Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odciety prąd w domu, co dalej? Enea żada 3000 zł

02 Oct 2010 15:27 13625 21
  • Level 9  
    Witam,

Szukam pomocy zwiazanej z wylaczeniem pradu w domu mojej rodziny. Nie wiem gdzie bym mogla umiescic taki post wiec jezeli to nie tu to go przenieście.
    Sprawa jest prosta, w gospodarstwie w ktorym znajduje sie moj bezrobotny ojciec i jego matka, zostal wylaczony prad. Wg Enea mieli stale zuzycie okolo 850 zl ( na 2 miesiace). Jako ze utrzymuja sie z emerytury (940zl) ciezko placic taka sume. Poprosilam kogos z Enea w marcu br - gdyz juz raz w styczniu odlaczyli prad - zeby sprawdzili faktyczne zuzycie pradu i w maju, wg nich to zrobili - i z 640 za 2 miesiace, oplata wzrosla do 850...
    Ojciec dzwonil zeby rozlozyc to na raty, ale Enea odpowiedziala ze nie ma takiej mozliwosci i zadaja 3000 zl za ponowne przylaczenie pradu. 3000zl to 1700 za poprzednie nie zaplacone 4 miesiace i 4 naprzod...

Co mozna z tym zrobic, gdzie szukac pomocy? Czy to jest mozliwe zeby 2 osoby w jednorodzinnym domku`(120 m2), zuzywały takie ilosci pradu ??
  • TermopastyTermopasty
  • TermopastyTermopasty
  • Level 9  
    Ogrzewaja dom za pomoca gazu. Poza tym maja kominek z plaszczem wodnym w ktorym palac, ogrzewa sie cala chate i nawet wtedy gazu nie trzeba uzywac.
    To co zuzywa prad w domu, to jest sprzed AGD - lodowka, pralka, piekarnik (palniki sa gazowe) orz pompa co doprowadza wode do domu.

W tym momencie nie maja dplywu pitnej wody do domu. Nie wspominajac o ogrzewaniu.

w innych domach gdzie mieszka rodzina i kilkoro dzieci rachunki sa po 500 albo 600 na 2 miesiace.

Poza tym ile moze lodowka ciagnac i jedna pralka w tygodniu??? Pompa to nie mam zielonego pojecia, ale wszyscy w tej okolicy maja tak doprowadzaną wode.

Ja nie sądze ze oni zuzywaja tyle ile im woła Enea. Ale nie wiem jak zmusic Enea zeby obliczyla faktyczne zuzycie pradu. Ponoc zrobili to w maju i jakos dziwnie to wyszlo...

Moderated By jankolo:

Po usunięciu postu wytwołującego emocje połączyłem dwa sąsiadujące ze sobą posty i usunąłem jedno zdanie, które bezposrednio odnosiło się do usuniętego postu

• VIP Meritorious for electroda.pl
    A co można zrobić, byś zaczął pisać poprawnie?!? Nie blokuję ci edycji postów, więc masz możliwość, by je poprawić. Co masz niniejszym nakazane. W przeciwnym razie całość idzie do kosza.

A wracając do meritum - możesz zlecić ekspertyzę licznika. Choć, jeśli okaże się, że wszystko jest w porządku, to mogą jeszcze obciążyć kosztami i za to. Dodatkowo sprawdziłbym instalację i osprzęt elektryczny w domu, czy są sprawne. Oraz załatwić instalację licznika przedpłatowego. Wtedy wszystko będzie proste i zależne od finansów.
  • Level 9  
    A co można zrobić byś zaczął czytać dokładnie?
    Nie zauważyłam że w regulaminie jest napisane - gramatyka musi być poprawna inaczej posty będą usuwane.
    Nie mieszkam w Polsce od 10 lat. A gramatyka, nigdy nie była moim ulubionym przedmiotem i w obecnej chwili to jest dla mnie najmniej istotne.

Dziękuje chociaż za jedna odpowiedz tyczącą sie tematu. Zrobię zatem co mówiłeś.

Ps. Jestem kobieta, jeżeli nie zrozumiałeś pytania.
  • Moderator of Cars
    Błażej wrote:

A wracając do meritum - możesz zlecić ekspertyzę licznika.
    Wtedy okaże się że obudowa licznika jest namagnesowana - trudno wyobrazić mi sobie, takie zużycie przy dwuosobowej rodzinie - mi w zimie wychodzi około 300 zł na 2 miesiące.

lukumala wrote:

Nie mieszkam w Polsce od 10 lat.
    Straszne...
    Quote:
    A gramatyka, nigdy nie była moim ulubionym przedmiotem i w obecnej chwili to jest dla mnie najmniej istotne.

A dla nas jest istotny pkt. 15 regulaminu forum - nie będą w tym zakresie stosowane żadne ulgi.
  • Level 9  
    Czytalam to o tym namagnesowaniu.
    Czy ty takze masz domek, czy mieszkanie?

Nie wiesz gdzie mozna uzyskac wiecej pomocy odnosnie problemow z energetyka? czy wszystko trzeba sadownie?

No i ok chlopcy, jezeli chcecie sie czepiac dalej mojej gramatyki to lepiej skasujcie moj post bo zachowujecie sie jakas pani z biura w okienku ZUS'u.
  • User removed account  
  • Level 9  
    Jeszcze do niedawna, ojciec mial swoja dzialanosc ale w innej miejscowosci. Obecnie jak pisalam jest na bezrobociu i w sumie zapomnialam, mial komputer :) wiec to jeszcze dochodzilo do pradu.

Nie spawa, itd jest inwalida, wiec fizycznie niewiele robi.
    Czy te wysokie rachunki, to był jakiś nagły wzrost? Skok w wartości? Jeśli tak, to można próbować się na nie powołać i próbować ustalić przyczynę problemu. Można też próbować sądzić się z dostawcą prądu, jednak jest to trudne, bo energetyka ma mocna pozycję. Choć ostatnio warunki do dochodzenia swego są trochę lepsze, gdyż kilka brudnych sprawek firm energetycznych zostało ujawnione, a nawet przedstawione w telewizji.
    Możesz też zalecić dokładne spisywanie licznika i kontrolę zużycia ojcu. Jedyne "badanie", które możesz przeprowadzić na własną rękę, to odłączyć wszystkie odbiorniki i sprawdzić, czy licznik dalej się kręci.

Co do pisania, to w regulaminowo nakazane jest, by stosować się do zasad pisowni. Jest to także oznaka szacunku dla innych. Jeśli masz problemy z poprawnością, to jest funkcja PISOWNIA, która ci w tym pomoże. Są też inne metody, czyli w myśl powiedzenia - dla chcącego...
  • Level 11  
    1 Wcale nie musi być kombinowane magnesami NEODYMOWYMI przy liczniku by licznik był niesprawny i sam się "KRĘCIŁ" - sam miałem tak w swoim domu.
    2 Najlepiej to sprawdzić odłanczając wszystkie urządzenia od sieci.
    3 Jeśli licznik nabija kilowaty mimo iż nie ma żadnego podpiętego odbiornika to są dwa rozwiązania:
    a uszkodzenie licznika
    b przebicie na linii fazy za licznikiem do ziemi ( wtedy dom robi jako odbiornik ) i tu może być to nabardziej prawdopodobne zużycie energii

DO WSZYSTKICH CZYTAJĄCYCH TĄ WYPOWIEDZ:
    Tylko proszę mi nie mówić że nie może być takiego przypadku jak takowe przebicie bo są zabezpieczenia w postaci bezpiecznika - mój znajomy tak ma jak jest deszcowy dzień - poprostu jego dom jest cały pod napięciem i zabezpieczenie nie działa - może w takim przypadku ktoś mi doradzi co uczynić by to przebicie wyeliminować, Dodam że instalacja elektryczna jest NOWA-sam mu ją wymieniałem i jestem jej pewny. No chyba że wina leży w tym że źle zabezpieczone przed wodą może być przyłącze od słupa na domu i stamtąd to napięcie.
  • Level 15  
    Czy nie prościej jest wyłączyc wszystkie odbiorniki prądu. Właczyc jakiś piecyk elektryczny o znanej mocy i zczytac licznik po godzinie.Porównac z mocą piecyka.Będzie wiadomo czy licznik zawyża czy nie.
  • Level 9  
    Dziekuje za odpowiedzi,
    Niestety prąd juz jest wylaczony :( Tak jak wspomnialam w tytule.
    Wiec nic nie zrobie z tego co wspomnieliscie odnosnie - czy licznik dobrze dziala, czy nie...

Interesuje mnie bardziej fakt czy poza sądem jest mozliwosc skorzystania z innych uslug, jak np pomocy spolecznej itd.
    Tak jak wspomnialam ( wiem robokopie - straszne...) nie mieszkam w pl wiec nie wiem czy moge gdzies wyslac ojca zeby poprosil o pomoc, czy tylko pozwy i sady zostaly.
  • Moderator of Cars
    A sobie możesz pozywać - to nie Ameryka, tutaj możesz wymagać dopiero jak zapłacisz. Powstało zadłużenie - operator miał prawo zaprzestania dostarczania energii. Próbuj podpisać umowę na dostawę z innym niż Enea, może się uda.
  • Level 9  
    temat mozna usunac, dzieki za pomoc.
  • Level 11  
    Faktycznie nie zauważyłem z pośpiechu o tym że prąd odcięty:cry:

Ale możesz pożyczyć za opłatą prąd od sąsiada by to sprawdzić - tzn LICZNIK - jeśli masz kogoś znajomego, kto umiałby podłączyć napięcie do licznika( oczywiście przed licznikiem) i takiego sąsiada który by za opłatą pożyczył napięcia to wtedy zaistnieje możliwość sprawdzenia dokładnie.
    Będziesz mieć wtedy zużycie jeszcze dokładniejsze bo odczyt będzie na 2-ch licznikach i powinien być taki sam
  • Level 40  
    lukumala wrote:
    Ogrzewaja dom za pomoca gazu. Poza tym maja kominek z plaszczem wodnym w ktorym palac, ogrzewa sie cala chate i nawet wtedy gazu nie trzeba uzywac.
    To co zuzywa prad w domu, to jest sprzed AGD - lodowka, pralka, piekarnik (palniki sa gazowe) orz pompa co doprowadza wode do domu.

W tym momencie nie maja dplywu pitnej wody do domu. Nie wspominajac o ogrzewaniu.

Pierwsze i drugie zdanie z deka się wyklucza z ostatnim. To jak to w końcu jest? Ogrzewają energią elektryczną czy nie? Tak naprawdę to rozwiązanie jest jedno i im szybciej je zastosujecie tym lepiej dla Was - zapłacić Enei te pieniądze a dopiero po podłączeniu prądu szukać co się z nim dzieje i ew. się odwoływać.
  • Level 17  
    Nie wyklucza się z ostatnim. Przecież kocioł gazowy musi być jakoś sterowany, nie wspominając o zasilaniu pompy obiegu w kotle.
  • Level 16  
    Najlepiej w tym przypadku zrobić tak jak poprzednicy napisali:
    Od zaprzyjaźnionego sąsiada podciągnąć do licznika zasilanie (notabene może być problem, jeśli to 3 fazy, a trzeba to zrobić starannie, aby było bezpiecznie, no i aby Enea nie dowiedziała się o tym, bo może sąsiadowi wyłączyć też, takie prawo w Polsce, jak w Rosji z gazem - mogą nam sprzedawać ile chcemy, ale my nie możemy odsprzedać bez ich zgody),
    dobrze byłoby np 1 dobę sprawdzić zużycie.
    Tylko licznika pewnie nie ma, bo go zdjęli, trzeba zainwestować w nowy, ale też i w elektryka z uprawnieniami w zakresie eksploatacji i pomiarów, aby mieć argumenty w razie sporu sądowego.
    Jest jeszcze inna droga, zainteresować media tym tematem oczywiscie po dokonaniu pomiarów.
    Aby Enea nie przyczepiła się do legalności użyczenia energii od sąsiada, należy z nim spisać umowę o nieodpłatności tego udostępnienia

A tak na marginesie, większość komentarzy i podpowiedzi skupiło się na uszczypliwości, złośliwości, insynuacjach, a w ostateczności na gramatyce.

Takie to już polskie piekiełko, a właściwie ten przysłowiowy kociołek, wszak 50 lat komuny zrobiło swoje, i wszyscy mają spaczone podejście do oceny sytuacji - wydają werdykt przed sądem. i uznają że cała prawda leży po stronie jeszcze państwowych monopolistów, które wkrótce dziwnym sposobem zostaną sprywatyzowane, i nie wiadomo kiedy i jak przejdą w czyjeś prywatne lepkie łapki.

A tymczasem zdejmują liczniki i arbitralnie przed wyrokiem sądu oskarżają odbiorców o oszustwa, magnesowanie liczników itp.

Pozdrawiam
  • User removed account  
  • Level 19  
    OLO_XX_ wrote:
    1

DO WSZYSTKICH CZYTAJĄCYCH TĄ WYPOWIEDZ:
    Tylko proszę mi nie mówić że nie może być takiego przypadku jak takowe przebicie bo są zabezpieczenia w postaci bezpiecznika - mój znajomy tak ma jak jest deszcowy dzień - poprostu jego dom jest cały pod napięciem i zabezpieczenie nie działa - może w takim przypadku ktoś mi doradzi co uczynić by to przebicie wyeliminować, Dodam że instalacja elektryczna jest NOWA-sam mu ją wymieniałem i jestem jej pewny. No chyba że wina leży w tym że źle zabezpieczone przed wodą może być przyłącze od słupa na domu i stamtąd to napięcie.

Pewne jest to że umrzesz.
    A do instalacji nigdy nie możesz mieć 100% pewności.
    Jest 101 powodów (nawet niezależnych od ciebie) aby instalacja była wadliwa .
    Aby wyłapać nieprawidłowości to jest prosty sposób -odłączamy po kolei elementy instalacji i tyle.
    Jak widać z ostatniego postu autora, stracił on zainteresowanie dyskusją. Miło było by z jego strony, gdyby dał znać, czy i jak problem się rozwiązał.
    W tej chwili zamykam. Gdyby autor zdecydował się na jakieś konkluzje, to proszę o kontakt na PW.