Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Netia 512, czy mozna wiecej?

Naatas 03 Oct 2010 23:05 2589 29
    Naatas
    Level 10  
    Witam, mam obecnie(od niepamiętnych czasów) usługę internetu od Netii 512 kb/s, ale chciałbym mieć chociaż ten 1Mbit/s (czas gonić ta Europe, nie? :) ).

Podaje skan z routera:

Odległość od centrali (TP) to w lini prostej jakieś 3,5 km a po kablu na pewno więcej. Wszystko dzieje się na liniach TP.

Dodam jeszcze ze za 512kb płace 44 zł a za 1mbit wołają 49 zł, wiec różnice odczuje tylko w szybkości ( mam nadzieje :D ) .

PS. Ma ktoś może link do strony gdzie tam był kalkulator do wyliczania max. szybkości internetu? Wiem ze takie coś istnieje, bo kiedyś chyba liczyłem i nie pamiętam właśnie co mi wyszło....
    piterus99
    Level 43  
    Coś musisz mieć w domu nieładnie, opisz jak to wyglada w Twoim lokalu - za duża różnica tłumień up/down - jak będziesz mieć takie same to szansa nawet na 6mbps w adsl2+
    Naatas
    Level 10  
    No więc tak: na parterze jest jeden zwykły telefon z tym mikro-filtrem produkcji chińskiej ( LEAcom) a na pietrze do gniazdka podłączony jest router(netgear) a z routera jeden komputer. DSL Mode udało się zmienić na adsl2+ i narazie śmiga... Ale routera nie restartowałem jeszcze.... A czy na szumy może wpływać to ze router nie jest połączony jednolitym kablem tylko jest przedłużany przez przedłużkę?
  • Helpful post
    piterus99
    Level 43  
    Tak, zwłaszcza jak ta przedłużka jest płaskim kablem. One są masakrycznie beznadziejne.

Przenieś router najbliżej kabla wejściowego gniazda i podłącz go krótkim kablem(ten co telefon jak nie ma 15m to jest ok) i podrzuć parametry.
    Naatas
    Level 10  
    No teraz leci tak:

Nie dało się bardziej skrócić niż po odłączeniu przedłużki (pudełeczko plastikowe chyba z kabelkami) i teraz leci tak :

• Helpful post
    piterus99
    Level 43  
    No to kitowa linia - z 1mbps może być problem, będzie rwało. Margin niby pozwala jeszcze podejść, ale tłumienie to po prostu katastrofa.
    Pogadaj z jakimś technikiem, może coś zrobi ciekawego z Twoją linią, bo taka asymetria tłumienia normalna nie jest i świadczy o dziwnym problemie z linią.
    Naatas
    Level 10  
    A da sie cos zrobić? Mogę popytać się tam i tu ale nie wiem czy coś wskóram, Może znajomy co ma siec bezprzewodowego neta w okolic coś mi poradzi... czy będę musiał przejść do jego usług?

A co mogę sam pokombinować z ta linia? Jakieś rady? Skracać ten kabel bardziej?

Tak na marginesie dodam ze dowiedziałem się kiedyś ze moja centrala to jest złom po-igrzyskowy w Sydney z 2000 roku chyba. Czy to może być możliwe ze tp odkupiła od nich po cenie złomu i montowała to u nas?
  • Helpful post
    piterus99
    Level 43  
    Jakaś plota;) Ale wszystko możliwe - jedyne co to mogę Ci powiedzieć, że nawet jakby to była prawda to i tak jest to wina kabla.
    Popytaj sąsiadów, jak to u nich wygląda, może to tylko wina Twojej pary. Jak tak samo wygląda, to chyba tylko pozew zbiorowy coś ugra;)
    Naatas
    Level 10  
    Właśnie, żadnemu mojemu sąsiadowi nie chcieli założyć w ogóle neo i teraz wszyscy śmigają na bezprzewodowym od znajomego... tylko mój kumpel ma neo (tez 512) i nie może więcej) a jestem od niego bliżej centrali.... Bo jak zakładałem sobie internet to byłem chyba pierwszy w okolicy a 512 była prawie najszybszą prędkością oferowana przez TP (damn... kiedy to było?!) . A zobaczę, złoże zamówienie na 1mb/s i jak założą to może jakoś będzie pyrkac...

edit: a podłączyłem z ciekawości stary modem od TP i szumy mam jeszcze gorsze niż na tym netgearze :/ zaraz zadzwonię na infolinie Netii i zobaczę co oni mi pozwiedza :)

Naatas
    Level 10  
    Przed chwila dzwoniłem do obsługi klienta i miły pan zakomunikował mi ze moja linia udźwignie 6mb/s :D . Na pewno tyle nie pociągnie ale spróbuję ten 1mbps, jak nie, to nie będzie problemu z całkowitym rozwiązaniem usługi "internet od Netii" czy powrotem na 512.... Okaże się za 10 dni, ale czy możecie poradzić mi jak mogę sam zmniejszyć ta asymetrie szumów. I jakie problemy mogą wystąpić po zwiększeniu prędkości internetu tak abym starał się rozwiązać umowę albo powrócić do 512.
    ajanek9
    Level 29  
    Na moje oko 1Mb/s powinno pracować bez problemu, choć tłumienie down duże, ale za to poziom szumów przyzwoity, czasem takie tłumienie może zrobić uszkodzony lub bardzo często odwrócony splitter( filtr).
    Najlepiej poodłączać wszystko i zostawić podłączony tylko router, wtedy tak naprawdę sprawdzisz czy w domu wszystko jest w porządku.
    Ale na razie chyba szkoda szukać, zobaczysz jak włączą ci 1 Mb/s.
    Naatas
    Level 10  
    Ddy do sieci jest podłączony sam router bez telefonu i filtra sytuacja prezentuje sie tak:

Wiec w domu jest chyba wszystko ok? Co mogę jeszcze sprawdzić wobec tego?

Teraz czekam na ruch Netii, ja będzie ok, to dobrze, jak nie to sie ostro zastanowię nad przejściem na internet "radiowy"
    ajanek9
    Level 29  
    Nic nie rób i cierpliwie poczekaj na włączenie 1 Mb/s, ale nie daj się skusić na coś większego, 2 Mb/s powinne już być poprzedzone wywiadem technicznym czy się da czy nie.
    terrade
    Level 36  
    Naatas wrote:
    Wiec w domu jest chyba wszystko ok? Co mogę jeszcze sprawdzić wobec tego?
    Zrób więcej testów, bo Margin spadł drastycznie (z 24-25 na 13), więc po przyśpieszeniu są szanse na częste rwanie. Jeśli jednak jest jak u mnie (gdy 95% czasu miałem 31 dB, a 5% czasu 15-25) to można zaryzykować.

Naatas wrote:
    Przed chwila dzwoniłem do obsługi klienta i miły pan zakomunikował mi ze moja linia udźwignie 6mb/s :D . Na pewno tyle nie pociągnie ...
    A czemu nie? Wiele osób jest podpinanych do central bez sensu i możesz mieć bliższą centralę (/DSLAM), a ten pan widział z checka TP (zwanego skantarkiem Netii) długość twojej linii i orientacyjne tłumienie. Co nie znaczy, że TP się zgodzi na przepięcie.
    Naatas
    Level 10  
    Ok, na chwile obecna jest tak:

Mogę zrobić więcej testów, ale czy jest taki programik(cokolwiek) który stworzyłby profil parametrów lini w określonym czasie?
    Naatas
    Level 10  
    No i po upływie dwóch miesięcy nie raczyli mi jeszcze zwiększy szybkości... termin upłynął wczoraj a jeszcze wczoraj dzwoniłem po południu czemu do tej pory nie zwiększyli transferu. Jeszcze kobieta na mnie z oburzeniem wielkim /czemu sie w ogóle upominam/ ze nie liczy się godzina a data i ze do końca dnia na pewno będę miał zwiększony transfer i co? Już drugi dzień i g*wno. Ja nie wiem co oni przez te 2 bite miesiące robili?!

Najśmieszniejsze jest to ze na jutro/pojutrze umówiłem sie z technikami i będą coś sprawdzać. Pewnie okaże się tak jak TP kilka lat temu mi powiedziała przez usta podobnych techników ze: " "dupa zbita" panie, nie da się szybciej" :/

A już płace niby za 1 mbps czyli trzeba się będzie prosić o korektę faktury...
    ajanek9
    Level 29  
    Nie chcę cię agitować, ale chyba masz podstawy do rozwiązania umowy.
    Najlepiej wybierz się do punktu obsługi (dawny telepunkt) i popytaj o możliwość z TP czy Orange, choć TP raczej na pewno uruchomi ci 1 Mb/s, a w razie problemów obniży na 512 kb/s, Orange może podesłać wywiad techniczny i na tym może być koniec, w przypadku nieskutecznego wt.
    TP ostatnio zjechała z cen więc musisz sprawdzić, co się opłaca, a wybór należy do ciebie.
    Naatas
    Level 10  
    Poczekam narazie na tych szpeców z zlecenia Netii... Pewni przyjdą każą zresetować modem co dzisiaj już 2 razy robiłem na zlecenie "pomocy technicznej przez telefon" i udadzą sie w stronę centrali, po godzinie przyjadą i powiedzą coś w stylu: "dupa zbita" panie, nie da się szybciej...

Ale nie chce znowu przechodzić pod usługi TP, mam z nimi złe doświadczenie...
    Naatas
    Level 10  
    No dzisiaj nareszcie mam zwiększana prędkość i parametry linii przedstawiają się tak:

Dobrze?

Jak narazie nie miałem jakiś problemów ze zrywaniem czy czym takim. Zobaczymy jak to będzie śmigać.

[/img]
  • Helpful post
    terrade
    Level 36  
    Naatas wrote:
    Dobrze?
    Dobrze i normalnie. Margin spadł zgodnie z regułami, nadal jest dość wysoki 14 dB, więc nie powinno być problemów ... gdyby nie to, że wcześniej Margin drastycznie spadał, więc jak teraz sobie spadnie o np.10 dB to zerwie synchronizację.
    Naatas
    Level 10  
    A jakie są perspektywy na przyszłość? Można myśleć o 2Mb/s?

edit:

Teraz są takie parametry lini:

Właśnie teraz podczas ściągania pliku 400MB prędkość strasznie skacze (od ok 85 do nawet 160 KB/s przez chwile). Pewnie dlatego ze margin spadł poniżej 10 db :/

?!
    terrade
    Level 36  
    Naatas wrote:
    prędkość strasznie skacze (od ok 85 do nawet 160 KB/s
    To tylko błąd pomiaru, max możesz mieć 128, więc 160 nie miałeś (zwykle tyle jest startując ściąganie przez Internet Explorer, ale także antywirusy powodują zakłócenia pomiaru).

Naatas wrote:
    Pewnie dlatego ze margin spadł poniżej 10 db :/
    To nie ma znaczenia, o ile nie ma błędów (a nie wiem ile ich masz), ale im niższy Margin tym więcej błędów.

Naatas wrote:
    A jakie są perspektywy na przyszłość? Można myśleć o 2Mb/s?
    Lepiej nie ryzykować. 2 Mb/s oczywiście pójdzie, są szanse na pełne 2 Mb/s - czasami, a czasami na brak synchronizacji (na parametrach z obrazka z trudem dałbyś radę dolnym widełkom dla 2 Mb/s, gdyby synchronizacja wynosiła np.2000 to by została zerwana, Margin spadłby do 6 dB, a ponowna synchronizacja wyniosłaby ok.1344).
    Naatas
    Level 10  
    Ściągałem managerem w firefoxie.

ping test:

speedtest

czyli nie mam co myśleć o szybszej ofercie? W sumie zawsze lepsze to niż 512 kb/s :) Ale już na wiosnę koło mojej posesji będzie światełko ciągnięte :) Wiem ze to wina kabli od centrali do mnie ale zawsze już coś :)
    Naatas
    Level 10  
    Sorry ze odkopuje temat ale nie chciałem zaczynać nowego zwłaszcza ze sprawa dotyczy tego samego :)

Na wiosnę w mojej miejscowości Tepsa robiła wielki remont sieci telefonicznej: wymieniła słupy, przy drodze położyła w ziemi jakiś inne kable i co najważniejsze, nieopodal mnie postawiła nieduży biały barak który jest "podpięty" do tych skrętek w ziemi. Zachęcony obrazem który się na wiosnę malował stwierdziłem ze chce 6 Mb/s :)

ok udało się jeszcze ze zamówienie poszło przy przedłużeniu w pakiecie z telefonem, wiec taniej, jednak gdy nadszedł magiczny dzień zwiększenia prędkości 15.10 stwierdziłem ze nic się nie stało, po kilku telefonach do netii udało mi się wyłuskać wywiad techniczny który przyjedzie dzisiaj... aha i zwiększenie prędkości

na chwile obecna moje parametry linii przedstawiają się tak:

parametry wyglądają strasznie dziwnie ale nie zrywa synchronizacji, wiec to oznacza ze muszę mieć dalej coś w lokalu dziwnie?
    [/img]
  • Helpful post
    terrade
    Level 36  
    Naatas wrote:
    Sorry ze odkopuje temat ale nie chciałem zaczynać nowego zwłaszcza ze sprawa dotyczy tego samego :)
    I bardzo dobrze, tak się łatwiej analizuje oraz to twój temat (to inni nie mogą się podpinać).

Naatas wrote:
    Zachęcony obrazem który się na wiosnę malował stwierdziłem ze chce 6 Mb/s :)
    No i masz, a w zasadzie masz do wyboru: :) :cry: :mad: (uśmiech, płacz, wściekłość).

Naatas wrote:
    parametry wyglądają strasznie dziwnie ale nie zrywa synchronizacji
    Wątpię, tak ogromny Margin to overflow w okolicy 0, to musi rwać. Parametry wyglądają idealnie tak samo jak dawniej, tyle że teraz próbuje uzyskać wyższą synchronizację, więc resztki SNR-u zostały zużyte na obkładanie tonów bitami. Gdy zrobisz restart w najlepszym momencie (dawnych 14 dB) to wskoczy najwięcej, potem sobie spadnie z 6 dB na 0 (bo skacze jak dawniej) i zerwie lub czasami z ledwością się utrzyma. Gdybyś miał Neostradę to już by DLM z tego zrobił 1 Mb/s. Potwierdza się idealnie co pisałem 01 Gru 2010 14:46 tyle, że poszedłeś jeszcze wyżej, więc kłopoty będą jeszcze większe (przy braku naprawy).
    Naatas
    Level 10  
    Czyli ze ta wiosenna modernizacja nic nie dała? Ta bliższa centrala, nowe słupy, to robią taka sama robotę jak te stare? Chyba ze nowa siec nie została jeszcze uruchomiona bo obok nowych stoją jeszcze stare... jeśli by tak było to przeczekałbym już cierpliwie na uruchomienie ale kiedy to nastąpi to już nie wiem :|
  • Helpful post
    terrade
    Level 36  
    Naatas wrote:
    Czyli ze ta wiosenna modernizacja nic nie dała? Ta bliższa centrala
    A skąd wiesz co to jest? Czy oby na pewno to "centrala" (szafa ONU)? Jeżeli tak to dzwoń żeby Cię przełączyli, najlepiej będzie zadzwonić od jakiegoś sąsiada mającego Orange i Neostradę wtedy może poinformują, że coś jest bliżej. Obawiam się, że Orange nie będzie chciało przełączyć po dobroci, a bez sensu jest się kłócić (korzystając z UKE) nie mając pewności. Póki co jest pewność, że nigdzie nie zostałeś przełączony, jesteś tam gdzie byłeś.
  • Helpful post
    ajanek9
    Level 29  
    Quote:
    Póki co jest pewność, że nigdzie nie zostałeś przełączony, jesteś tam gdzie byłeś.

Nawet mimo rozbudowy, nikt nie przełącza do nowej centrali pracujących łączy. Na każde przełączenie musi być zlecenie, bez tego CKU (centrum kreowania usług) nie przełączy do bliższej centrali, nawet jeżeli będzie pod oknem.
    Naatas
    Level 10  
    Okej, dziękuję Panowie za odpowiedzi :)

Dodam tylko ze technicy(Relacom chyba?) byli u mnie w domu raz (w zeszły piątek) pokręcili się po strychu, coś tam pogrzebali w gniazdku chyba i tyle. To wiem niestety z relacji, ponieważ w piątek musiałem być w Krakowie :(

Jednak jeden z techników przedzwonił do mnie w czasie prac u mnie i zdał relacje: że wszystko sprawdzili, ze niby ok i ze mam na centrali ustawiony profil do 10mbps. Jednak na ich mierniku tez niby nie synchronizuje więcej niz 2,5 mbps. Na koniec dodał, ze na pewno się będziemy w tym tygodniu jeszcze widzieć(w zasadzie to bardzo chętne bym się z nimi zobaczył bo zawsze to inaczej się idzie dogadać niż przez telefon, można coś podpowiedzieć i opisać sytuacje ze swojej perspektywy ;) ). Zachęcony tymi informacjami zadzwoniłem na dział techniczny i zamówiłem wizytę na pon/wtorek. Niestety nie pojawili się w tym tyg. dostałe tylko telefon z numeru Warszawskiego ze technicy byli tylko u mnie na centrali i ze nie przyjadą do lokalu bo skoro się synchronizuje pow 2mb/s to jest raczej okej. Jednak gość powiedział ze gdyby permanentnie rwało synchro albo coś innego się działo to mam dzwonić odrazu. Dodam jeszcze ze po zastosowaniu pierścienia ferrytowego przy wtyczce routera parametry się trochę poprawiły.

A co do sąsiadów to okazało sie ze poza większością która ma internet radiowy od mojego znajomego tylko jedna ma internet w TP SA. , jednak ma tylko 2mbps. Z ciekawości sprawdziłem na dostępności na orange.pl większość moich sąsiednich numerów i wszyscy maja opcje do 6mb. Wiec z tego może wynikać ze nikt nie został jeszcze na nową centrale przepięty? Wielożyłowa skrętka biegnie w peszlu od słupów wzdłuż głównej drogi wiec do tego baraku z logiem TP jest max 1,5 km.
    Tutaj miałbym prośbę czy ktoś z branży mógłby mi udzielić informacji kiedy ta nowa infrastruktura zostanie włączona (lubo została włączona) oczywiście przez PW. Próbowałem szukać jakiś przetargów czy coś w tym stylu ale znalazłem jedynie to Plany inwestycyjne TP

dodam jeszcze ze podczas rozmowy przez telefon stacjonarny od czasu do czasu słychać trzaski i szumy. Może to być efektem tej ciulowej linii albo niezłączania na jakimś styku?

Dzięki z góry za odpowiedz i informacje
    ajanek9
    Level 29  
    Quote:
    Z ciekawości sprawdziłem na dostępności na orange.pl większość moich sąsiednich numerów i wszyscy maja opcje do 6mb. Wiec z tego może wynikać ze nikt nie został jeszcze na nową centrale przepięty? Wielożyłowa skrętka biegnie w peszlu od słupów wzdłuż głównej drogi wiec do tego baraku z logiem TP jest max 1,5 km.

Być może inwestycja jeszcze nie została odebrana, a jeśli tak to jako obiektu (centrali) jeszcze nie ma i nie będzie dopóki inwestycja nie zostanie odebrana i wprowadzona w system.
    Quote:
    dodam jeszcze ze podczas rozmowy przez telefon stacjonarny od czasu do czasu słychać trzaski i szumy

Na początek należy sprawdzić aparat podłączając inny sprawdzony i dobry, czy trzaski-szumy nie powstają np. przez uszkodzony sznur (kabel telefon-słuchawka) czy wyłącznik aparatu.
    Jeśli aparat jest dobry i stan instalacji w mieszkaniu nie wzbudza podejrzeń, (należy zwrócić szczególną uwagę na instalację wykonaną przez klienta na tzw. "własną rękę"), to nie pozostaje nic innego jak zgłosić na infolinię problem z telefonem. Technicy sprawdzą i powinni usunąć problem.