Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pęknięta szyba w pracowni RTG

02 Paź 2010 11:43 3620 12
 • Poziom 12  
  Witam Kolegów.
  Około miesiąc temu pękła nam szyba(Pb) w pracowni RTG - rysa praktycznie przez całą wysokość szyby. Szyby nie wymieniliśmy, gdyż planujemy remont i szyba miała być wymieniona podczas remontu. Jednak jak się można było domyśleć - nieszczęścia chodzą stadami - Sanepid zapowiedział swoją kontrolę w najbliższym czasie, i na pewno nie zdążymy wymienić szyby.
  Moje pytania:
  - jak Sanepid może nas za to ukarać?
  - jaki jest orientacyjny koszt takiej szyby? (wymiary ok. 65x88cm + rama)
  - może można gdzieś kupić taniej np. używaną szybę?
  - czy są jakieś specjalne taśmy którą można byłoby tymczasowo zakleić rysę?
  Może Ktoś ma jakieś pomysły jak z tego sensownie wybrnąć?

  Pozdr.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Może nie będzie tak źle i nikt nie zauważy pęknięcia? No chyba, że jest na tyle poważne, że nie zabezpiecza już w sposób poprawny sterowni. Myślę, że zdjęcie pomoże ocenić problem. W ostateczności możesz użyć samo przylepnej taśmy PB, której używa się np. do "doszczelnienia" połączeń między futrynami, ramami szyb, a ścinami pracowni.
 • Admin Sprzętu Medycznego
  Jeśli szyba nie zagraża życiu (pęknięcie nie stwarza sytuacji w której mogłaby szyba samoistnie wypaść), to tak jak zaproponował Kolega WaWrzOL można uszczelnić pęknięcie taśmą Pb. oczywiście efekt wizualny może być niekorzystny, jednak jeśli to ma załatwić sprawę doraźnie (awaryjnie) to jest najtańszym rozwiązaniem. Sanepid nie powinien się tego czepiać, może w uwagach zalecić wymianę, gdyż szyba w dalszym ciągu będzie spełniać swoja rolę ochronną jak i kontakt wizualny z pacjentem. Ale może pozwolę sobie "wywołać do tablicy" naszego Kolegę jag61, jako najbardziej kompetentnego w tych sprawach o wypowiedź w tej kwestii.
 • Specjalista d/s ochrony radiologicznej
  Sorki - wszedłem dopiero teraz -
  Co do pękniętej szyby - jej grubość była przeliczana na odpowiednie osłabienie promieniowania (ochrona pracujących w sterowni) - ja bym się "nie czepiał" jeśli doraźna naprawa zostanie wykonana taśmą (np. ołowianą) zapewniającą nie mniejsze osłabienie promieniowania. (sanepid raczej nie powinien się czepiać "estetyki" - musi być zapewniona łączność wzrokowa i głosowa z pacjentem).
  Przypominam, że jeśli remont wiąże się ze zmianą usytuowania aparatury rtg, tudzież z pracami budowlanymi - lepiej się zgłosić do właściwego PWIS - ON Higiena Radiacyjna i dogadać się co do ewentualnego sposobu naniesienia poprawek (jeśli okażą się potrzebne) w projekcie (-tach) osłon stałych (rysunki i obliczenia).
  A tak przy okazji - a kol. wie jakie były dawki (moc dawki) za tą pękniętą szybą ? No chyba, że był już okres rozliczeniowy w dozymetrii indywidualnej i nie było przekroczeń dawek..
  Pozdrawiam
  jag61
 • Poziom 12  
  Pęknięcie jest BARDZO widoczne gdyż przebiega na środku szyby. Dzisiaj się postaram zrobić zdjęcie.
  Skąd wziąć taką taśmę?
  Dzwoniłem do kilku firm zajmujących się sprzedażą materiałów do ochrony RTG i nikt nie słyszał o taśmach samoprzylepnych...
  Może przykleić kawałek blachy ołowiowej albo gumę?
  Szyba z tego co pamiętam ma równoważnik 2mmPb.

  Dodano po 26 [minuty]:

  Co do dawek to nie wiem, ale dozymetr jest przyklejony praktycznie na rysie:-) Ostro...
 • Specjalista d/s ochrony radiologicznej
  hmm
  Na rysie ? Na szybie ? Kolega ma na myśli błonę dozymetryczną (czy też inny wskaźnik) ?
  Dość "ciekawy" sposób oceny narażenia... (rozumiem i przyjmuję, że IOR przelicza otrzymane wyniki dawki na poszcz. pracowników, ale takie umiejscowienie...)..
  Co do "samoprzylepnej" taśmy ołowianej - to nie słyszałem o takim produkcie, ale może...
  Sposób "chwilowego załatania" zostawiam koledze ;), przypominam tylko o równoważniku ołowiu (dla mnie byłoby obojętne czy to guma, czy taśma - ważne, żeby była szersza od pęknięcia i ew. dałbym nawet z dwóch stron - ale to moje "prywatne" podejście..)
  A tak z ciekawości - jaki aparat rtg?
 • Poziom 12  
  Witam serdecznie

  Skoro Kolega wie, jaki równoważnik Pb ma szyba to proponuję zasłonić pęknięcie tej właśnie grubości paskiem blachy Pb (lub krotnością cieńszych). I nie tyle sposób "naprawy" jest istotny, co jego papierowa otoczka.
  Napisać jakiś protokół, byle długi i zagmatwany, poparty "mądrymi" stwierdzeniami i sanepid odpuści. Jeśli trafią na "lepszego" nie podejmą nawet próby dyskusji, czy też prośby wyjaśnienia - ot, taka rzeczywistość. Nie raz w podległych mi placówkach spotkałem się z absurdami, których "rzeczowe" uzasadnienie wystarczało, by organ kontrolujący nie miał jakichkolwiek zastrzeżeń. Mało budujące, lecz realne.

  pozdrawiam
  Krzysztof Miś

  p.s.
  Oczywiście w możliwym, najbliższym czasie (planowany remont) należy usterkę we właściwy sposób usunąć. Przy czym rodzi się pytanie: co to znaczy "najbliższy czas" - kolejny absurd ;-).
 • Specjalista d/s ochrony radiologicznej
  kol. :arrow: miskrzys , w/g mnie żadna "papierowa otoczka" nie jest tu potrzebna. Jest to wypadek "losowy" i nastąpiła (nastąpi) doraźna naprawa. I tak w czasie kontroli winny zostać przeprowadzone pomiary promieniowania rozproszonego w sterowni - łatwo porównać uzyskane wyniki z wynikami poprzednimi. Oczywiście, dobrze jest mieć notatkę o dokonanej czynności/naprawie (podpisaną przez kier. pracowni czy IOR-a), ale żaden
  Cytat:
  byle długi i zagmatwany, poparty "mądrymi" stwierdzeniami
  . Jak napisałem w swoim 1 poście - przepisy mówią wyraźnie co winno być zapewnione w przypadku sterowni, a także o ochronie personelu pracującego w sterowni w czasie ekspozycji. Ochronność elementów (osłon) stałych winna być taka jak przewidziana w projekcie. Ot i wszystko. Sanepid (przynajmniej u nas) "nie czepia się " estetyki, uszkodzeń wnoszących jakieś niebezpieczeństwo - tak, może się "czepnąć". Poza tym GIS wprowadził dość szczegółowe formularze kontrolne - opisany przypadek nadaje się do wpisania tylko w uwagach (chyba, że "zasłona" rysy ma za małą ochronność i będzie "przepuszczać" promieniowanie).
  Pozdrawiam
  jag61
 • Poziom 12  
  Nakleję taśmę Pb względnie gumę Pb, wcześniej zrobimy testową ekspozycję taśmy, może dodamy dawkomierz, i sporządzimy odpowiedni protokół. Dam znać po kontroli:)
  Dzięki za pomoc.
 • Specjalista d/s ochrony radiologicznej
  kol terumo - czy już po kontroli ? Jeśli tak - to czy były uwagi do w/w tematu? (jestem ciekaw ;) )
 • Poziom 12  
  Sanepid był pare dni temu, ale nie dotarł do pracowni RTG.
  Tak więc fałszywy alarm, wniosków brak.
  POzdr
 • Specjalista d/s ochrony radiologicznej
  Odświeżę temat - dziś zobaczyłem na alledrogo firmę, która oferuje samoprzylepną taśmę ołowianą. Może komuś jeszcze się ta informacja przyda. (link jest do strony firmy)
 • Poziom 12  
  Nie napisałem chyba tego, ale na wszelki wypadek przed wizytą Sanepidu zakleiłem szybę z dwóch stron samoprzylepną taśmą ołowiową 1mmPb. Taśmę tą kupiłem w firmie Zipimech w Warszawie.
  Taśma jest wygodna do takich celów, choć pewnie nie zdarza się to za często.