Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie kilkoma silnikami jojstikiem

03 Paź 2010 16:19 1140 1
 • Poziom 2  
  witam

  posiadam aparaturę ze starego samochodu, sterowanie przód tył prawo lewo.
  chce zrobić robota który będzie posiadał więcej niż 2 silniki i każdy z nich ma pracować osobno, będzie kierował inna częścią układu.

  czy jeśli podłącze 2 silniki do jednego wyjścia z płytki wyciągniętej ze starego samochodu przez diody, obie podłączone odwrotnie względem siebie. to jeśli na joysticku nacisnę przód, to zakręci się pierwszy silnik, a jeśli tył, to tylko drugi?

  a drugie pytanie. w tym robocie chciałbym zastopować 2 rożne sterowania, jedno RC a drugie przez kabel, a dokładniej takim joystickiem od gry telewizyjnej:
  http://1.1.1.4/bmi/i40.tinypic.com/2zgsop1.jpg
  przełączanie miedzy sterowaniami rozwiązał bym porostu poprzez odcięcie zasilania od jednego i podłączenie do drugiego.

  w związku z tym chciałbym się dowiedzieć czy sterowanie robotem jest w ogóle możliwe takim joystickiem bez większych przeróbek na płytkach? zasilanie było by 9V (baterie w zabawce pierwsze sterowanie, ew wyciągany pakiet. i jako drugie rozwiązanie zasilacz również około 9V podłączany do joysticka od gry, żeby nie stosować dodatkowych kabli biegnących do robota).
  na joysticku jest 10 przycisków, zatem da się tam podłączyć 4 silniki (ruch przód tył) i do tego np. 2 lampki (świeci/nie świeci)?
 • Sklep HeluKabel
 • Moderator Robotyka
  Nie da się zrealizować takiego sterowania, na takim typie płytki.
  Układ taki pozwala sterować tylko jednym silnikiem napędowym i tylko jednym serwomechanizmem.

  Do takiego układu jak opisujesz, musiałbyś zbudować zupełnie nowy sterownik na mikroprocesorze, zaprogramowanym tak, by zmieniać sterowanie silnikami, w zależności od poleceń z nadajnika.

  Dodatkowo chcesz mieszać sterowanie analogowe z cyfrowym.

  Przy pomocy takich manipulatorów jak opisujesz, jest to raczej nie wykonalne bez znacznych przeróbek i nakładów finansowych.

  To mnie więcej tak, jakbyś chciał zbudować samochód, dysponując konnym wozem i lejcami. Przeróbka jest po prostu nieopłacalna, niepraktyczna i będzie kosztowna.