Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak wykonać bezprzewodową regulację prądu spawarki

04 Paź 2010 18:52 3084 4
 • Poziom 12  
  Witam

  Znajomy poprosił mnie wykonanie przysługi w formie bezprzewodowego sterowania spawarką SPB-315. Dokładnie chodzi o włączenie i regulację prądu spawania. Jak wykonać takie sterowanie w miarę tanim kosztem. Do wyboru mam jedna z dwóch spawarek.
  Jak wykonać bezprzewodową regulację prądu spawarki Jak wykonać bezprzewodową regulację prądu spawarki Jak wykonać bezprzewodową regulację prądu spawarki Jak wykonać bezprzewodową regulację prądu spawarki
 • TermopastyTermopasty
 • Poziom 28  
  Najtaniej to można było by wykorzystać sterowanie z jakiejś starej mini wieży. Włącz wyłącz to wiadomo, należało by wstawić stycznik. Do regulacji prądem można było by wykorzystać sterowanie głośnością. W niektórych wieżach montowane były potencjometry obracane silniczkiem, taki to w ogóle byłby super.

  Dodano po 48 [minuty]:

  Możesz też wykorzystać kit AVT594. Zmontowany i uruchomiony z pilotem i potencjometrem 110zł, do samodzielnego montażu 90zł. Znalazłem np tu: http://sklep.avt.pl/go/_search/full_search.ph...ARCH_FORM=&search_query_words=avt594&type=all

  Tyle że potencjometr i tak musiał byś kupić takiej wartości jaki masz w spawarce.
 • TermopastyTermopasty
 • Admin DIY, Automatyka
  Ten potencjometr na pierwszym rysunku to tak naprawdę jest taka opornica drutowa o masie ok 1 kg, więc regulacja tym silniczkiem za 100zł będzie utrudniona :) Musisz dorobić większy silniczek - np od wycieraczek samochodowych.
 • Poziom 26  
  Witam. Zdalne sterowanie prądem spawania. Rozumiem że stanowisko spawalnicze jest w jednym pomieszczeniu lub oddalone natomiast źródło prądu gdzie indziej (dalej , inne pomieszczenie) . Do funkcji włącz wyłącz i regulacji prądu można by zaadaptować jakiegoś radiowego pilota . Ale co z informacją dla spawacza o wartości nastawionego prądu. Przecież z samych przycisków nic nie odczytamy. I tutaj sprawa się troszkę komplikuje. Można by napisać programik na mikrokontroler połączony z nadajnikiem i wyświetlaczem który by wysyłał ramkę danych do odbiornika w której zawarta była by informacja o załączeniu urządzenia i o wartości nastawionego prądu. Teraz mechanizm napędzający potencjometr . Ważna jest informacja o ile ma zostać przestawiony potencjometr . W odbiorniku kolejny procek odbierający ramkę i ustawiający potencjometr zgodnie z danymi w ramce. Jeśli będzie to silnik z wycieraczek to potrzebna będzie informacja dla procka o położeniu ślizgacza potencjometru. Kolejnym problemem są zakłócenia . Odbiornik będzie pracował wewnątrz spawarki. No i nadajnik musi być pancerny , wiadomo jakie warunki panują na stanowisku spawalniczym. Moim skromnym zdaniem układ komplikuje się i to znacznie. Jedynym rozwiązaniem jakie widzę to zastąpienie klasycznego potencjometru (tego wielkiego ) wersją regulatora elektronicznego z potencjometrem scalonym sterowanym prockiem. Lokalna regulacja impulsatorem plus wyświetlacz a zdalna jak wyżej.
 • Poziom 12  
  Witam
  Dziękuje za zainteresowanie moim tematem. Spawarka jest podłączona do kilku gniazd rozprowadzonych po warsztacie, żeby nie ciągać za sobą całej spawarki tylko same kable. Wyświetlanie aktualnie ustawionego prądu nie jest konieczne, podobno spawacz będzie wiedział kiedy potrzebuje większy a kiedy mniejszy prąd.
  Na allegro widziałem radiolinię 4 kanałową do sterownia napędem bramy z wejściami na wyłączniki krańcowe. Mam zamiar to zastosować plus jakiś silniczek.