Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pralka ARDO WD 128L - problem z różnicówką

01 Paź 2010 12:37 1781 5
 • Poziom 1  
  Witam,

  Mam problem z pralką ARDO WD 128L (w zasadzie to pralkosuszarka). Otóż przy załadowaniu >3/4 i obrotach >1000/min wystrzela zabezpieczenie różnicowoprądowe. Niestety mam 1 takie zabezpieczenie (AEG 25A/0,03A) na wszystkie obwody w mieszkaniu. Wg mnie rozwiązania są 2: 1. wymienić różnicówkę na 25A/0,1A (nie chcę tego robić z wiadomych względów) 2. pociągnąć dodatkowy obwód dla samej pralki i na nim zastosować osobne zabezpieczenie (nie chcę się za to brać bo przy tej instalacji może się okazać, że zejdzie mi 3 tygodnie na robocie).

  Gdzieś wyczytałem, że generalnie różnicówki mogą reagować dla prądu od 50% wartości znamionowej - może ktoś z kolegów miał jakieś doświadczenia z AEG (pod kątem nadczułości) - i rozwiązaniem opcjonalnym jest wymiana istniejącego zabezpieczenia na wyprodukowane przez kogoś innego (Legrand, Moeller albo cokolwiek)

  Liczę na jakieś podpowiedzi
  Pozdrawiam,
  Bartek
  Liczę na podpowiedzi
 • IGE-XAO
 • Użytkownik obserwowany
  Anie ma przebicia na pralce, silnik , gdzież wiązka przetarta? :)
 • IGE-XAO
 • Specjalista AGD
  A teraz pytanie za 5 złotych - jak sprawdzić różnicówkę, czy jest jak to wyżej napisano "nadczuła", czy też owa wspomniana f-my AEG poprzez swoje "naduczulenie" ratuje komuś życie?
  Jakoś nadgorliwej różnicówki nigdy nie spotkałem.
  Najszybciej przy tym opisie objawów nawet bym się nie czepiał pralki - szukaj uszkodzenia w instalacji elektrycznej domu. Pytanie jeszcze w jakim układzie ona zrobiona - jaki sposób ochrony?
  Kiedys walczyłem z pralkosuszarką Ardo 3 tygodnie - też wywalała różnicówkę i tylko nią - bezpiecznik gniazdka był w porzadku, a pralka sprawdzona wzdłuż i w poprzek - nawet namordowałem się z wymianą grzałki, (a w zasadzie grzałek) suszarki - bezskutecznie. Jako, że było to całkiem nowe mieszkanie, zawierzyłem budowlanym elektrykom - marna okazała się to myśl - partacze nie dokręcili zera (i to tego własnie w obwodzie gniazdka sieciowego pralki) na różnicówce - zamiast 3 minut, naprawa trwała 3 tygodnie, a kosztowała ohoho, a może i więcej.
 • Poziom 20  
  a czy przypadkiem któreś z podzespołów nie ma przebicia? przetarty przewód? obejrzyj pralkę, sprawdź, najlepiej induktorem, izolację uzwojeń silnika głównego, grzałek. A może po prostu pralka "przelewa miarę" ponad te 30mA. powyłączaj chłodziarkę, zmywarkę, komputery i te urządzenia , które mają przepisowy "bolec". Czy nadal ci będzie wywalać.
 • Specjalista AGD
  Tak, ona, pralka znaczy, przelewa miarę, ale do gruntu.
  Pytanie o punkt odniesienia jaki ma różnicówka i od tego i sprawdzenia tego, czy jest własciwy, w zasadzie zaczyna się tego typu robotę.
 • Poziom 10  
  pomiń filtr Pz jeżeli taki jest ,często duża upływność