Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie w garażu, gdzie nie ma 230V

03 Paź 2010 21:10 7640 31
  • Poziom 9  
    Witam Panów.
    Mam bardzo trudną sytuację.
    Z powodu, że zostałam sama i nie znam się na tym za bardzo proszę o pomoc z problemem.
    Mam wolno stojący garaż, gdzie nie ma żadnej możliwości doprowadzenia prądu 230V.
    Osoba, która dostarczała mi prąd zmieniła zdanie.
    Problem polega na tym, że instalacja elektryczna w garażu jest.
    Chodzi mi tylko o oświetlenie tego garażu ale bez dokonywania zmian w instalacji i samej ingerencji w nią.
    Nie mogę niczego zrobić zez zgody właściciela?
    Mogę jednak przyłączyć przetwornicę prądu 12/ 230 V.
    Posiadam duży akumulator Centra Professional Power 12V 185Ah 1150A, tak na nim pisze.
    Chcę kupić do niego przetwornicę ale w żaden sposób nie wiem jaką i jak to się wybiera pod ilością jej mocy.

W garażu posiadam przed wjazdem jedną lampę ( oprawę świetlówkową z jedną świetlówką linową 36W na G13. W garażu mam jeszcze 2 takie lampy. Poszukuję takiej przetwornicy, którą będę mogła uruchomić i za pomocą jej uruchomić wszystkie te 3 lampy.

Akumulator będę zabierała do domu i od czasu do czasu go ładowała.
    Proszę o pomoc.
    Sprawa dość trudna zwłaszcza w tym okresie pogodowym.
    Proszę zadawać pytania odpowiem na wszystkie i przepraszam jeśli coś pomieszałam.
    Kiedy żył jeszcze mąż to on zajmował się takimi sprawami i miał większe pojęcie o tych sprawach.
    Dziękuję.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 21  
    Witam.Skoro potrzebujesz zasilania na trzy żarówki 36W to wystarczy to pomnożyć przez trzy i ci wyjdzie całkowita moc którą przetwornica powinna oddać bez problemu, czyli w twoim przypadku około 108W.Morzesz zakupić przetwornice o mocy 200W a nawet więcej i nic się żarówkom nie stanie a mały zapas nie zaszkodzi.Pozdrawiam serdecznie
  • Poziom 13  
    Z tego co napisałaś to masz 3x świetlówkę liniową 36W więc przetwornice musisz mieć min 150W (bo do każdej świetlówki dochodzi jeszcze układ zasilania na którym są straty mocy) lecz aby mieć pewność, że wszystko będzie chodzić prawidłowo radziłbym przetwornicę 250W bo jest tutaj większy zapas mocy co ułatwi start i nie będzie się aż tak grzała jeśli pobierane będzie mniej mocy. 150W przetwornica może nie wyrobić ze wszystkimi 3 świetlówkami na raz (zależeć to może od układu zasilającego danej oprawy - elektroniczny starter czy bimetal itp)
  • Poziom 9  
    Do Pana z 1 odpowiedzią. Ale to nie są żarówki ani żarówka energooszczędna tylko świetlówka liniowa ( tak to nazywają sklepach). Nie mogę zamontować zwykłych żarówek właściciel garażu nie zgadza się na jakieś inne czynności. Mogę zasilić tylko te lampy ( świetlówki ) Dlatego cała sprawa jest tak skomplikowana. Dlatego jedyne wyjście to ta przetwornica. Ale jakiej mocy bo wyczytała tu na forum że taka świetlówka dużo prądu pobiera gdy się uruchomi wiec tak jak Pan wyliczył 108W to chyba mało jest.

Jeśli chodzi o starter tych świetlówek to po wyjęciu świetlówki widać coś podobnego do transformatora ( prostokątny ) a starter po rozebraniu z plastykowej obudowy to szklana bańka z dwoma drucikami w środku a dodatkowo jakiś kondensator czy jakoś tak to się nazywa.

Na co mam zwrócić uwagę przy wyborze takiej przetwornicy aby nie wyrzucić pieniędzy w błoto w chińska podróbkę
  • Poziom 25  
    I tak kupisz chińską, kup ze 400 - 500W i będzie dobrze.
  • Poziom 28  
    Przetwornica 200W powinna w zupełności wystarczyć w końcu nie będzie to świecić cały czas.
    Przeglądnij to
    Link
  • Poziom 25  
    ajanek9 napisał:
    Przetwornica 200W powinna w zupełności wystarczyć w końcu nie będzie to świecić cały czas.
    Przeglądnij to
    Link
    Na tej przetwornicy mogli napisać i 5000W skoro ma na końcu wtyk zapalniczki, który zacznie się topić przy 10A co na wyjściu da MOŻE 100W :D
  • Poziom 13  
    Gosia1012 napisał:
    Do Pana z 1 odpowiedzią. Ale to nie są żarówki ani żarówka energooszczędna tylko świetlówka liniowa ( tak to nazywają sklepach).
    (...)

Jeśli chodzi o starter tych świetlówek to po wyjęciu świetlówki widać coś podobnego do transformatora ( prostokątny ) a starter po rozebraniu z plastykowej obudowy to szklana bańka z dwoma drucikami w środku a dodatkowo jakiś kondensator czy jakoś tak to się nazywa.

Jako, że jest to tradycyjny układ zasilania (dławik + starter + ew. kondensator do poprawy współczynnika mocy) podczas rozruchu prąd rozruchowy będzie ok 3-4x większy od prądu znamionowego. Także 3x36W daje nam 108W + straty w układzie zasilania przyjąć można 150W (tak jak napisałem) a więc 150W/230 daje nam ok 0,73A (przyjmując cosFI=0,9), a więc prąd rozruchowy może przez kilkadziesiąt milisekund wynosić ok 3A (moc będzie wtedy również 3x większa (ok 450W)) nie każda przetwornica takie "uderzenie" prądowe wytrzyma. Są przetwornice np 250W / 500W (500W poboru chwilowego) i taka była by idealna.

Myślę, że coś takiego byłoby dobrym rozwiązaniem (350W poboru ciągłego i 500W chwilowego):
    http://www.przetwornicenapiecia.pl/product_info.php?products_id=11806

Sytuacja miałaby się nieco lepiej jakby układ zasilania był elektroniczny bo wtedy prąd rozruchowy jest 1,5-2 raza prąd znamionowy.

PS: Pobór prądu z akumulatora będzie wtedy w granicach 12-15A dla zapalonych świetlówek, a w momencie rozruchu (wszystkich 3 świetlówek) może przekraczać 25A także uwzględnij to przy doborze kabli między akumulatorem a przetwornicą jak i ich mocowanie do wyprowadzeń akumulatora!
  • Poziom 28  
    marian_em napisał:
    Cytat:
    Na tej przetwornicy mogli napisać i 5000W skoro ma na końcu wtyk zapalniczki, który zacznie się topić przy 10A co na wyjściu da MOŻE 100W

A jaki prąd popłynie stosując przetwornicę 500W jak proponujesz???
    Wydaje mi się że zaprzeczasz sam sobie(':cry:')
  • Poziom 9  
    dziękuje wszytkom za pomoc. co do kabli to zastosuje kable do rozruchu samochodu. tylko że bardzo krótkie. Zaledwie 60 cm. będą przykręcane bo mają uszy. tak czy owak bardzo dziękuję za wyrozumiałości i pomoc.

Mam tylko jedno ostatnie pytanie.
    Przy niektórych przetwornicach pisze że modyfikowana sinusoida lub aproksymowany sinus bądź pełny jaki to ma wpływ na prace urządzeń grzeją się czy co. Za pamieć. Kiedyś nie mieliśmy w domu prądu sąsiad pożyczył od kogoś agregat prądotwórczy poodłaziwszy do zwykłej zamrażarki i okazało się ze chodziła ale nie mogła zamrozić tak jak normalnie w sieci 230V czy to jest związane z tym sinusem? Wiem że komputer z UPS nie chciał działać nawet ups sienie załączył aby podładować akumulator gdy był podłączony do tego agregatu. pytam bo może warto troszeczkę wiencej pieniędzy dać za jakąś lepszą przetwornicę od tak gdyby kiedyś była potrzebna do komputera czy nawet zamrażarki. przepraszam że tak dręczę.
  • Poziom 25  
    ajanek9 napisał:
    A jaki prąd popłynie stosując przetwornicę 500W jak proponujesz???
    GDYBY miała sprawność 100% to prąd wyniesie ponad 40A (przy maksymalnym obciążeniu), więc trzeba ją podłączyć przewodami o odpowiednim przekroju. Jeśli producent daje przewód jak do autka-zabawki i na końcu wtyczkę "zapalniczkową" to czego się można spodziewać po sprzęcie...
    Cytat:
    Wydaje mi się że zaprzeczasz sam sobie(':cry:')
    Pogrubiłem słowa-klucze ;)

BTW Witam sąsiada ;) :lol:
  • Poziom 28  
    Agregat to jedno, a przetwornica to drugie.
    Może agregat miał za małą moc i nie dawał tyle prądu ile potrzeba.
    Wszystkie odpowiedzi dotyczyły świetlówek, jeśli chcesz podłączyć zamrażarkę to podaj jej moc, ale nie sądzę żebyś mogła zasilać ją z akumulatora.
  • Poziom 9  
    Tak wiem dotyczyły świetlówki i bardzo dziękuje za to. Bardzo mi to pomogło.

Chciałam rozwinąć temat bo może warto kupić coś lepszego.

Agregat miał moc 1800Wat zamrażarka niby 150 Wat pamiętam że nawet maź podłączył do tego agregatu swoją golarkę i mimo że się ładowała to sienie mogła naładować. No i UPS od komputera nie załączył się wykrywając prąd z tego agregatu. a Jak był podłączony do sieci 230V UPS działał normalnie. A taki zwykły agregat to jaki daje sinus (wygląda jaka zwykły silnik elektryczny z wtyczką ).
  • Poziom 28  
    marian_em napisał:
    Cytat:
    trzeba ją podłączyć przewodami o odpowiednim przekroju

Szkoda, że nie wspomniałeś o tym ani słowa, tylko zaproponowałeś moc przetwornicy, sądzisz że te o mocy 500W mają grubszy przekrój kabla???
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    "Zwykłe" agregaty dają przebieg "sinusopodobny", podłączając oscyloskop oglądamy poszarpany i niesymetryczny przebieg, w dodatku nie jest to 230V, tylko 2x115V. Do uruchomienia wiertarki albo betoniarki się nada, UPS i ładowarki przy takim napięciu głupieją.
  • Poziom 25  
    Sądzę, ze przetwornica z naklejką 500W będzie odpowiednia do zasilania tych trzech świetlówek. Przekroje przewodów i sposób ich podłączenia to jedna z rzeczy ograniczających max moc na wyjściu i przede wszystkim na to trzeba zwracać uwagę, żeby sobie przypadkiem czegoś nie podpalić/uszkodzić.
  • Poziom 28  
    marian_em napisał:
    Cytat:
    Na tej przetwornicy mogli napisać i 5000W

Napisał jeszcze:
    Cytat:
    Sądzę, ze przetwornica z naklejką 500W

To nie wiem czy wierzyć w to co pisze na naklejkach czy nie ???
    Pogrubiłem czy pogubiłem słowa klucze???
  • Poziom 39  
    Każda transformacja energii= strata.
    Należy podłaczyć jakaś oprawę i zastosować żarówkę samochodowa np:21W.
    Czy też kilka zarówek.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 36  
    Gosia1012 napisał:
    Nie mogę zamontować zwykłych żarówek właściciel garażu nie zgadza się na jakieś inne czynności. Mogę zasilić tylko te lampy ( świetlówki ) Dlatego cała sprawa jest tak skomplikowana. Dlatego jedyne wyjście to ta przetwornica.
    W XXI wieku takie postępowanie z człowiekiem to paranoja i niewolnictwo a ty, płacąc (chyba?) za garaż, dajesz się wykorzystywać, znajdź inny garaż. Zabawa w ciężki aku targany z garażu i potem ładowany w domu, jakaś ładowarka, potem przetwornica, opary z aku w domu, spore dodatkowe i zbędne koszty, inne niewygody i za to jeszcze gościowi płacisz, w garażu ma być prąd inaczej nie ma o czym gadać!!!! Takie warunki jak opisujesz to mogą być w namiocie. Proszę moda o nie kasowanie tego wpisu, ludzie dają się wykorzystywać na własne żądanie a potem marudzą na forum...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Tu nie ma co kasować, bo to co napisałeś, to prawda. Tyle tylko, że pewnie znaleźć inny garaż może być ciężko, bo to "towar" deficytowy. I może dlatego pan właściciel garażu sobie tak pozwala i stroi fochy. Ale fakt faktem, że jeśli boi się nadmiernego zużycia prądu, to niech zamontuje podlicznik i po sprawie.
  • Poziom 13  
    Cytat:
    Problem polega na tym, że instalacja elektryczna w garażu jest.
    Chodzi mi tylko o oświetlenie tego garażu ale bez dokonywania zmian w instalacji i samej ingerencji w nią.

Ja bym zastanowił się jeszcze w jaki sposób instalacja w tym garażu jest odłączona od instalacji zasilającej, czy aby wprowadzenie dodatkowego zasilania z agregatu/przetwornicy nie spowoduje nie miłych w skutkach niespodzianek.
  • Poziom 9  
    Za garaż płaciłam 150 złoty miesięcznie. Jak żył mąż i pomagał właścicielowi w pracy to nie było z niczym kłopotu. Teraz jest kłopot. Facet ma inny garaż lepszy i tam trzyma swój samochód. Ten jest mu zbędny bo stoi na innej działce co prawda jego ale doprowadzenie prądu nie jest tam możliwe. Aby to zrobić musi on sam poprosić innego właściciela o to aby pozwolił przepuścić do tego garażu kabel przez jego działkę . Wtedy działka przylegająca była niczyja i kabel mógł sobie być. Ja rozmawiałam z tamtym gościem i powiedział że nie ma problemu ze się zgodzi ale postawił warunek 200 zł za miesiąc za to że będzie leżał kabel. ( drogo za drogo jak dla mnie. Teraz płace 50 zł za miesiąc za garaż ale czasem muszę zrobić coś w samochodzie i mam kłopot. Jest ciemno. Umowa znowu jest tak spisana że nie mogę niczego zmieniać. Dlatego muszę się przemęczyć. Tyko że właściciel widział nas kiedy mój mąż chodzi i pomagał w pracy za marne grosze. Macie racje gość wykorzystuje ale nie spodziewał się tego że zanim on kupi tą działkę obok garażu która dzieli garaż i jego dom kupi ktoś inny. Wiec jeśli nie mogę niczego zrobić zostaje przetwornica i czekać aż postawie swój garaż. pomysł podpowiedziała mi jedna znajoma - kup przetwornice . A e mam duży akumulator który kupi mąż to chcę go wykorzystać. Akumulator jest na wózeczku wiec nie jest kłopot z jego transportem a lądować będę go w ganku wiec nie powinno być niebezpiecznych oparów w domu. Z powodu ze miałam przyode z brakiem prądu z ciekawości zapytałam dlaczego zwykły agregat prądotwórczy z wyglądający jak zwykły silnik z gniazdkiem nie chce normalnie podładować zamrażarki. Nie wiedziałam ze nie daje on 230V tylko 2x115V choć pisał.o 230V To pokazuje jak mało wiem albo wiemy o takich prostych urządzeniach a popełniamy błąd kierując się tym co na nich jest napisane. jednak jeśli chodzi o przetwornice to pomyślałam że jeśli już mam ją kopić to może coś lepszego aby w razie czego ruszyć komputer czy choć na chwilę zamrażarkę. W tym momencie tez wyszło że przetwornice też dają różne prąd jeśli chodzi o kształt sinusoidy. Poczytałam trochę na forum i wyszło ze najlepsza to czysta sinusoida ale bardzo droga. Jest jeszcze modyfikowana sinusoida która chyba jest lepsza pd tej aproksymowany sinus - poprawcie mnie jeśli się pomyliłam. Odpowiadając na pytanie Pana Marsal20 powiem że garaż miał zwykłe gniazdko w które wciskało sie najzwyklejsza wtyczkę tak jak przy telewizorach lodówkach itd. Nie było innego zasilania w postaci drutów i tym podobnych. Więc odczepiłam gniazdko i podłączyłam zamiast niego zwykła wtyczkę , która potem podłącze do gniazdka przetwornicy. Wiec niespodzianek nie będzie. Zostaje tylko zakupienie przetwornicy która nie będzie miała złego wpływu na podłączone do niej urządzenia no i zostaje tylko spraw a że musi być zasilana tylko i wyłącznie z akumulatora 12V. Bo z tego co wyczytałam na forum nie można łączyć dwóch różnych pojemnościowo akumulatorów w szereg aby uzyskać 24V. Więc zostaje tylko 12V
  • Poziom 39  
    Więc tak aby ruszyć zamrażarkę na takich przetwornicach z sinusoidą modyfikowana, należy miec moc ok 2500 Wat.
    Nie stety kompresor się grzeje w czasie pracy i wydajnosć jest mniejsza.
    Taka zamrażarka przy napięciu 12 V chodzi 4 godz. przy pojemności 45Ah.
    jest to utopia aby ładować co dziennie baterie.
    Te dane są z praktycznych prób przeprowadzonych prze ze mnie, bo robiłem gościowi zamrazarkę, na ryby do campingu(wyprawy na może północne) i zastosowałem przetwornice ze sklepu 5000W.
    2000W. nie ruszyła kompresora, co 2 start.
    Zyczę powodzenia.
  • Poziom 9  
    Ja ma akumulator Centra Professional Power 12V 185Ah -1150A wiec 4 razy większą pojemność niż tą co Pan podał na przykładzie. Moja zamrażarka ma moc 175W tak pisze na tabliczce dziś sprawdziłam . Wcześniej napisałam omyłkowo, że ma 150W za co przepraszam. Przeraziło mnie to co Pan napisał że na modyfikowanej sinusoidzie trzeba aż przetwornice minimum 2500W. Wychodzi wiec że gdybym kupiła przetwornice 500W z modyfikowanym sinusem nie roszę zamrażarki. A go gdybym kupiła z czystym sinusem przetwornice 500W np taką AZO IPS-2000S 600W 12V DC -> 230V AC https://www.hurt.com.pl/?o=shpp&i=6487 co prawda 670 złoty ale i komputer też pochodzi przy 400Watach jak pobiera. Co Panowie mogą powiedzieć o moim wyborze ?
  • Poziom 39  
    Trzeba by spróbować, jest szansa że ruszy-rozruch potrzebuje ok 4 razy więcej, niż znamionowa moc.
    Komputer pobiera ok 120 wat przy 230 V.
    Proponuje koleżance zainteresować sie fotoogniwami, lub i Małym wiatraczkiem, z prądniczką, żeby cos uzyskać na podładowanie akumulatora od przyrody-ten drań waży chyba z 50 kg.
    Pewien znajomy mieszkał w lesie kilka lat i tam nie było sieci, miał 8 szt takich baterii 220Ah i woził to raz na tydzień po 4 szt do ładowania. Jakoś żył, miał jeszcze elektrownię na wiatr - takie małe coś o rozpiętości 180 cm (smigła)
    pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Taki wiatrak jest u nas na strychu maż go kupił rok temu za 1800 złoty w Niemczech nazwa to AIR-X 400W całkowicie nowy na 12V mamy maszt nawet po starym słupie energetycznym niskiego napięcia taka poniemiecka kratownica. Tam go chciał zamontować zrobił wszytko ale go nie zamocował. Zawsze mogę kogoś nająć aby tam zamocował wiatrak bo wystarczy go tylko wnieść ale akumulator i tak bym musiała zabrać do domu. co prawda garaż a dom to odległość 150 metrów. A akumulator waga to chyba więcej niż 50kg
  • Poziom 9  
    Wezwałam jednego pana do sprawdzenie kilku rzeczy. jak się okazało wiatrak nie jest kompletny. Widocznie mąż go rozbierał z jakiś przyczyn. Ja zakupiłam przetwornicę typ ZTP1000 1000W/2000W. niby czysta sinusoida tak widnieje na obrazku na przetwornicy. Producent w ten sposób pokazuje kształt napięcia na wyjściu. NA innych było widać prostokąty a na tej jest narysowana normalna sinusoida. Przetwornica kosztował sporo bo ponad 500 zł ale jest na 12V. Zdaje sobie sprawę że te 1000W to z 12 V marna szansa ale 500-600W to raczej realna sprawa
  • Poziom 39  
    Zazdroszczę tej kratownicy i wiatraka.
    Nie do uwierzenia, 150 m od sieci i takie korowody..

Widzę koleżanko, ze jestes zdeterminowana.
    Może zamieścisz foto tego wiatraka/prądnicy?
    Napisz czy ta przetwornica daje radę zamrazarce, ja stawiam, że tak.

No i jeszcze pomysł: możesz go podłączyć na 15 min. do twojej baterii w aucie kablami, możesz go podładować dość znacznie na wolnych obrotach.
    Jak cię stać to i dłużej, jednak należy go co jakiś okres naładować do full.
  • Poziom 28  
    Chyba już za późno,na mój pomysł, bo już przetwornica zakupiona. Może jednak. W sklepach można już kupić "żarówki" wysokowydajne LED na 12V. Mało prądu pobierają a intensywność świecenia duża i bez strat.