Witam
Czy rozbierał ktoś już matrycę LCD podświetlaną diodami led? Jak kto jest zrealizowane tzn. czy to jest rząd led małej mocy, czy dużej mocy np. 1 watowe w większym odstępie? Czy też jest folia fresnela, folia matowa i plexa? Może ktoś ma jakieś zdjęcia tego?
Są dwa rodzaje podświetlenia matryc ledami. Cienkie matryce te mają ledy świecące w krawędz, oraz są takie które świecą podobnie jak świetówki w plecy matrycy np. w 32 calowej matrycy Sharp jest ich umieszczonych 104 (13X8 szt) w specjalnych obudowach rozpraszających światło równomiernie po całej powierzchni matówki.
Podświetlenie matrycowe LED ze strefowym wygaszaniem
Najbardziej zaawansowaną formą podświetlenia diodowego jest zastosowanie matrycy diod umieszczonej za ekranem ciekłokrystalicznym. W zależności od modelu diody te mogą być podświetlane stale lub strefowo wygaszane (producenci określają tę funkcję jako local dimming). To drugie rozwiązanie jest aktualnie chętniej wykorzystywane przez producentów, szczególnie w najdroższych modelach telewizorów LCD. Matryca diod w najbardziej zaawansowanych odbiornikach składa się z 224 segmentów LED zbudowanych z 1792 diod. Segmenty te mogą być wygaszane strefowo, co pozwala na uzyskanie przez telewizor LCD znacznie lepszej głębi czerni i wyższego współczynnika kontrastu niż w modelach z podświetleniem standardowym lub krawędziowym. Sęk w tym, że podświetlenie to nie jest także pozbawione pewnych wad. Segmenty nie są na tyle małe aby precyzyjnie podświetlić niewielkie elementy prezentowane na ekranie. W efekcie może dochodzić do tzw. „efektu halo” objawiającego się widoczną aureolą wokół prezentowanego na ekranie obiektu spowodowanego przez nadmiernie rozproszone światło emitowane przez segment diod.
Jeśli przyrównamy najbardziej zaawansowany sposób podświetlenia LED do rozwiązań w panelach plazmowych, widać tu bezsporną przewagę plazmy. Piksele w komórkach plazmowych świecą tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba i w związku z tym nie ma mowy o jakichkolwiek problemach nierównomierności podświetlenia. Łatwiej też uzyskać płynną gradację szarości, co szczególnie widać w bezpośrednim porównaniu plazmy z telewizorami LCD, które co prawda radzą już sobie z wyświetlaniem głębokiej czerni, lecz wciąż mają problemy z poprawną prezentacją odcieni szarości, które często zlewają się w ciemne plamy. Zaletą pełnego podświetlenia LED w stosunku do innych typów telewizorów LCD jest równomierność podświetlenia dużo lepsza niż w LCD z podświetleniem krawędziowym. Minus to zazwyczaj grubsze obudowy telewizorów niż w modelach z krawędziowym LED-em.
Podświetlenie krawędziowe LED
Najpopularniejsze aktualnie podświetlenie LED to podświetlenie krawędziowe. Telewizor z tego typu podświetleniem jest znacznie tańszy w produkcji niż model z pełną matrycą diod LED. Dodatkowo możliwe jest budowanie telewizorów, które mogą być bardzo cienkie – ich obudowy mają grubość nawet poniżej 2,5 cm. To przyciąga konsumentów, choć w typowych instalacjach domowych trudno wskazać, w czym cienki telewizor może być lepszy od standardowej grubości. Czynnik marketingowy doskonale jednak działa w sklepach, gdzie odbiorniki typu „slim” spotykają się z zachwytem klientów. W krawędziowo podświetlanych LCD LED diody umieszczone są tylko wzdłuż krawędzi ekranu, a o rozprowadzenie światła na całą powierzchnię matrycy dbają specjalne elementy rozpraszające. Telewizory LCD tego typu cechuje najniższe zużycie energii, wynikające bezpośrednio z użycia niewielkiej ilości diod. Pozytywny wpływ znajduje swoje odzwierciedlenie w cenach tych produktów, które są przystępniejsze niż modeli z pełnym podświetleniem diodowym. Minusów jest jednak dużo więcej. Podstawowy problem to równomierność podświetlenia. Pomimo stosowania wymyślnych rozpraszaczy światła obraz prezentowany na ekranie telewizorów z krawędziowym LED zawsze jest tym jaśniejszy, im bliżej diod umieszczonych wzdłuż krawędzi matrycy. Często można zauważyć tzw. clouding, czyli widoczne, szczególnie podczas wyświetlania ciemnych scen, chmury jaśniejszych i ciemniejszych stref panelu. W przypadku LCD podświetlanych krawędziowo nie uzyskujemy też tak dobrej głębi czerni i współczynnika kontrastu, jak w modelach LCD z pełnym podświetleniem LED czy chociażby w przodujących w tej kwestii panelach plazmowych.
Podświetlenie krawędziowe LED ze strefowym wygaszaniem
Najnowszy sposób podświetlenia LCD to rozwinięcie idei podświetlenia krawędziowego LED, które uzupełniono o możliwość strefowego wygaszania diod. Zdaniem producentów stosujących ten typ podświetlenia, jego zaletą jest uniknięcie tzw. „efektu halo”, o którym piszemy przy omówieniu podświetlenia matrycowego ze strefowym wygaszaniem. W celu poprawy rozpraszania światła przez dynamicznie wygaszane LED-y ułożone wzdłuż górnej i dolnej krawędzi ekranu telewizorów LCD, zaprojektowano nowe diody, precyzyjnie kierunkujące strumień świetlny. W praktyce jednak system ten nie daje tak dobrych rezultatów, jak deklarują producenci. Podobnie jak w przypadku standardowego podświetlenia krawędziowego, wciąż mamy do czynienia z nierównomiernością podświetlenia matrycy, przeciętną czernią oraz związanym z tym niższym współczynnikiem kontrastu. Zaletą jest za to zminimalizowanie zużycia energii oraz możliwość budowania telewizorów o minimalnej grubości obudowy.