Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak dostać się do optyki w Nikonie Coolpix S210?

krzychusss 03 Oct 2010 12:12 1987 4
    krzychusss
    Level 12  
    Wygrzebałem z szafki aparat Nikon Coolpix S210. Aparat zasypany piaskiem, pojawia się informacja o błędzie obiektywu i aparat wyłącza się. Rozkręciłem obudowę i zdjąłem tylną część, ale nie wiem, co muszę odkręcić, aby dostać się do optyki. Nie mogę zdjąć przedniej części obudowy (jak ją zdjąć?), a nie chce mi się wierzyć, że aby dostać się do obiektywu, trzeba będzie odkręcać po kolei całą elektronikę...

Ktoś już się z tym zmierzył? Jakieś podpowiedzi?

Aktualizacja:

Udało mi się dotrzeć do obiektywu. Przeczyściłem go z piasku, ale jedno mnie zastanawia. Gdy ręcznie wysuwam obiektyw nie ma praktycznie żadnego oporu, gdy dotrze on do górnej granicy ogniskowej. Można wyczuć naprawdę minimalny opór, a potem - kręcąc dalej w tę samą stronę - obiektyw chowa się z powrotem. Tak ma to działać, czy po prostu coś tam się zużyło i dlatego obiektyw świruje?
    gajmix
    Level 32  
    krzychusss wrote:
    Gdy ręcznie wysuwam obiektyw nie ma praktycznie żadnego oporu, gdy dotrze on do górnej granicy ogniskowej. Można wyczuć naprawdę minimalny opór, a potem - kręcąc dalej w tę samą stronę - obiektyw chowa się z powrotem. Tak ma to działać, czy po prostu coś tam się zużyło i dlatego obiektyw świruje?
    To tak nie działa, źle złożyłeś obiektyw albo pierścienie są uszkodzone. Dziwne że jeszcze nie pourywałeś flexów kręcąc nim w ten sposób.
    krzychusss
    Level 12  
    Dokładnie wygląda to tak: kręcę nim lekko i wysuwa się maksymalnie, a potem wraca tak mniej więcej do połowy i się zatrzymuje. W zewnętrznym pierścieniu obiektywu są wyżłobienia, które prowadzą obiektyw w ten właśnie sposób. Źle złożenie raczej odpada, bo było tak zaraz po rozmontowaniu przeze mnie aparatu - jeszcze nic nie zdążyłem zrobić.

Niestety, przeczyściłem dokładnie obiektyw z piasku, a błąd pojawia się dalej.
    ion-tichy
    Level 31  
    Tak ma być, obiektyw się składa nieco a jednocześnie wewnątrz przesuwa się soczewka zoom.
    Błąd jest w układzie AF - kilka małych zębatek pod metalowym tyłem obiektywu.
    krzychusss
    Level 12  
    Hmm... Tej części akurat się za bardzo nie przyglądałem, ale obejrzę chyba wieczorem. Dzięki.