Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączenie dwóch transformatorów dla zasilacza symetr. do wzm.

zatra_up 02 Paź 2010 01:26 3879 7
  • #1 02 Paź 2010 01:26
    zatra_up
    Poziom 9  

Witam, to mój I post na tym forum - mam nadzieje że będzie tu fajnie i się wiele nauczę :)

.Przechodząc do rzeczy. Zbudowałem sobie wzmacniacz składający się z przedwzmacniacza, wzmacniacza mocy oraz paru mniejszych układów tym modułu zasilania:)
    W chwili obecnej moduł zasilania (prostownik + bateria kondensatorów 9400 µF na stronę ) jest podłączony z transformatorem chyba od Unitra Tosca (100 W-?).
    Trafo dostałem od kolegi które je wcześniej ugotował - ale działa - tylko ze 100 W to trochę mało jak na LM 3886T x2 Uzyskałem 2 trafa Unitra Zatra TS80/8/668 i pytam jak by się nadały do LM ?

TS 80/8/668 to:
    2 x 15,6 V , 2x 2,26 A
    (planuje odwinąć trochę zwoi wtórnego, aby w rezultacie uzyskać 2 x 13 V)

Mój schemat ( nie wiem czy ok):

Wiem, że pytanie może dla ekspertów wydaje się śmieszne, ale wg moich obliczeń wynika, że taka konfiguracja dała by mi trafo o mocy 160 W ?

Pozdrawiam , z góry dzięki :)
    Roman

0 7
  • #2 02 Paź 2010 02:16
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

zatra_up napisał:
    Witam, to mój I post na tym forum - mam nadzieje że będzie tu fajnie i się wiele nauczę :)

Przechodząc do rzeczy. Zbudowałem sobie wzmacniacz składający się z przedwzmacniacza, wzmacniacza mocy oraz paru mniejszych układów tym modułu zasilania:)
    W chwili obecnej moduł zasilania (prostownik + bateria kondensatorów 9400 µF na stronę ) jest podłączony z transformatorem chyba od Unitra Tosca (100 W-?).
    Trafo dostałem od kolegi które je wcześniej ugotował - ale działa - tylko ze 100 W to trochę mało jak na LM 3886T x2 Uzyskałem 2 trafa Unitra Zatra TS80/8/668 i pytam jak by się nadały do LM ?

TS 80/8/668 to:
    2 x 15,6 V , 2x 2,26 A
    (planuje odwinąć trochę zwoi wtórnego, aby w rezultacie uzyskać 2 x 13 V)

Mój schemat ( nie wiem czy ok):

Wiem, że pytanie może dla ekspertów wydaje się śmieszne, ale wg moich obliczeń wynika, że taka konfiguracja dała by mi trafo o mocy 160 W ?

Pozdrawiam , z góry dzięki :)
    Roman
    schemat jest poprawny, jeśli pomiędzy skrajnymi zaciskami - połączonych uzwojeń wtórnych - masz wartość napięcia będącą sumą napięć obu uzwojeń wtórnych obu transformatorów.
    Tylko jakżeś doszedł do powyższych 'rewelacji' ... :!: :?: :cry:
    Dla obu transformatorów połączonych jak wyżej, i nieprzewiniętych, masz wartość mocy pozornej przenoszonej na stronę wtórną:
    2•(2•15,6V•2,26A)=141.024VA
    A jak odwiniesz do 13V na jedno uzwojenie, to będzie tylko tyle:
    2•(2•13,0V•2,26A)=117.52VA
    I jeszcze raz akcentuję; mocy pozornej prądu przemiennego a to nie jest to samo co moc czynna prądu stałego, a otrzymanej po wyprostowaniu - w sumie dla zewnętrznych zacisków "+" i "-" za pomocą mostka Graetza - i wyfltrowaniu za pomocą kondensatorów (kiedy obciążenie po stronie prądu stałego jest symetryczne, to w przewodzie środkowym nie płynie prąd).
    Mocy czynnej prądu stałego będzie tu zaledwie tyle:
    117.52VA/1,4=83.943W

Dlaczego tak jest, to już kiedyś napisałem o tym w tym dziale, więc poszukaj sobie.

Pozdrawiam

0
  • #3 02 Paź 2010 08:31
    piotr5000
    Poziom 21  

W nocie którą kiedyś ściągnąłem mam I=2,6A

S= 2*(15,6 * 2,6A) = 81,12 VA ( co jest zgodne z oznaczeniem TS80 - to 80VA

W układzie z rysunku uzyskasz w uproszczeniu 2*(2*15,6*2,6) = 162 VA

Przy 13V : 2*(2*13*2,6) = 135 VA

Dodano po 19 [minuty]:

Dla LM 3886 Max napięcie Uz+ + Uz- nie może przekraczać 94V bez sygnału.
    Pry tym łączeniu uzwojeń ( suma napięć = 4*15,6 = 62,4 ) - spadek na diodach ( 1V ) * 1,41 ( naładowanie kondensatora do wartości szczytowej )
    daje napięcie zasilania = 86,6 V . Przed odwinięciem sprawdziłbym , może nie trzeba odwijać

Jeżeli chcesz zastosować mostki prostownicze NIE ŁĄCZ UZWOJEń PO STRONIE WTóRNEJ . GND wyprowadź z mostków (+) jednego i (-) drugiego połączone razem !

0
  • #4 02 Paź 2010 10:13
    matti1990
    Poziom 9  

piotr5000 napisał:
    Jeżeli chcesz zastosować mostki prostownicze NIE ŁĄCZ UZWOJEń PO STRONIE WTóRNEJ . GND wyprowadź z mostków (+) jednego i (-) drugiego połączone razem !

Czemu nie łączyć i nie zastosować 1 mostku?
    Sam się uczę i zastanawia mnie to twoje stwierdzenie. Oprócz tego ze będzie przepływał mniejszy prąd przez mostek jest jakaś różnica?

0
  • #5 02 Paź 2010 10:25
    zatra_up
    Poziom 9  

Ok , dzięki za wasze odpowiedzi wieczorem sobie przeanalizuje wszystko :)
    Wielkie dzięki i miłego dnia ;)

0
  • #6 02 Paź 2010 10:42
    Quarz
    Poziom 43  

piotr5000 napisał:
    [ ... ]
    Jeżeli chcesz zastosować dwa [dop. Quarz] mostki prostownicze NIE ŁĄCZ UZWOJEń PO STRONIE WTóRNEJ [zbędne spacje]. GND wyprowadź z mostków (+) jednego i (-) drugiego połączone razem !
    Ale przecież to oczywista, oczywistość ...

matti1990 napisał:
    piotr5000 napisał:

Czemu nie łączyć i nie zastosować 1 mostku?
    Sam się uczę i zastanawia mnie to twoje stwierdzenie. Oprócz tego ze będzie przepływał mniejszy prąd przez mostek jest jakaś różnica?
    Różnica jest, ale na niekorzyść zastosowania dwóch mostków:
    - potrzebne dwa mostki Graetza,
    - w układzie prostownika w obwodzie jednego mostka będzie spadek napięcia na dwóch przewodzących diodach, a nie - jak w układzie dwupulsowym - tylko na jednej.
    Jedyna tu korzyść to możliwość użycia mostka na mniejszą wartość napięcia blokowania - wstecznego - diod.

0
  • #7 02 Paź 2010 10:50
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Pozdrawiam. Stefan

1
  • #8 07 Paź 2010 19:31
    zatra_up
    Poziom 9  

ok wszystko już wiem :) Sorki ze długo nie odpowiadałem ale nie miałem czasu na prace z projektem :(

proste: "Przy 13V : 2*(2*13*2,6) = 135 VA"

małe pytanko :) Czy przewód masy musi być jak najkrótszy , czy mogę sobie wsadzić trafa do osobnej paczki i pociągnąć od nich np 2 m przewód z trzema żyłami ("+", "0","-") ? Oczywiście przekrój kabli musi być odpowiedni (2 mm)

Wynika to z tego że nie mam na tyle miejsca w pudle wzmacniacza :(

Pozdrawiam, Roman

0