Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zasilic z sieci pojedynczą świecę żarową?

mzmzmz 01 Oct 2010 23:35 3934 14
 • #1
  mzmzmz
  Level 9  
  Hoduję pszczoły. Mam urządzenie do odparowania w ulu leku dla pszczółek, które jest podgrzewane pojedynczą świecą żarową diesla. Podłączam akumulator od samochodu, załączam i działa bez zarzutu. Ale zawsze się zastanawiam (wiele uli) czy nie rozładuje akumulatora i jak wtedy odpalę samochód i wrócę do domu. W pasiece mam sieć 3 fazy 380V, lub 1 faza 230V bezpiecznik 16A. Może banalne pytanie do fachowców:
  jak rozwiązać zasilanie tej świecy by było z sieci, bezpiecznie, jak najprościej i najtaniej (z uwagi na "złomiarzy", którzy zawsze starają się w pasiece znaleźć coś metalowego i przeliczyć to na tanie wino.
  Chyba dla świecy żarowej (typowa świeca od diesla samochodu osobowego) jest obojętne, czy płynie przez nią prąd stały, czy przemienny (może da się uniknąć prostownika). Przy włączeniu z aku przez około 0,5 sek prąd 15-20A, potem około 7A (dane bardzo orientacyjne).
  Z góry dziękuję za rady.
 • #2
  tyktyk
  Level 24  
  Najprostszym rozwiązaniem jakie mi się nasuwa to transformator ponad 300W.
  Ale to od razu ci go ukradną. Mniejsze straty byś poniósł gdybyś użył zasilacza komputerowego (starego) powinien wystarczyć i jest lekki.
 • #3
  paluszasty
  Level 25  
  Ja bym proponował użyć zwykłego transformatora na 12V, mocy przynajmniej 250W. Najprościej będzie chyba kupić transformator do zasilania halogenów lub inny toroid. Myślę ze prąd zmienny nie powinien przeszkadzać bo i czemu, dla świec nie ma to znaczenia. Chyba ze urządzenie zawiera jakaś dodatkowa elektronikę wtedy konieczne będzie pewnie zastosowanie prądu stałego. Ale to tez nie problem, zwykły mostek Graetz'a odpowiedniej mocy (przynajmniej 30A), bez problemu za kilkanaście złotych kupisz odpowiedni, najlepiej poszukaj takiego z wyprowadzeniami konektorowymi.
 • #4
  mzmzmz
  Level 9  
  Jedyna elektronika w tym parowniku to pojedyńcza świeca żarowa, kabel 2,5mm kw i włącznik 20A. Z aku działa to bardzo dobrze.
  1. Czy mógłbym otrzymać coś więcej n/t zasilacza do komputera? Tam jest kilka wyprowadzeń na różne napięcia. Pod co tą świecę podłączyć?
  2. Jak zdecyduję się na trafo toro 12V powiedzmy 300 W, to tylko podłączyć świecę? Nic więcej? To powinno dać circa 25A. A czy takie torotrafo można chwilowo przeciążyć? Może starczałoby 250W (21A). (różnica w cenie i wadze).
  3. A co sie stanie jak zastosuje trafo 24V ?
 • #5
  tyktyk
  Level 24  
  W zasilaczu we wtyczce którą podłącza się do dysku twardego sa 4 przewody 1-czerwony daje 5V 1-żółty daje 12V i 2-czarne MASA.
  Jeśli zasilacz ATX to zielony kabelek z wtyczki którą podłącza sie do płyty głównej zwierasz do któregokolwiek czarnego, to uruchamia zasilacz.

  Myślę że jednak będzie ci łatwiej z tym transformatorem od halogenów.
 • #6
  jdubowski
  Tube devices specialist
  mzmzmz wrote:
  2. Jak zdecyduję się na trafo toro 12V powiedzmy 300 W, to tylko podłączyć świecę? Nic więcej? To powinno dać circa 25A. A czy takie torotrafo można chwilowo przeciążyć? Może starczałoby 250W (21A). (różnica w cenie i wadze).


  Mozna chwilowo przeciażyć, pytanie tylko jaki jest okres załaczenia swiecy i przerwy między załączeniami.

  mzmzmz wrote:
  3. A co sie stanie jak zastosuje trafo 24V ?


  A to sie będziesz musiał wystarać o świecę na 24V (albo dwie na 12V połączone szeregowo).
 • #7
  mzmzmz
  Level 9  
  Świecę włączam na czas do 60 sekund, przerwa między kolejnymi włączeniami - 15-20 minut. Świeca jest w aluminiowym radiatorze w kształcie łyżeczki, który skutecznie odbiera ciepło do odparowania lekarstwa. Po odparowaniu muszę poczekać. Przyrząd wyjmuję z ula zimny po kilkunastu minutach. I tak kolejne ule...
  Może ktoś umie skalkulować minimalne parametry trafo toroid. Rozumiem, że w takim układzie mogę zrezygnować z włącznika 20A na stronie 12V na rzecz normalnego włącznika sieciowego 230 V przed transformatorem. Z góry dzięki za pomoc.
 • #8
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  jdubowski
  Tube devices specialist
  robokop wrote:
  A elektroniczne trafo od halogenów?


  Powinno sie nadać.

  Dodano po 2 [minuty]:

  mzmzmz wrote:
  Świecę włączam na czas do 60 sekund, przerwa między kolejnymi włączeniami - 15-20 minut.


  Transformator 150-watowy będzie wystarczy z nadmiarem (100W też by wystarczył), wyłącznik w twoim wypadku wystarczy po stronie pierwotnej.
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  mzmzmz
  Level 9  
  Z trafotoro mam jasną sprawę. Ale zainteresowała mnie propozycja transformatora elektronicznego. To lekkie, małe i zawsze mogę wrzucić do samochodu. Czy 250 W wystarczy? (wiekszych mocy na Allegro nie znalazłem) Dla tego 250 W za 30 zeta+15zeta kurier podają takie parametry:Parametry techniczne:

  Napięcie wejściowe: ~230V/50Hz
  Napięcie wyjściowe: ~11,5V
  Zakres obciążenia : od 70W do 250W
  Prąd znamionowy obciążenia: I=20A
  Współczynnik mocy biernej: 0,99
  Rodzaj materiału: tworzywo sztuczne
  Klasa odporności: IP 20
  Klasa ochronności: II
  Rodzaj przyłącza: zacisk przyłączeniowy 2,5mm2
  Max.długość przewodu wyjściowego:2,5m
  Powiedzcie koledzy, czy to się sprawdzi? To jest ewentualne (jeżeli realne) najlepsze rozwiązanie.
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  mzmzmz
  Level 9  
  Czyli ostatecznie trafotoro o dużej mocy. Trzeba go bedzie wozić, bo miedz droga. (kto nie ma miedzi, ten w domu siedzi). Ale to i tak mniejszy ciężar niż tradtrafo.
  Dzięki wszystkim, zamykamy temat, decyzja zapadła, pszczoły są smutne, a warroza wystraszona.
 • #15
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Motronic wrote:
  Czy się sprawdzi to trudno powiedzieć, jak ma jakies zabezpieczenie nadprądowe to nie, zimna świeca "przy rozruchu" pobiera większy prąd, niż sumaryczna liczba żarówek odpowiadająca mocy tej świecy.
  .
  Softstart included, - zimny halogen to też prawie zwarcie.