Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Victrix Zeus uszkodzona płyta główna

01 Paź 2010 23:28 4547 17
 • Poziom 20  
  Znajomi mają piec Victrix Zeus 26 1l. Piec pracował łącznie 4h w czasie których zużył 4 płyty główne! Producent zrzuca winę na brak uziemienia i odrzucił reklamacje i znajomi mają zapłacić za wszystkie 4 płyty i kupić kolejną.
  Zaleciłem im kilka rzeczy:
  1.zrobienie prawidłowego uziemienia
  2.zrobienie połączeń wyrównawczych

  Chciałbym naprawić płytę główną. Co mogło ulec uszkodzeniu na płycie? Czy jest jakaś typowa usterka? Nie widać by coś było popalone. Uszkodzenie wszystkich objawiło się tak samo. Głucho na wyświetlaczu. Jedna z płyt działała tak długo, że serwisant nie zdążył przystawić pieczątki a już wymieniał na nową.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 17  
  Winny serwisant. Serwisant powinien był sprawdzić potencjały i prawidłowość podłączenia. A z drugiej strony to kiepski projekt elektroniki, że tak dał sie uszkodzić. Wejścia czujników tak sie projektuje aby były odporne na bezpośrednie przyłożenie nawet 230V. Zrób zdjęcie tej płyty głównej i nic nie płać. To wina serwisanta, który zakładał.
 • Poziom 20  
  Pomysł na zwalenie winy na serwisanta, całkiem dobry, co nie zmienia faktu, że w domu jest "rześko" i trzeba przywrócić elektronikę do życia i to szybko.
 • Poziom 17  
  Zrób zdjęcia byle w dużej rozdzielczości i bez lampy błyskowej. ustaw aparat nieruchomo i z dłuższym czasem naświetl. Będą ostrzejsze i lepiej wyglądające.
  Zobaczymy wstępnie co mogło paść. Masz miernik ?

  Serwisant jeżeli wkładał 4-te urządzenie i za każdym razem je psuł i nie wykumał co się dzieje to jego wina. Pierwsze co powinien zrobić to sprawdzić warunki zasilania. Nie płać mu nic i go nie wpuść więcej do domu. pamiętaj, że poprzednia płytka mogła się zepsuć od czegoś innego.
 • Poziom 20  
  W załączniku fotki
  Mam w pełni wyposażony warsztat, więc z lutowaniem, wymianą, pomiarami nie ma problemu, ale nie chce przetyrać całej płyty, by się na końcu dowiedzieć, że zawsze pada tamten element :)

  Victrix Zeus uszkodzona płyta główna Victrix Zeus uszkodzona płyta główna
 • Poziom 17  
  Szkoda, że balansu bieli nie ustawiłeś. Ale nie widać żeby coś było przypalone lub ścieżki nadtopione.
  Dalej weź miernik i sprawdź bezpieczniki, nastepnie wszystkie diody i te prostownicze i te małej mocy szklane-przezroczyste. Dalej weź się za tranzystory.
  Od spodu sa transoptory i trzeba je sprawdzić czy diody świecą mają żywe też miernikiem.
  Co to za scalaki od spodu, bo nie widać napisów? Wytarte?
  Tam są jakieś tranzystory w obudowach sot23 od spodu. Może to diody.
  Przeleć to co najbardziej oczywiste na początek.
  Ogólnie projekt tej płytki jest kuriozalny, jak 20 lat temu.
 • Poziom 10  
  Pozwolę się podpiąć do tematu, by nie zaśmiecać forum. Mam problem z tym właśnie piecem padła płyta główna, jednak na płycie są poprzepalane elementy jednak ich wypalenie nie pozwala mi na ich poprawną identyfikację. Może ktoś ma taką płytę/piec i mógłby mi pomóc. Poniżej są zdjęcia wraz z zaznaczonymi elementami. Na jednym z nich od strony druku da odczytać się "W" a na drugim "W2". Oporność 2 przepalonych rezystorów też ciężko zidentyfikować ze wcześniejszego zdjęcia.

  Victrix Zeus uszkodzona płyta główna Victrix Zeus uszkodzona płyta główna
 • Poziom 13  
  Przed przystąpieniem do naprawy warto zastanowić się czemu płyta się uszkodziła.
  Często się zdaża że instalatorzy niedbale instalują koncentryczny przewód kominowy. Bywa że jest pochylony tak że kondenująca się w rurze para wodna zcieka zamiast przy prawidłowym pochyleniu na zewnątrz, tylko do wnętrza kotła. Parująca wewnątrz obudowy woda powoduje zwarcia, przebicia i upalanie się przewodów. Najgorsze co może się zdarzyć, to jak nastąpi przepięcie z iskrownika wtedy wysokie napięcie pali pół płyty.
  Może tak było w tych przypadkach.
  U siebie też na dzień dobry po instalatorze musiałem poprawiać.
  Zauważyłem że na szybce wziernika skraplała się woda. po pochyleniu komina w
  dół na zewnątrz, wysuszeniu i wyczyszczeniu zielonych złaczek i kabli mam
  spokój, para wodna na wzierniku już się nie pojawia.
 • Poziom 10  
  Dzień dobry
  Założyciel wątku poprosił o pomoc.
  Ja mam Kocioł Victrix kwx a to jest Zeus.
  Lecz po szybkim przejrzeniu wątku jedna uwaga do posiadacza.
  Dlaczego nie podłączył zasilania tego kotła do UPS. Galwaniczne odseparowanie obwodów załatwia problem gwarancji. Nie dziwię się producentowi przecież tych kotłów sprzedał nie mało i gdyby była to wada fabryczna to takich przypadków nie brakowałoby w internecie.
  Prawdopodobnie warunki w jakich pracuje elektronika są na rzeczy ale należy przejrzeć DTR i stwierdzić w jakim IP może pracować kocioł.

  A można było kupić Termeta ech.
  Pozdrawiam
 • Specjalista - systemy grzewcze
  A termet to co, jakieś cudo bezawaryjne?
 • Poziom 10  
  To może niech poinformowani napiszą o kosztach napraw Termet kontra Immergas.
 • Poziom 10  
  Dokładnie model kotła jaki posiadam to "VICTRIX 24 KW X" jednak płyta główna jest taka sama DIMS22-IM02. W ogóle to producent tych kotłów nawet w instrukcji użytkowania dziwnie przedstawia schemat ogólny tego kotła jakoś on nie pasuje (jest niepełny i trochę inny) do płyty co jest zainstalowana w kotle. Czyli wychodzi na to ze producent dając dość tani kocioł będzie nas skubał na przeglądach(niezbędnych dla podtrzymania gwarancji i utrzymania serwisantów) i zarabiał na częściach przy naprawach pogwarancyjnych.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Jak każdy inny producent kotłów... Pozatym, producent nie utrzymuje serwisantów, tylko utrzymują się sami. Immergas daje Ci możliwość uzyskania 5 letniej gwarancji, która jednak nie jest obowiązkowa, także nie rozumiem
  Twoich żali.
 • Poziom 10  
  Twierdzisz, że serwisanci bez wymaganych przeglądów by się utrzymali - wątpię. A serwis nie musi zdzierać na częściach do swoich kotłów.

  Co do tematu to na płycie znajdują się jeszcze 2 inne (całe) tranzystory o oznaczeniu 68W i 1Bt. Ten drugi to npn a tego pierwszego to nie mogę zidentyfikować (istnieje duże prawdopodobieństwo, że cały układ jest zbudowany na tego samego typu tranzystorach). Ale najważniejsze są te spalone dwa.
 • Poziom 2  
  Witam.
  Spaliły mi się dwa rezystory i nie jestem wstanie odczytać kodów kreskowych.
  Czy jest szansa na podanie wartości lub kodów kreskowych tych rezystorów zaznaczonych na zdjęciu?

  Z tego zdjęcia nie da się ich odczytać.
  Victrix Zeus uszkodzona płyta główna
 • Poziom 1  
  Vitam posiadam piec Immergas victrix zeus 26 i świruje potencjometr wody (ma 10lat) potrzebuje znać rezystancje lub foto owego potencjometru😀
 • Poziom 10  
  Witam,
  Podepnę się pod temat... czy ktoś mógłby podać wartość rezystora R5 i R6 z płyty głównej. Zadawanie temperatury zaczyna pływać... Niestety zamontowane potencjometry są kiepskiej jakości, szybko się brudzą i nie trzymają rezystancji.
  Proszę o pomoc!