Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wirus lub defekt rozwala grafikę i bios

01 Oct 2010 21:55 1946 3
  • Level 2  
    Witam serdecznie, często w poszukiwaniu rozwiązania pojawiajacych się problemów przeglądam posty na forum elektrody i z zadowalajacym rezultatem zawsze z problemem mogłem sobie poradzić.
    Dzisiaj jednak sytuacja krytyczna i problem mój uważam za nieopisywany wcześniej na forum, stąd mój post.

Proszę wyobrazić sobie sytuację: Jest niebieskie okienko instalacji oryginalnego systemu windows xp, wybór partycji, proces formatowania, szare litery, żółty przesuwający się pasek, i w losowych punktach czarne litery a z kreseczką u góry jak w ó lub ś.
    A teraz opowiem jak doszło do tej fantastycznej (jak dla mnie) sceny. Pierwszą oznaką była grafika, na monitorze zaczęły pojawiać sie blado żółte pasy, na jaśniejszych częściach używanych programów, np okna explorera, potem zaczęły pojawiać się w większej ilości miejsc, później problemy z rozdzielczością i odświeżaniem, następnie gasł monitor i przechodził w stan czuwania. Jedyną możliwością był restart, po którym wszystko z początku było w normie, jakkolwiek po chwili ekran atakowały defekty. Po przeskanowaniu oryginalnym kasperskim z najnowszymi bazami i nie wykryciu wirusów, problem niestety nadal utrudniał pracę, znowu żółte pasy, przy restarcie widać było nawet zniekształcone logo systemu xp, jakby powypadały pixele w kilku miejscach.
    No więc rozkręcenie kompa, sprawdzenie kabli, styków, wyjęcie karty, przetestowanie monitora u znajomego (monitor ok), i uruchomienie ponowne komputera, i tym razem przy starcie xp (bo przy starcie biosa wszystko ok), oczywiście logo z defektem, monitor się wyłącza i kaput.
    No to bierzemy płytę windowsa, bootujemy z cd, format wszystkich partycji, tworzenie nowych o innych parametrach i w tym momencie pojawia się sytuacja z początku opowieści: rozwalony ekran startowy instalacji xp, z ramkami w niektórych miejsach zastąpionymi literami, losowo pozamieniane znaki w wyrazach itp.

Drodzy forumowicze proszę o pomoc, co moze być przyczyną? Instalację xp dokończyłem i komputer jest goły i wesoły bez sterowników etc, z pasami pomarańczowymi na pięknej zielonej tapecie xp. Dodam, że funkcjonował już długo bez zarzutów (jakieś 3 lata) i nie był zaśmiecony (formaty i ochrona).
    Zwracam się uprzejmie z prośbą o pomoc w tej kwestii.
  • Helpful post
    Moderator of Cars
    J/w uszkodzona lub przegrzewająca się karta graficzna lub chipset płyty głównej.
    Uszkodzona pamięć RAM i/lub karty graficznej.
    Uszkodzony zasilacz i stabilizatory na płycie głównej.

...i stawiam na to ostatnie.
  • Level 2  
    Dziękują za pomoc Panowie, kartę graficzną wymieniłem na trochę starszą ze statego komputera i wszystko działa.
    Jeżeli zgram z telefonu zdjęcia to pokażę jak wyglądał rozwalony bios z kolorowymi literkami na niebieskim tle.
    Pozdrawiam.