwiązać inaczej problem z zasięgiem. Na zasięg WiFi mogą wpłynąć z grubsza dwie rzeczy: odległość nadajnik/odbiornik oraz zakłócenia na torze transmisyjnym. Pierwszą kwestię na razie pomińmy. Zakłócenia może wywoływać inna sieć WiFi pracująca blisko na tym samym lub nawet sąsiednim kanale. Jeśli w Twojej lokalizacji widzisz kilka sieci WiFi, to możesz spróbować zmienić kanał transmisyjny na inny. Domyślnie jest 10, znajdź jakiś wolny, a jeśli nie za bardzo jesteś w stanie określić, które są zajęte, spróbuj kanał 3 (na 1, 6, 10 i 11 pracuje domyślnie większość routerów WiFi zaraz po wyjęciu z pudełka, a mało kto fatyguje się ze zmianą). Oprócz kanału możesz też zmienić tryb pracy AP z 802.11g (lub 802.11bg) na 802.11b. Utracisz Prędkość 54Mbit/s, przełączysz się na 11Mbit/s, czyli w praktyce wyciągniesz między AP prędkość ok 300kB/s, a więc w rzeczywistości nieco ponad 2Mbps. Oprócz samych minusów tryb b jest bardziej odporny na zakłócenia i zwykle może odrobinę pomóc. Warto spróbować, szczególnie jeśli masz łącze do 2Mbps :)

  Jeśli zadecydujesz, że chcesz skorzystać z drugiego routera, daj znać tutaj na forum, napiszę Ci, jak go skonfigurować w takiej nietypowej nieco konfiguracji (tak, że Livebox będzie routerem, TV będzie śmigać, a drugi router będzie tylko radiem) :)
 • Poziom 9  
  Zrobiłem tak jak napisałeś, czyli zmieniłem kanał na 3 i w tym samym czasie tryb pracy na B i net działa dużo stabilniej, testowo pobieram pliki i nic mnie nie rozłącza.


  EDIT: jednak dalej mnie rozłącza przy pobieraniu, proszę o instrukcję jak skonfigurować router (Edimax AR-7024Wg).
 • Poziom 9  
  Pomoże ktoś z konfiguracją?
 • Moderator - Komputery Serwis
  Z grubsza zrobiłbym to jakoś tak:
  Wyłącz sieć bezprzewodową w Liveboxie, a jeśli się nie da ustaw ją na skrajnie wysoki kanał (chyba 13 będzie max).
  Sprawdź, z jakiego zakresu są przydzielane przez liveboxa IP. Z tego co pamiętam to przydziela od 192.168.1.10 do 192.168.1.50, będę się takiego założenia trzymał opisując resztę działań.
  Sam Livebox ma IP 192.168.1.1, jeśli dobrze pamiętam.
  Podłącz się kablem do Edimaxa do dowolnego portu LAN. Zaloguj się na jego interfejs administracyjny przez przeglądarkę.
  Jako pierwszą czynność zmień mu adres IP od strony LAN. Ustaw jako nowy adres 192.168.1.2 (Livebox był 192.168.1.1, więc ustawimy go "obok"). Zachowaj ustawienia i zrób restart routera, zaloguj się na nowe IP. Ważne jest, żeby ten adres nie kolidował z pulą przydzielanych przez LB adresów. Dobrze też, aby trzy pierwsze trzy liczby w adresie IP były takie same, jak Liveboxa - będzie później można zarządzać Edimaxem, jak już wszystko się połączy do kupy.
  Teraz poustawiaj sieć bezprzewodową: z daleka od zajętego przez Liveboxa kanału - skoro jest wyłączona sieć WLAN na LB, albo jest na kanale 13, ustaw znowu kanał 3). Jeśli chcesz, to możesz znowu ograniczyć transmisję tylko do trybu 802.11b (11Mbps). Ustaw też jakieś zabezpieczenia (WPA2-PSK lub WPA-PSK najlepiej). Ustawień WAN routera nie ruszasz, nie mają one znaczenia. jedna bardzo ważna rzecz: wyłączasz serwer DHCP na edimaxie. Adresy będzie przydzielał nadal Livebox, dwa serwery DHCP są zupełnie zbędne w jednej sieci.
  Zachowaj teraz resztę ustawień. Teraz połącz Liveboxa i Edimaxa przewodem sieciowym. W Liveboxie używasz gniazdka RJ45 (zdaje się czerwonego, bo to drugie jest chyba od TV jeśli dobrze pamiętam), w edimaxie korzystasz z dowolnego portu LAN (ja lubię port numer 1, ale nie ma to znaczenia).

  W takiej konfiguracji Edimax nie działa już jako router, nie przydziela własnych adresów, więc działa już tylko jako radio. I chyba o coś takiego Ci chodzi.