Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie Akwarium - jak najlepsze żywotne/oszczędne...

03 Paź 2010 17:38 6520 4
  • Poziom 13  
    Witam!

Po przewertowaniu innych wątków i walce z opcją "szukaj" zdecydowałem się napisać taki oto wątek:

Na przełomie dni padła mi ostatnia ryba w akwarium. Więc wziąłem się za ulepszanie fabrycznej "myśli akwarystycznej" z uwagi na brak mieszkańców zbiornika.
    Z wodą i prądem dałem sobie radę, ale światło wymaga wyjaśnienia pewnych zagadnień, abym mógł ze spokojem temat rozwiązać.

W starej seryjnej pokrywie zbiornika były dwie świetlówki T8 zasilane przez dwa stateczniki elektromagnetyczne i dwa zapłonniki elektromagnetyczne.
    Z uwagi na znaczne koszty odpowiednich lamp Sylvani do akwarystyki, poszły do pokrywy z nimi zapłonniki elektroniczne Philipsa. Głównie po to aby zwiększyć żywotność "słońca" akwariowego.
    Teraz mam super sytuację aby zmienić całe światło w pokrywie.
    Nie mogę się zdecydować na jakie...
    Główne kryteria to:
    -Żywotność świetlówek (pewnie statecznik z ciepłym startem)
    -Jak największa oszczędność wydawanej kasy na energię elektryczną
    -Jakby się udało to ściemnianie i rozjaśnianie w automacie (posiadam mechaniczny czasowy wyłącznik)

Myślałem nad zastosowaniem elektronicznego statecznika Cortem (taki posiadam luzem i nie muszę w to inwestować) w oprawie EEX. Może on zasilać 1 lub 2 lampy T8 lub T12, ma moc 36W.
    Plus jest taki, że bym nie musiał go kupować. Jednak nie ma on możliwości ściemniania/rozjaśniania (chyba, że uda się to dorobić), lampy zapalają się stosunkowo szybko (więc pewnie jest to zimny start, na elektrody świetlówek idzie po jednym przewodzie) i nie wiem jak to z oszczędnością na tym ustrojstwie.

Parametry statecznika:
    Cortem U-305
    1 or 2 lamps
    36W type T8, T12
    Un 110/230V
    Range 110-254Vac
    110-254Vdc
    fn 50/60Hz
    In 0,6A
    λ 0,97

Czy tym statecznikiem można zasilać T5, jeśli tak to jakiej mocy, przy założeniu że są dwie?
    Czy ten statecznik ma zimny czy ciepły zapłon lamp (sam nie jestem pewien, jak to sprawdzić)?
    Czy da się zrobić na nim wschód/zachód "słońca" (jeśli tak to w jaki sposób)?
    Czy to dobre urządzenie, czy inwestować w coś innego/sensowniejszego?

Z góry dziękuję za podpowiedzi i sugestie.
    Moderatorów proszę o wyrozumiałość - kwestia nie jest banalna - przynajmniej dla mnie.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 22  
    Witam ja mam oświetlenie zrobione z świetlówek na układzie z żarówek energooszczędnych i powiem tak światło zapala się od razu (nie mruga) to ma znaczenie na żywotność świetlówek a na wieczór zrobiłem oświetlenie nocne a dokładnie kawałek pleksi,diody led zamocowane na boku co rozprasza światło . A wszystkim steruje mi sterownik pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Mój błąd, nie podałem jakie moce świetlówek wchodzą w grę i temat może zboczyć na zły tor.
    Więc akwarium ma długość 100 cm, w grę wchodzą świetlówki T8 o długości 90cm/30W lub T5 o długości 90cm/45W lub ostatecznie T5 o długości 86cm/39W.
    Tak więc nie wydaje mi się aby można było zastosować elektronikę z jakiejś popularnej świetlówki kompaktowej bez znacznej ingerencji w elementy elektroniczne.
    Co do oświetlenia nocnego to nie jest mi potrzebne, chodzi mi raczej o imitację wschodu i zachodu słońca. Światło z diod led imitujące fazy księżyca to jakby temat na dalszy zasięg.
    Cytat:
    A wszystkim steruje mi sterownik pozdrawiam.

Rozumiem, że piszesz o jakimś elektrycznym zegarze z przekaźnikiem?
    Tak też miałem zrobione do tej pory.

Prosiłbym osoby znające temat o odpowiedzi na pytania z pierwszego postu.

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Witam,
    Jeśli chodzi o oświetlenie trwałe i energooszczędne to bym polecał oświetlenie LED-owe. Można ściemniać rozjaśniać włączać i wyłączać w krótkich odstępach czasu.

Ja stosuję do oświetlenia pomieszczeń diody Led od od lad i nie mam z tym problemu.
    Sam mam zrobiony układ stabilizacji prądu i działa bez problemowo.
    Więcej o oświetleniu LED na

http://wszystkooelektronice.blogspot.com/

Pozdrawiam
    Piotr
  • Poziom 13  
    Ciekawa propozycja, ale w linku który podałeś nie ma nic konkretnego...

Pozdrawiam.