Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spalony regulator 3F do modelu samochodu rc

02 Paź 2010 00:03 2408 8
  • Poziom 9  
    Witam mam niestety dzisiaj spalony regulator 3F 35A z modelu samochodu RC. Postanowiłem go rozebrać i z tego co widzę są tu tylko 2 triaki.
    1. KIA 78D06F 735
    2.KIA 78D05F 751
    czy jest jakaś możliwość wymiana na inne lub gdzieś kupienia takich samych ? bo wydaje mi się że to one właśnie popadały. Wcześniej bawiłem się w jednofazowe to bez problemu naprawiałem no ale jak narzazie 3F to dla mnie zbyt wysoka technologia dlatego proszę was o poradę.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 27  
    Popytaj się w sklepach z elektroniką oni tam powinni mieć takie układy jeżeli nie to wiedzą jaki odpowiednik dać.
  • Poziom 9  
    Właśnie byłem i nie mają nic takiego.
  • Poziom 35  
    michal0051 napisał:
    są tu tylko 2 triaki.
    1. KIA 78D06F 735
    2.KIA 78D05F 751.
    To nie są triaki, to są stabilizatory napięcia o niskim spadku napięcia (LOW DROP).
    1) 6V
    2) 5V
    W zasadzie możesz zastosować inne stabilizatory na podane napięcia byle były one właśnie typu LOW DROP. Wybór jest dość spory. Powiedz jeszcze jakie masz akumulatory i jaki silnik, bo całkiem możliwe że można będzie zastosować "zwykłe" stabilizatory 7805 i 7806.
  • Poziom 9  
    Silnik Graupner brushles sport 9.5t pakiet ZIPPY Flightmax 5000mAh 3S1P 30C
  • Poziom 35  
    michal0051 napisał:
    Silnik Graupner brushles sport 9.5t pakiet ZIPPY Flightmax 5000mAh 3S1P 30C
    W/g danych katalogowych ten silnik jest na 7,4V a pakiet masz 11 Voltowy. Na dobrą sprawę można spróbować z tymi "zwykłymi" stabilizatorami 5V i 6V. Jednak obawiam się że w regulatorze upaliło się coś jeszcze. Piszesz że masz regulator na 35 Amper, pobór prądu przez ten silnik w czasie pracy to 35 Amper, czyli na styk. W porywach może szarpnąć i 45 A, natomiast szpilki mogą dochodzić do 90 Amper. I stąd moje obawy że te stabilizatory to nie wszystko. Jednak mam nadzieję że się mylę.
  • Poziom 35  
    michal0051 napisał:
    ....Nie byłbym co do tego pewien czy to są stabilizatory...
    :arrow: http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/69424/KEC/KIA78D06F.html
    Ja zegarków nie naprawiam bo bladego pojęcia o tym nie mam, natomiast regulatorów kilka setek przeszło przez moje ręce. A jeżeli Ty nie potrafisz odróżnić stabilizatora od triaka to....zajmij się czymś innym.
    michal0051 napisał:
    ....A w regulatorze jakby faz brakowało silnik coś próbuje ale nie odpala....
    No cóż, nie ma sensu pisać bo Ty i tak wiesz lepiej.
  • Poziom 9  
    Sorki mój błąd, zwracam honor. Taki regulator rozbieram 1 raz masz rację co do tych stabilizatorów są one sprawne. Spalone są jedynie tranzystory które znajdują się pod spodem.