Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Masowa kompresja plików JPG

03 Paź 2010 01:51 9150 14
  • Poziom 9  
    witam,

mam stronę internetową z fotoalbumem, zdjęcia obrabiane były przez lata za pomocą Easy Thumbnail do formatu JPG i wielkości 800x600px.

strona zajmuje już ponad 1,3GB, więc szukam sposobu na jej zmniejszenie.

szukam programu, który masowo przerobi zdjęcia, tak aby zajmowały ok. 50-70% swojej wielkości... idealny do tego jest program Paint Shop Pro 8 w którym tylko otwieram zdjęcie i je zapisuję, a ma ono wielkość o wiele mniejszą (przykład: obrazek przez przeróbką miał 174kB, po "zapisaniu" 116kB).
    Niestety tutaj nie ma rozwiązania edycji masowej (plików mam ponad 10 tysięcy).

Znalazłem tę opcję w Irfan View niestety silnik jest kiepski - bez zmian wielkość zasadniczo się nie zmienia, bo zmianie stopnia kompresji do 60% rozmiar się zmienia na zadowalający, ale jakość obrazka jest tragiczna....

czy ktoś zajmował się takim problemem?
    czy istnieje możliwość zmiany w IrfanView kodeka JPG?
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    matisob napisał:
    Najlepszym wyjściem jest adobe photoshop

Kupisz mu go?
  • Moderator - Komputery Serwis
    Imagemagick (specyficznie jego narzędzie mogrify) pozwala z linii komend wykonać masowo operacje konwersji/zmniejszenia/redukcji jakości w jakiejkolwiek konfiguracji. Używałem tego narzędzia pod linuxem, ale google twierdzi, że windowsowa wersja jest też dostępna.

Przykłady użycia komendy mogrify dają już jakieś rozeznanie, co to narzędzie robi: http://www.imagemagick.org/script/mogrify.php
  • Poziom 22  
    shpaq22 napisał:
    . idealny do tego jest program Paint Shop Pro 8 w którym tylko otwieram zdjęcie i je zapisuję, a ma ono wielkość o wiele mniejszą (przykład: obrazek przez przeróbką miał 174kB, po "zapisaniu" 116kB).

W Paint Shop Pro 7 w menu File jest opcja Batch Conversion. Konwertuje pliki z wybranego folderu przy stopniu konwersji przez siebie ustalonym. Konwertowałem w ten sposób jednocześnie nawet i 400 plików z ok. 3 MB każdy do 200kb. W wersji PSP 8 tego nie ma?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Przetestowałem część z tych programów... ale niestety nie sprawdzają się

IrfanView:
    - ma słabą kompresję JPG (czasami zdjęcia po zapisie były większe od oryginału)
    + zachowuje strukturę plików
    + dużo opcji

Paint Shop Pro
    - brak struktury plików... mimo, że potrafi obrabiać zdjęcia z różnych katalogów,
    to wynik końcowy jest zapisywany do jednego katalogu
    + bdb współczynnik kompresji JPG, ok. 1/3 mniejszy rozmiar tego samego zdjęcia zapisanego w jakości 80% JPG niż IrfanView
    + nadaje się gdy trzeba edytować tylko kilka galerii

Imagemagick
    - tekstowy interface mi nie odpowiada... dlatego nie użyłem tego programu

VSO Image Resizer
    - bardzo słaba kompresja JPG

Photoshop
    - brak widocznego efektu... kiepski wsp. kompresji, co sprawiło, że przestał być dalej testowany

FastStone
    - słaba kompresja i zła jakość

Podsumowując:

miałem do czynienia ze zbiorem ponad 7000 zdjęć, które przez 5 lat były gromadzone na serwerze po pomniejszeniu do 800px programem EasyThumbnails...
    zdjęcia były w 197 katalogach z podfolderami... zajmowały 1GB

problem uwazam za nie rozwiązany, zastosowałem pośrednią metodę,
    przy użyciu IrfanView zmniejszyłem zdjęcia do 640px oraz pozbawiłem je kolorów (tryb GreyScale)... efekt mnie nie zadowala.

po przeróbkach zdjęcia zajmują 500MB....
  • Poziom 9  
    W IfranView chcę skompresować wsadowo pliki z zachowaniem ich struktury katalogów.
    W okienku Batch Conversion zaznaczam Include subdirectories i mam listę plików w okienku Input files.
    W folderze wyjścia dostaję jednak skompresowane pliki, ale wszystkie wrzucone w jeden folder (bez zachowania katalogów - zawartość wszystkich folderów leci w jeden folder główny.
    Co robię nie tak?
  • Poziom 27  
    A może by spróbować XnView gdzie w menu Narzędzia/Konwertuj wiele plików, w pierwszej zakładce Ogólne można ustawić konwersję na dowolny format graficzny z wybranym stopniem kompresji w przypadku jpg, w drugiej zakładce Przekształcenia jest mnóstwo opcji pozwalających zmieniać obrazki "do wyboru do koloru".
    Nie wiem tylko czy zachowa strukturę katalogów, bo w ten sposób nie próbowałem.
    Świetny program, darmowy dla celów niekomercyjnych.
  • Poziom 43  
    PIXresizer - Free Image Resizer: http://bluefive.pair.com/pixresizer.htm

High Quality Photo Resizer: http://www.naturpic.com/resizer/index.html

Dodano po 8 [minuty]:

Temat świeży jak zeszłoroczne wiśnie :D
  • Użytkownik usunął konto