Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty czujnik temperatury otoczenia -pytania i wątpliwości

Lukaszek_69 03 Paź 2010 14:04 1476 4
  • #1 03 Paź 2010 14:04
    Lukaszek_69
    Poziom 13  

Witam!

Buduję właśnie prosty czujnik temperatury na uP MC68HC908AB32. Chciałbym wykorzystać w tym celu termistor który posiadam o wartości nominalnej rezystancji 4,7kOhm. Jakie rozwiązanie pomiarowe będzie w tym wypadku najskuteczniejsze? Puki co dowiedziałem się o trzech rozwiązaniach:
    - zwykły dzielnik napięciowy (rezystor + termistor)
    - źródło prądowe(np lustro, tyle że musiałbym otrzymać prąd rzędu 0,5mA)
    - mostek Wiena(jakie są jego plusy? są przecież prostsze rozwiązania)

Oczywiście wszystko będzie sprawdzane przez przetwornik(8 bit) dla którego mam możliwość ustawiania min i max wartości napięcia odniesienia(automatyczna linearyzacja ustala poziomy). Nie chciałbym natomiast przekraczać wartości zasilania tj. 0V-5V.

I jeszcze jedna kwestia dotycząca już samego oprogramowania. Wszystko musi być napisane w assemblerze(ze względu na wymóg projektu) dlatego chciałbym uniknąć cieżkich obliczeń związanych z dokładnością pomiaru(wzory z not katalogowych), jenakże jeżeli nie będzie to możliwe to uporam się i z tym problemem. A może jednak będzie lepiej zastosować jakiś rodzaj tablicy która to wszystko uprości?

Z góry dziękuję za uwagi i sugestie!

• #2 03 Paź 2010 16:20
    janbernat
    Poziom 38  

Albo źródło prądowe zwykłe albo lustro.
    Prąd 0.5mA da się ustawić.
    Źródło na tranzystorach PNP- bo wtedy termistor będzie jednym końcem na masie i nie trzeba będzie robić pomiarów różnicowych co znacznie uprości sprawę.
    No i wartość napięcia źródła odniesienia jest w tym istotna.
    4.7kOhm przy prądzie 0.5mA da ok.2.5V.

• #3 03 Paź 2010 16:56
    Lukaszek_69
    Poziom 13  

Wpadłem teraz jeszcze na takie rozwiązanie. Wydaje mi się że dość dokładne.
    Zrobiłbym dzielnik i mierzył napięcie na termistorze. W uC miałbym zapisaną tablicę jakie napięcie odpowiada jakiej temperaturze(obliczone na podstawie wartości rezystancji dla termistora w poszczególnych temperaturach). Na 5V osiągnąłbym rozdzielczość miej więcej 20mV, aż zbyt zadowalająca na moje potrzeby. Aby zmiana na wyświetlaczu była dość stabilna mógłbym robić pomiar np co 1 sek ewentualnie uśredniać określoną ilość ostatnich pomiarów.

1. Jakie byłyby wady takiego pomysłu i jakie dodatkowe problemy by się z tym wiązały?
    2. Jakie są dodatkowe zalety rozwiązania ze źródłem prądowym w stosunku do tego?

• #4 03 Paź 2010 17:05
    janbernat
    Poziom 38  

Uwy=Uwe x Rth/(Rth+R)- nieliniowa zależność napięcia wyjściowego z nieliniową zmianą Rth w funkcji temperatury.
    albo:
    Uwy=Iconst x Rth -tylko Rth nieliniowo zależne od temperatury.
    Co kto lubi liczyć.

• #5 03 Paź 2010 17:20
    Lukaszek_69
    Poziom 13  

Obliczenia w moim przypadku sprowadzają się do liczenia dzielnika, ponieważ w nocie jest już uwzględniona ta nieliniowość. Program w uP będzie działal tylko na zasadzie porównania z tablicą. Wszystko będzie z góry wprowadzone.

W sumie to się jeszcze zastanowię nad rozwiązaniem. O efektach i skuteczności wybranej przeze mnie metody poinformuje.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME