Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przygotowanie do podkręcania Semprona 3100+ oraz pare pytań.

02 Paź 2010 21:39 1110 9
  • Poziom 9  
    Witam. Chciałbym podkręcić mojego Semprona. Zaznaczam że nie miałem nigdy styczności z podkręcaniem, ale myślę że dam radę. Chodzi mi konkretnie o to, czy mój sprzęt się nadaje.:

Procek AMD sempron 3100+ chłodzenie box.
    płyta główna- Asus K8-UX
    ram 1x godram 512mb + kość 256
    grafika radek 9600pro
    Zasilacz IBOX 350watów.

Teraz zapodam skriny z cpu-z.
    Przygotowanie do podkręcania Semprona 3100+ oraz pare pytań.

Zaznaczam że planuje kupić nowe chłodzenie dla procesora i dla karty graficznej. Dokupić ramu. I tutaj mam problem bo moja ''świetna" płyta główna obsługuje ddr, do częstotliwości chyba 400mhz i 2gb, nie obsługuje Dual Channel. Planuję kupić 1gb, a jak mnie coś podkusi to wezme 2gb, i tutaj mam pytanie, czy lepiej wziąć w jednej kości czy w dwóch oddzielnych? I jak kupię ten ram o częstotliwości 400mhz i 2gb to komp nie wykraczy mi się ?

pozdrawiam i dziekuje Zycio
  • Poziom 9  
    Tego się obawiałem, chociaż już ok 5 lat jade na tym zasilaczu i nic nie jest ;(

edit. To jaki taki dobry i tani zasilacz polecacie? Bo niestety, groszem nie śmierdzę.
  • Poziom 9  
    przy takim oc spokojnie wystarczy, poza tym watpie zebys duzo z tego semprona wycisnoł.
  • Poziom 9  
    Wiesz, rozumiem. Chodzi mi tylko o te około 500mhz co da się wycisnąć przy tym chłodzeniu. Podkręcenie tego semprona to będzie mój chrzest, także się nie nastawiam na wielkie przyrosty. A te pamięci co teraz mam to dadzą radę ?
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Ten Sempron ma już C&Q, więc można mu podnieść napięcie. Choć do tych 2300 MHz powinien jak pamiętam pójść na defaultowym napięciu (i boxowym wentylatorze).
    Rozpatrz wymianę procesora na Athlona. Kosztuje niewiele, a ma cache L2 conajmniej 512 albo i 1024kb. Szczególnie że i tak planujesz wymianę wentylatora.
    Upewnij się że płyta ma blokadę PCI/AGP (to rzadki chipset Ali).
    W razie problemów wyjmij jedną pamięć, to pozwoli sprawdzić czy to nie zbyt duża ilość banków pamięci nie ogranicza ci overclockingu.
    Pamięci ustaw na 166, wtedy na CL 2.5 powinny po overclockingu o 1/4 ruszyć na 200 MHz.
    Zasilacz wystarczy. Jedyny ewentualny sens wymiany to na "zimniejszy", z doświadczenia wiem że na różnych zasilaczach temperatura CPU (który z reguły jest tuż pod zasilaczem) po obciążeniu potrafi się różnić nawet o 10 stopni.
    W razie problemów możesz wstawić najnowszy bios (1,5 roku nowszy niż aktualny).
    Jak będziesz kupował pamięć, to im mniej modułów tym lepiej. Skoro masz 2 gniazda pamięci, to raczej po prostu wymień tą 256MB na 1GB, będzie miał razem 1.5GB
    Dual channel niewiele daje, wiec jego brak to prawie żadna strata.
  • Poziom 9  
    Rinixe dzięki, dużo mi pomogłeś. Co do ramu zrobię tak jak mówisz. Bios również wgram ten nowszy, co do tej blokady PCI/AGP poszukam w manualu choć nie wiem do czego to jest ;)
  • Poziom 21  
    Kolego - ta płyta nie posiada blokady AGP/PCI, dlatego lepiej nie przekraczaj wartości 220 dla HTT, bo ryzykujesz utratę dysku twardego. Ogólnie ze względu na brak owej blokady płyta nie nadaje się do OC.