Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

wymiana instalacji, punkt rozdziału PEN na PE i N

elekkto 01 Oct 2010 17:29 25178 6
Ochrona Domu
 • #1
  elekkto
  Level 9  
  Witam kolegów
  prosze o opinie w tej sytuacji,mam zamiar przerobić instalacje w domu na jednym piętrze. Instalacja jest wykonana w układzie TN-C,
  Zabezpieczenie przedlicznikowe jest C20,planuje zrobić tak: wyjść z za licznika przewodem 5x4 do rozdzielni mieszkaniowej, wykorzystane będą tylko cztery przewody
  kabla(L1, L2, L3, PEN).....następnie w rozdzielni mieszkania zrobić punkt rozdziału przewodu PEN na PE i N aby wykonać instalację w układzie TN-S, planuje uziemić ten punkt dwoma dwoma przewodami
  4mm2 (takim przewodem akurat dysponuje) podpinajac się w piwnicy do rur wodociągowych........czy takie wykonanie instalacji jest do przyjęcia???
 • Ochrona Domu
 • #2
  marian_em
  Level 25  
  elekkto wrote:
  wyjść z za licznika przewodem 5x4 do rozdzielni mieszkaniowej, wykorzystane będą tylko cztery przewody
  kabla(L1, L2, L3, PEN).....
  Trochę bez sensu...
  Quote:
  następnie w rozdzielni mieszkania zrobić punkt rozdziału przewodu PEN na PE i N
  PEN ma przekrój 4mm², czyli źle.
  Quote:
  aby wykonać instalację w układzie TN-S, planuje uziemić ten punkt dwoma dwoma przewodami
  4mm2 (takim przewodem akurat dysponuje) podpinajac się w piwnicy do rur wodociągowych........czy takie wykonanie instalacji jest do przyjęcia???
  Nie
 • Ochrona Domu
 • #3
  AnnoDomi
  Level 27  
  elekkto wrote:
  wyjść zza licznika przewodem 5x4 do rozdzielni mieszkaniowej, wykorzystane będą tylko cztery przewody
  kabla(L1, L2, L3, PEN)
  - a dlaczego tylko 4? może podwójny przewód PEN...
  elekkto wrote:
  ...następnie w rozdzielni mieszkania zrobić punkt rozdziału przewodu PEN na PE i N
  - lepszy z punktu widzenia rozdziału potencjałów i punktu pracy zabezpieczenia p.porażeniowego punkt rozdziału byłby już przy liczniku.
  elekkto wrote:
  ...aby wykonać instalację w układzie TN-S, planuje uziemić ten punkt dwoma dwoma przewodami 4mm² (takim przewodem akurat dysponuje) podpinajac się w piwnicy do rur wodociągowych........czy takie wykonanie instalacji jest do przyjęcia???
  - moim skromnym zdaniem absolutnie nie do przyjęcia i w dodatku z naruszeniem prawa.

  Co do poprzednich tematów już swoje uwagi wypisałem, co do ostatniego - rozpisze się nieco. Jeśli jest na budynku listwa ekwipotencjalna, to czy rury są do niej uziemione, czy też nie?! - Jeśli nie ma listwy i nie ma uziemienia, to może istnieć potencjał pomiędzy rurami a przewodem PEN, w tym przypadku możemy doprowadzić do wystąpienia nieprawidłowości w pracy instalacji, urządzeń podpiętych do tej instalacji (zmiana potencjału miedzy PEN i L1/2/3) oraz co gorsza zabezpieczeń p.porażeniowych. Jeśli nie ma odrębnego uziemienia wykonanego dla bloku i mozliwości podpięcia się do niego to należy za nasze uziemienie instalacji w domu traktować w punkcie rozdziału PEN - ale nie uziemiać tego dodatkowo bez dokonania niezbędnych pomiarów - a nie chcemy by kogoś prąd poraził, bo np. rury są w ziemi plastikowe aż do węzła blokowego, gdzie dopiero pojawiają się metalowe w piwnicy, a administracja "zapomniała" ich uziemić?!
 • #4
  kkas12
  Level 43  
  Witam!

  Taki sposób wykonania nie jest absolutnie do przyjęcia.
  Dziś wolno układać instalacje TN-C pod warunkiem, że PEN ma przekrój mm 10 mm2 (Cu) lub 16mm2 (Al).
  Punkt podziału PEN nie musi być uziemiany. Uziemiony ma zostać przewód ochronny za pośrednictwem GSW, do której przyłączysz wszystkie części przewodzące obce, czyli min rury wodociągowe. Ty masz je objąć połączeniami wyrównawczymi a nie wykorzystywać je jako uziom.
 • #5
  elekkto
  Level 9  
  zapomiałem dopisac że chodzi mi o domek jedno rodzinny, dwu piętrowy, w którym instalacja była wykonywana lata temu, czyli kierując się sugestiami kolegów należy zrobić tak:?......zaraz przy liczniku wstawić skrzynke i zrobić zrobić punkt rozdziału PEN na N i PE uziemiając ten punkt przewodem 10mm2 Cu który połaczyć do uziemienia (np. szpili pinowej ok 1.5m wbitej w ziemię w piwnicy któej podłoga jest 2m poniżej powierzchni ziemi-tak bym zrobił), wszystkie częsci przewodzące mogące znalezc się pod napięciem np wanna w łazience podpiąć do PE, a i przy skrzynce przy licznik wstawiłbym jeszcze jakiś FR wyłączajacy napięcie w całym domu, licznik znajduje się przy głównym wejściu do domu, dopiero z skrzynki wyjść przewodami 5x4mm2 na I i II piętro do rozdzielni mieszkaniowych.


  czy dobrze rozumuje?

  Zdanie zaczyna się dużą literą. Proszę poprawić pisownię postu. [retrofood]
 • #6
  kkas12
  Level 43  
  Witam!

  Dlaczego świadomie ograniczasz sobie ewentualne zwiększenie mocy w przyszłości stosując tak mały przekrój?
  Jeden rozłącznik FR na dwie w.l.z. też nie jest strzałem w dziesiątkę. Nie lepiej zamontować po jednym na każde piętro?
  Nie ma żadnego wymogu uziemiania punktu rozdziału PEN. To że wizualnie tak to wygląda, ponieważ łącząc uziemioną GSW a przewodem PE przyłączonym w miejscu gdzie on bierze swój początek nie oznacza ze uziemiamy punkt podziału, ale właśnie PE.
  I do tej GSW (uziemionej) należy przyłączyć części obce (inne instalacje wykonane z metalu) jak najbliżej miejsca ich wprowadzenia do budynku.
  Natomiast połączenia miejscowe obejmujące te same instalacje łączy się szyną PE rozdzielni do której przyłączone są zasilające odbiorniki i gniazda umiejscowione w tym pomieszczeniu.
 • #7
  elekkto
  Level 9  
  W zasadzie ma kolega racje,czyli podsumowując to co napisałem w poprzednim poście,reszta mojej koncepcji rozumię jest do przyjecia?