Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Servizza
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nieznana składnia kodu w pliku robots.txt

Iveck 01 Paź 2010 14:57 7047 10
  • #1 01 Paź 2010 14:57
    Iveck
    Poziom 13  

Witam Kolegów po fachu...

Mam następujący problem. Założyłem sobie stronkę na darmowym hostingu. Rzecz polega na tym że system hostingowy samoistnie nadpisuje mi plik robots.txt i dodaje do niego cztery linijki kodu, który jest odbierany przez narzędzia dla webmasterów Google jako nieznana składnia, co powoduje błąd w testowaniu pliku robots.txt, przez co nie zostaje on zaakceptowany. Na stronie hostingu napisali iż kod ten pozwala systemowi hostingowemu na statystykę mojej strony, a statystyka jako tako jest mi niepotrzebna, ponieważ korzystam ze swojej, więc powyłączałem w systemie hostingowym wszystkie niepotrzebne funkcje związane ze statystyką, jednak kod z pliku robots.txt nie zniknął. Robiłem już wszystkie myki łącznie z ustawieniem atrybutów dla pliku jako "tylko do odczytu", zapisywałem, wysyłałem na serwer, jednak po paru minutach plik nadal zostaje nadpisywany. Wogóle to dziwna sprawa, bo jako tako plik robots.txt przecież do celów statystyki nie jest przeznaczony. Co by tu zdziałać - żeby plik nie był nadpisywany?

Pozdrawiam.

0 10
  • Servizza
  • #2 15 Paź 2010 17:00
    infokurs
    Poziom 10  

pogadać z adminem, a gdy to nie pomoże zmienić hosting na jakiś poważny.

0
  • Servizza
  • #3 16 Paź 2010 10:55
    Iveck
    Poziom 13  

Kolego infokurs - to jest najlepszy darmowy hosting w internecie (jeśli patrzeć na zestawienia i opinie webmaster'ów we wszystkich znaczących serwisach). Nie chce wymieniać tutaj jego nazwy (przeważnie nie wolno stosować reklamy na forach), dodam tylko że jest on amerykański i nie odbiega zupełnie niczym (oczywiście poza domeną) od płatnego hostingu. Ma bardzo dużo narzędzi i działa fenomenalnie. A co najważniejsze - treść strony jest sprawdzana ręcznie przez adminów - czy przypadkiem nie narusza regulaminu, a zdarza się nawet, że i wysyłają sugestie poprawy błędnego kodu. Widać że podchodzą do prowadzenia tego hostingu poważnie.

Nie rozumiem tylko tego problemu z tym nieszczęsnym plikiem robots. Nadal jest on nadpisywany. Ciężko mi jest wypozycjonować stronę. Gdyby ktoś miał jeszcze jakieś propozycje - to bardzo proszę o podpowiedź.

Pozdrawiam.

0
  • #4 16 Paź 2010 12:02
    Doktorsky
    Poziom 17  

No i właśnie dlatego, że jest bardzo dobry i "bezpłatny" będą zawsze go nadpisywać.
    Nie rozumiem po pisać o tym tutaj skoro rozwiązanie leży po stronie administratorów serwera?
    Nie chcesz mieć nadpisywanego pliku, to przejdź na płatną wersję - bo taka jest pewnie wolna od tego typu rzeczy i nie ważne czy to jest amerykański czy indyjski hosting.

Możesz także spróbować utworzyć na serwerze plik Robot.txt (z dużej litery) - jeśli w ogóle się da i sprawdzić czy też jest nadpisywany.

0
  • #5 16 Paź 2010 12:34
    infokurs
    Poziom 10  

@Iveck, domyślam się co to za hosting - sam też mam na nim postawioną stronkę zapleczową.
    Nie zmienia to jednak faktu, że taki już urok darmowych hostingów.
    Stara prawda mówi, że nie ma nic za darmo. Coś za coś - tutaj cena jest m.in. właśnie modyfikacja pliku robots.

Ty niestety nic na to nie poradzisz, masz za niskie uprawnienia. O takich rzeczach zadecydować może jedynie administrator serwera.
    Jeżeli Ci to nie odpowiada, a admin nie daje się przekonać ...to pozostaje zmiana hostingu.
    Są inne darmówki, w prawdzie często o gorszych parametrach - ale albo nie ingerują w pliki albo np doklejają reklamę w pliku index (lub do wszystkich plików htm(l), php - zależnie od hostingu)
    A jak chcesz mieć spokój, to pozostaje przejść na płatny hosting - jest trochę tanich i dobrych ofert.

ps. nie zawsze pliki są fizycznie modyfikowane, zdarza się że dodatkowy kod doklejany jest w locie.
    Poza tym takie kombinacje na przekór administracji skończyć się mogą usunięciem konta.

No ale jak chcesz pokombinować i zaryzykować, to możesz spróbować w .htaccess regułką przepisać odwołania do robots na jakiś inny plik

0
  • #6 16 Paź 2010 12:57
    Iveck
    Poziom 13  

Kolego infokurs zapodaj przykładową regułkę takiego przekierowania :|

0
  • #7 16 Paź 2010 14:11
    infokurs
    Poziom 10  

Sprawdziłem właśnie jak tam sprawa dokładnie wygląda, no i kod jest doklejany "w locie" do wszystkich plików php, htm(l), txt itp.
    -a przynajmniej jeżeli myślimy o tych samych hostingach.

Zatem przepisanie pliku txt na inny txt nic nie zmienia.
    Zauważyłem jednak, że kod nie jest dopisywany do plików js i można to zastosować do obejścia problemu.

Tworzysz kopię pliku robots.txt i zapisujesz np. pod nazwą spider.js -pamiętaj o ustawieniu odpowiednich chmod'ów.
    Następnie w pliku .htaccess dorzucasz regułkę w stylu:
    RewriteRule ^robots.txt$ /spider.js [L]

;-)

0
  • #8 16 Paź 2010 16:26
    Iveck
    Poziom 13  

Ok :D Zastosowałem Twoją poradę... Teraz muszę poczekać aż Googlebot zaglądnie na moją stronkę i będziemy widzieć czy się udało... Jak tylko coś się zmieni - to niezwłocznie poinformuję.

Pozdrawiam.

0
  • #9 22 Paź 2010 10:57
    Iveck
    Poziom 13  

Witam...

Niestety nie udało się :| Parę godzin temu Googlebot odwiedził moją stronkę (trochę to niestety trwało), ale widzę - że ten zbędny kod nadal jest doklejany. Nie wiem - może coś pomieszałem z tymi chmod'ami. Tak czy siak eksperyment się nie udał. Ma któryś z Szanownych Kolegów jeszcze jakieś propozycje?

Pozdrawiam.

0
  • #10 22 Paź 2010 11:37
    Doktorsky
    Poziom 17  

Możesz umieścić robot.txt na innym serwerze i kierować na niego ustawieniami .htaccess - to takie z głupszych rozwiązań, bo jak chcesz mądrzejsze, to...

... zmień hosting :)

0
  • #11 25 Paź 2010 17:27
    Iveck
    Poziom 13  

No i sprawa załatwiona :) Zastosowałem się do porady Kolegi infokurs, z tym że przed podaną regułką dopisałem jeszcze dwie linijki kodu odpowiedzialne za uaktywnienie przekierowania tj. RewriteEngine On oraz Options FollowSymLinks. Tak przygotowany plik .htaccess wysłałem na serwer i problem znikł - jak ręką odjął :D

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie i wszelką pomoc.
    Temat zamykam.

Pozdrawiam.

0