Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer nie czyta płyt z napędów optycznych.

03 Paź 2010 21:53 3827 31
  • Poziom 9  
    Witam mam taki problem że mój PC nie czyta prawie żadnej płyty (sprawdzałem na innych cd romach)
    nie instaluje większości rzeczy ( pisze ze plik zniszczony)
    czasem się resetuje /zawiesza jak próbuje aktualizacje do windowsa pobrać

mam system windows XP Home editon (orginał) SP2 .. żadnego innego systemu nie mogę zainstalować.. ponieważ pisze ze nie ma jakiegoś pliku ( chodziaż kumple normalnie z tej płytki instalują bez problemu )

wszystko zaczęło ]się po wymianie sprzętu , zmieniałem procka , kartę graficzną i ram ..
    pomóżcie .. nawet w serwisie babka powiedziała że nie wie o co chodzi .. i powiedziała ze mam XP Home SP2 i tyle ... :/
    a teraz nie mogę ani drukarki ani nic zainstalować.. czy

moja konfiguracja to

Plyta głowna : Gigabyte EP31-DS3L
    Grafika ; Radeon 4850
    Ram ; GoodRam 2gb DDR2
    Procek : Intel Core 2 Quad Q8300 2.50 Ghz (na 1 rdzeń)

Dzięki za ewentualną pomoc
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 27  
    Witaj.
    Po pierwsze jak zmieniałeś procka, grafikę i pamięć o ile płyta jest kompatybilna z tymi zmianami to wypadałoby zainstalować ponownie cały system (chodzi o driver'y), ponadto liczą się ustawienia BIOS'u, zacznij od resetu do ustawień fabrycznych, dokładnie sprawdź wszystkie kabelki, usytuowanie kości pamięci i ich "dociśnięcie". Przeczyszczenie optyki napędu delikatnym pędzelkiem też nie zaszkodzi.
    Pzdr
  • Poziom 19  
    radek1542 napisał:
    zmienialem procka , grafe i ram ..

Jakim zasilaczem zasilasz tą nową konfigurację, czy w czasie testów cd-rom podmieniałeś taśmy ATA, czy reinstalowałeś system operacyjny po wymianie sprzętu.
  • Poziom 9  
    system zainstalowałem po zmianie sprzętu (sterowniki również )
    oddałem nawet do serwisu , gdzie niczego konkretnego się nie dowiedziałem, próbowałem również instalować z innych CD'roomów nic sie nie zmienia . Spróbowałbym przeinstalować jeszcze raz system , lecz nie ma takiej możliwości ponieważ nic innego niż mój aktualny nie może sie zainstalować (zawsze wyskakuje jakiś błąd , np. że nie ma jakiegoś pliku - chodziarz wiem że jest bo na innych PC sie instaluje normalnie ) ostatnio coraz częściej sie sam resetuje, już nie wiem co zrobić skoro nawet w serwisie nie mogą mi pomóc

zasilacz również nowy - 450

Januszf777 napisał:
    ponadto liczą się ustawienia BIOS'u, zacznij od resetu do ustawień fabrycznych

reset biosa nie pomógł

zapomniałem dodać że po każdym samoczynnym resecie PC wyskakuje informacja " system windows odzyskał sprawność po poważnym błędzie "
  • Poziom 42  
    radek1542 napisał:
    zasilacz również nowy - 450

To może wyjaśniać wiele - tandetny zasilacz. Spróbuj włączać komputer na jednej kości RAM, przetestuj RAM bootowalnym memtestem, dysk zeskanuj przy pomocy HDTune. Jeżeli nie będzie to możliwe na Twoim komputerze to wykonaj te czynności przekładając dysk do innego komputera. Podaj również temperatury podzespołów.
  • Poziom 9  
    wszystkie podzespoły sprawdzałem :(
  • Poziom 21  
    A cdrom jest na sata czy ide możesz miś uszkodzony kontroler ide.
  • Poziom 42  
    Sprawdzałeś właściwie ten CDROM na innym komputerze? Wymieniałeś taśmę sygnałową ATA lub kabel SATA, bo nie wiem jaki to napęd.
  • Poziom 9  
    cd rom działa normalnie - czyta płyty ale wykrywa błędy których nie ma ,
    tak samo pliki które ściągam z internetu i chce zainstalować często "maja błędy"
  • Poziom 42  
    Jak objawia się to, że "pliki mają błędy"?
  • Poziom 9  
    najczęściej pisze "file is damaged" lub brak (tutaj nazwa) pliku
    lub też po prostu error kod błędu np. 0x00000000

Dałbym zdjęcie lecz pliki z internetu juz skasowałem.. a płyt np. z windows 7 nie włożę , ponieważ wyskoczy błąd i zostanę bez systemu ( bład przy instalacji systemów pojawia się po przekopiowaniu plików lub po formacie dysku)

po samoistnym resecie natomiast pojawia się informacja " System odzyskał sprawność po poważnym błędzie "

// edit , właśnie próbowałem załączyć gg radio ( i aktualizowanie systemu )
    https://obrazki.elektroda.pl/43_1286204959.jpg
  • Poziom 42  
    Odpal jakiegoś linuksa live co pozwoli wyeliminować problem software'owy bądź też wskaże na niego. W teście HDTune nie było żadnego błędu?
  • Poziom 33  
    chkdsk c: /f /r
    *c - litera partycji -> wszystkie przeskanuj
    eventvwr.msc + minidump
    MemTest86+ -> boot z usb
    linux live cd -> boot z usb. Praca na plikach oraz obciążyć cpu, ram.
    Jaka sytuacja napędu w innym komputerze - z innym napędem u ciebie.
    Dysk (smart) oraz napęd optyczny:
    Interfejs sata/ide
    tryb pracy
    sata - ide/achci; zworka sataI
    ide - master/slave
    które kanały sata wypróbowane.
  • Poziom 9  
    z kąd wziąść tego live cd ?

a program nic nie wykrył
  • Poziom 9  
    nie wiem jak to możliwe, ale po przeskanowaniu HD Tunerem drukarka się zainstalowała, dam znać czy dalej będzie się resetował (zostawiam na kilka godzin dla sprawdzenia )
  • Poziom 42  
    HDTune nie naprawia błędów tylko je wykrywa.
  • Poziom 37  
    A co na to "zarządzanie komputerem" podgląd zdarzeń, dzienniki?
  • Poziom 37  
    Obawiam się, że to będzie dla Ciebie za trudne zadanie i dla tego wolę więcej nie pisać w tym temacie ale pozostaje mi tylko prosić Ciebie kolego oddaj ten komputer prawdziwemu fachowcowi.

Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    właśnie chodzi o to , że oddałem ale tam mi nie pomogli :(
  • Poziom 42  
    To idź do innego serwisu jak tam sobie z tym poradzić nie potrafili.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    zasilacz firmy megabite
    a moze to byc przez to że zasilacz niesprawny ??
  • Poziom 9  
    yhym to spróbuję zmienic zasilacz .. tylko musze jakis na wymiane załatwić sobie
    dam znać jak cos się dowiem nowego
  • Poziom 9  
    Nic sie nie zmieniło.. tyle ze sie nie wyłącza.. ale nie czyta dalej plików itd... ;/
    z internetu ściągnięte pliki i zgrane na pendriva .. na moim komputerze są niby "uszkodzone" ... kurcze co mam zrobic.. nawet w serwisie nie umieli mi pomóc ;/
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Wirus (rootkit albo inne, bardzo niechlujnie napisane dziadostwo siadające na otwierane pliki i prawdopodobnie próbujące się do nich dopisać co może powodować "uszkodzenie" pliku albo takie dziwne niespodzianki z komunikatami o małej pamięci ram jak przy direct doświadczalne robaczki, bot-net itd. malware) ?

Skombinuj drugi dysk twardy, zainstaluj na nich z płytki windowsa a później podłącz ten obecny dysk. Odpal z drugiego dysku system i spróbuj skanowanie obecnego dysku zrobić.

Poszukaj ew. programu antywirusowego i polowanie z przynętą spróbuj - ok prościej - na innym kompie zrób plik o byle jakiej zawartości (ew. nawet jakiś niepotrzebny mały program wgraj - to ma być przynęta), opakuj w ładną nazwę powiedzmy setup.exe sumy kontrolne pliku spisz, podsuń na próbę do kompa - potem na innym kompie ponownie sprawdź sumy kontrolne (za pomocą np. Total Commander -> Pliki -> sumy kontrolne) czy nie było zmian. Jak pojawią się zmiany to wirus, jeśli nie to coś z dyskiem lub płytą główną.