Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki do pokoju 14 m2 (seria pytań)

04 Paź 2010 19:33 12124 90
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie,
    Na forum się nie udzielałem, ale sporadycznie obserwuje od paru lat DIY jak i ,,gotowe'' konstrukcje producentów. Gotowce (w moim budżecie) są brzydkie i zapewne jak mówią Ci co słyszeli słabe więc szkoda pieniędzy. Zastanawiam się nad DIY tylko mam wiele wątpliwości mam nadzieję, że pomożecie.

Czego chce:
    Potrzebuje pare kolumn stereo (myślę, że monitorki odpadają) do pokoju 14 m2. Mają być dość uniwersalne muzycznie (słucham generalnie dość melodyjny i spokojny rock(czasem mocniejszy), troszkę elektroniki czasem coś z basem (zaledwie garść kilku dobrych płyt hip-hopowych) i wszystko inne zawierające żywe instrumenty, także poezja śpiewana oraz wszelakie inne eksperymenty, na pewno nie potrzebuje brzmienia dudniącego techno) trudno uwarunkować mi w tej chwili precyzyjnie czego słucham gatunkowo gdy zespoły ,,rockowe'' dziś wypuszczają spokojniejszą i bardziej ,,elektroniczno moderno popową'' muzykę, która przecież może się podobać, chodź za ,,popem'' z komercyjnych stacji radiowych i telewizyjnych nie przepadam :) (jeśli już słucham radia to trójka) :)

Upraszczając głośniki wiele zadaniowe niekoniecznie do tandetnego kiczu...potrafiące zagrać czysto i czasami dosyć głośno. Obecnie mam jakieś 30 letnie tonsile mildtony 80 albo altony (coś w tym stylu) 80 W z nowymi oryginalnymi zamiennikami(od 3 lat) Mają grać lepiej od nich (w nich drażni mnie tylko góra czasem trzeszczy), a wiem że nic za 800 a może nawet 1000 zł z gotowców nie zagra lepiej od tych tonsili (sprawdzałem na kilku przykładach).
    Ma być czysto wyraźnie (nie jestem audiofilem ale irytuje mnie muzyka z słabych głośników z media marktu, allegro itp za 600 zł)

Wzmacniacz 2x40 W przy 8 ohm do tych głośników mi wystarcza i jak trzeba głośniej i czysto to wystarczy.

Czytałem troche i pewnie zostanę potraktowany jako dziwny skoro toleruje te altony mildtony czy coś podobnego i nie wymagam dużo więcej niż one dają, chodź wygląda na to, że to udany model)(dół jesw względnie w porządku)

Problem
    No i tu jest problem, magicy od elektroniki tacy jak niektórzy z was wszystko obliczą sami zrobią (chodzi mi o zwrotnice objętość obudowy, dostrojenie itp)
    I wolałbym skusić się na coś z zaprojektowaną profesjonalnie zwrotnicą do konkretnych przetworników(zlecić ją komuś lub zrobić sam jeśli dam rade)
    Coś tam lutowałem coś majsterkowałem, potrafię poradzić sobie z podstawowymi instalacjami elektrycznymi (gniazdka oświetlenie proste lutowanie) ale do tych wszystkich fizycznych obliczeń mi daleko:) )

Skrzynki:
    Oczywiście to moja inwencja i nie chce na nie żałować bo nie sztuka skręcić sześcian i mieć wkręty na wierchu pod zaślepkami, a jak się robi coś samemu to i tak na coś ładnego z klasą max 300 zł wystarczy (amatorskie zaplecze stolarskie mam).

Co wybrać i budżet?
    Z racji że na skrzynki przeznaczam od 300-400 zł mam mniej na reszte.
    Myślę że ok 800 zł (razem z zwrotnicami)
    Kwestia następna 2, czy 3 way
    Oczywiście zdaję sobie sprawę, że droższy 2 way lepszy niż tani 3 way.
    Wpadła mi w oko konstrukcja z gotową zwrotnicą stx'a fx 300, ale naczytałem się wiele złego o stx'ie, a ten projekt w pewien sposób mnie przekonał do siebie po opiniach i sam nie wiem (niestety koszt przetworników i zwrotnic to 1066 zł i nie wiem czy warto przedłużyć ewentualną inwestycje, by coś odłożyć) a dużo większe wątpliwości mam do fx 200. Najtańszy projekt z akustyka to podobno zły pomysł ,,bo kiepskie peerlsy itp itp no i tylko 4 przetwoniki(z drugiej strony wszytskie zestawy mają gotowe profesjonalne projekty zwrotnic)apropo przetworników( myślę, że 6 się należy żeby był sens budować wysokie na metr kolumny. Monitory jakoś nigdy nie przemawiały do mnie (wydają mi się ciche), a dobre droższe niż sensowne podłogówki...

Tak więc zwracam się z prośbą o doradzenie, myśle że przedstawiłem dość jasno sytuacje. Coś dobrego budżetowego i sprawdzonego (bez zabawy w projektowanie zwrotnicy)
    P

Pozdrawiam
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    No tak!
    Jeśli pasuje Ci brzmienie Mildton czy Alton ( chociaż to też ważne czy masz to czy to ), bo mimo że podobne to inny głośnik wysokotonowy robi kolosalną różnicę, na korzyść Mildtonów.
    Przyzwyczajenie do starej dobrej firmy z tradycjami, jakim jest Tonsil, jest dość dobrym wyborem aby dalej sie jej trzymać. Nawet choć by dla tego że twoje przyzwyczajenia akustyczne związane są z kolumną o dość wysokiej efektywności.
    Moim zdaniem uniwersalną propozycją będzie konstrukcja bazująca na starszym sprawdzonym przetworniku GDN30/80/2 w optymalnej obudowie, z GDM16/80 oraz GDWK9/120.
    Układ głośników przypomina Altusy 140, ale konstrukcyjnie to jest raczej Mildton 200 z lepszym ustawieniem głośników, no i z inną zwrotnicą.
    W przypadku zastosowania drugiej zwrotnicy - droższej, pierwsza częstotliwość podziału oscyluje w okolicach 450 Hz, co może dla głośnika GDM16/80 okazać się zabójcze, a GDM18/80 tu sobie poradzi.
    Jest to opcja.
  • OptexOptex
  • Poziom 10  
    Kolejna sprawa to to, że wysokie muszą być na wysokości uszu jak siedze, a oprócz tego, że to ma grać musi też wyglądać zgrabnie (wysokie względnie wąskie) dlatego wolałbym odejść od tego typu konstrukcji
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Kolumny podłogowe to takie monitory podstawkowe, tylko z zabudowanym "standem". Więc jeśli chodzi o 2 way to zwykle te 2 typy obudowy mogą być stosowane zamiennie.
    Monitory może wydają Ci się ciche, ale popatrz - w podłogówkach są te same głośniki, wewnętrzna komora dla midwoofera jest taka sama, skąd więc miałaby się brać różnica w głośności? Pomijam przypadek, że niektóre firmy robiąc wersje "monitory" kolumn podłogowych dają inną wielkość komory i inne strojenie - i tu już różnice w basie moga być.

Moje propozycje w tym budżecie:
    http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=13257
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic467489.html
    http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=15504
    http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=15160
    http://diyaudio.pl/viewtopic.php?t=15225
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7257918#7257918
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic470825.html

A te poniżej nie wiem czy nie będą za duże do tego pokoju, ale przejrzyj:
    http://audiohobby.pl/topic/1/5185/1
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic723662.html

Wszędzie profesjonalnie zaprojektowane zwrotnice.
  • Poziom 36  
    Z całym szacunkiem, ale przy wzmacniaczu jaki posiada kol. brkbrk, i dość niskich SPL-ach jedynie 2½ way na 2×HDS180+XT25 by jak na moje oko podszedł.
    W sumie to zgadzam sie z propozycjami kol. Tomq, ale jak brkbrk pisze o uniwersalności kolumn i że to musi jak trzeba zagrać głośniej to myślę że po Mildtonach 80 może być nie usatysfakcjonowany kolumnami o mniejszym SPL-u.
  • Poziom 10  
    Przeanalizowałem propozycje tomqu i...(w kolejności linków)
    1: budżet znakomity ale czy jeden niskotonowy w kolumnie da rade hmm...nie chodzi o to, że szukam potężnego basu ale nie po to wydaje kasę żeby podkręcać bas na wzmacniaczu lub używać loudnessów i innych niepotrzebnych wynalazków... no i co z zwrotnica? czy ktoś ja jest w stanie zrobić na zlecenie ,,profesjonalnie'' i za jakie pieniądze...

2 Rozbudowana wersja poprzedniego punktu tylko zwrotnice i głośniki tańsze od poprzednika (nie wiem czy za tą kase mi się uda) no i nie ma już vify ( a może morele nie są gorsze?)

3 jakoś nie przekonują może sięmyle

4 przekracza budżet no i monitorki....

5 jakoś jedyny projekt stx'a do którego mam jakies zaufanie to fx 200 lub fx 300...sam nie wiem to mnie nie zachęca...

6 to samo co wcześniej i jeszcze drożej (wiem są vify no ale stx z vifą ?)

7 monitory :/

8 nie mam doświadczenia ani nie słyszałem opini o tych przetwornikach i trudno mi ocenić (także nie znam cen) (dlaczego za duże?)

9 to chyba nie na mój budżet...

A i co sądzicie o tych stx fx200 i 300 >?? jak to zagra w porównaniu np do zestawu z punktu 1 i 2 ?
  • Poziom 36  
    Moją propozycję traktuj jako tę, która akustycznie będzie lepiej grała na twoje ucho od Mildtonów 80.
    Oczywiście wszystkie propozycje są godne uwagi, ale przesiadając się na kolumny z wooferem 10 cali na 5 lub 6 cala, możesz być rozczarowany. Ale jeśli zamiarujesz delektoawać się muzyką z niemal że, audiofilskich, dopieszczonych systemów. Napawając się piękną średnicą jaką serwują nam te przetworniki i niskim, ale (nie ukrywajmy) dość cichym basem, oraz zachwycać się sceną stereofoniczną którą kształtują wyselekcjonowane już w wielu projektach i osłuchaniach kopułki wysokotonowe, gdzie delikatność wysokich rejestrów przekładana jest ponad ich zabijającą brzmienie niekiedy efektywność i wytrzymałość mocową.
    No to tak.
    Tu dobrze by było zaopatrzyć się we wzmacniacz ciut mocniejszy, chociaż każdemy w/g potrzeb, i ten może być wystarczający.
    No i zapominamy o uniwersalności zespołu. Ten jest po prostu do delektowania się muzyką. I nie więcej niż 10 w na kanał, bo to i tak w warunkach domowych dość głośno.
  • Poziom 10  
    oczywiście cenie sobie jakość dźwięku i ku temu idę abym miał lepszą średnice i czystą górę, szczególnie przy delikatnych instrumentach i wokalach, ale też nie chce stracić dość wyraźnego basu jaki daje mi ten tonsil. Inaczej nie zmieniał bym głośników...

Jak przekłada się to 10 W na głośność? 90 dB więcej mniej?
  • Poziom 10  
    No właśnie to jest problem...
    Moc 70 W impedencja 8 ohm wyglądają tak:
    http://www.google.pl/imgres?imgurl=http://obr...&ndsp=40&ved=1t:429,r:15,s:0&biw=1680&bih=870

tylko maja większy wysokotonowy (prawie taki jak średniotonowy) są całe czarne a na maskownicach wokół przetworników nie ma czerwonych obręczy, całe srebrne
    nie wiem nie ma żadnego napisu nic

Dodano po 1 [minuty]:

a i wokół pokręteł od zwrotnicy pod wysokotonowym nie ma nic wystają z okrągłych dziur z obudowy
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Czyli masz Altony. Tam fatalne brzmienie daje głośnik wysokotonowy GDWT 9/70.
    Wystarczy zamienić go na GDWK9/120 bez żadnych zmian w zwrotnicy i twoja kolumna nabierze całkiem innego brzmienia na jej korzyść.
    Ale to nie są Twoje kolumny. Zrób feal foto. Może ty masz późniejszą wersje NewAlton, które były pozbawione regulatorów (kłopotliwych) na szczęście.
  • Poziom 10  
    regulatory są tylko pozbawione ramki z napisem modelu itp
    z zdjęciem mam problem bo aparat jak jest potrzebny to jest poza domem jak nie potrzebny w domu :)więc postaram zrobić jak dorwę aparat w najbliższych dniach, dziś nie da rady...
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Cytat:
    Przeanalizowałem propozycje tomqu i...(w kolejności linków)
    1: budżet znakomity ale czy jeden niskotonowy w kolumnie da rade hmm...nie chodzi o to, że szukam potężnego basu ale nie po to wydaje kasę żeby podkręcać bas na wzmacniaczu lub używać loudnessów i innych niepotrzebnych wynalazków... no i co z zwrotnica? czy ktoś ja jest w stanie zrobić na zlecenie ,,profesjonalnie'' i za jakie pieniądze...

Zwrotnice na podstawie projektu mógłbym wykonac dla Ciebie, a co do ceny to możemy dogadać się via priv lub e-mail.

Cytat:
    2 Rozbudowana wersja poprzedniego punktu tylko zwrotnice i głośniki tańsze od poprzednika (nie wiem czy za tą kase mi się uda) no i nie ma już vify ( a może morele nie są gorsze?)

Morele są delikatniejsze.

Cytat:
    5 jakoś jedyny projekt stx'a do którego mam jakies zaufanie to fx 200 lub fx 300...sam nie wiem to mnie nie zachęca...

Akurat to dwa projekty do których ja nie mam zaufania (zatrważający stopień skomplikowania zwrotnicy).
    Cytat:

6 to samo co wcześniej i jeszcze drożej (wiem są vify no ale stx z vifą ?)

Nic nie zabrania łączyć głośników różnych firm. Szczerze mówiąc ja zwykle patrze raczej na poziom cenowy łączonych ze sobą przetworników niż firmy.

Cytat:
    7 monitory :/

Monitory może wydają Ci się ciche, ale popatrz - w podłogówkach są te same głośniki, wewnętrzna komora dla midwoofera jest taka sama, skąd więc miałaby się brać różnica w głośności? Pomijam przypadek, że niektóre firmy robiąc wersje "monitory" kolumn podłogowych dają inną wielkość komory i inne strojenie - i tu już różnice w basie moga być. Przecież to nie problem, by "zabudować podstawkę", to znaczy z monitorów zrobić podłogówki.

Zaznaczam także, że podpisuje się pod tym co powiedział mczesław
    Cytat:
    Oczywiście wszystkie propozycje są godne uwagi, ale przesiadając się na kolumny z wooferem 10 cali na 5 lub 6 cala, możesz być rozczarowany. Ale jeśli zamiarujesz delektoawać się muzyką z niemal że, audiofilskich, dopieszczonych systemów. Napawając się piękną średnicą jaką serwują nam te przetworniki i niskim, ale (nie ukrywajmy) dość cichym basem, oraz zachwycać się sceną stereofoniczną którą kształtują wyselekcjonowane już w wielu projektach i osłuchaniach kopułki wysokotonowe, gdzie delikatność wysokich rejestrów przekładana jest ponad ich zabijającą brzmienie niekiedy efektywność i wytrzymałość mocową.

Czyli dochodzimy do tego samego punktu co w większości tematów w których tutejsi forumowicze pytają o propozycje kolumn DIY - "czy nie zabraknie mi basu"? Na to pytanie nikt przez internet nie jest w stanie odpowiedzieć.
  • Poziom 10  
    Ja proponuję aktywne Microlaby solo 6 bądź solo 7. Stosunek ceny do jakości - rewelacyjny.
  • Poziom 10  
    A więc nie umiem robić cytatów więc mam nadzieje, że zrozumiecie do czego się odnoszę ;)

Zwrotnice: Jeśli już się zdecyduję na pewno się odezwę (oczywiście jeśli już się porwę na takie zadanie) :)

Morele: Delikatniejsze czyli ?

Stx'y skomplikowane fx 200 i 300 czy nie, ale można kupić gotowe od stx'a i to jest zachęcające a może się mylę ?

Wiem oczywiście nie ma nic złego w łączeniu firm tylko poziom tych firm i tak jakoś sam nie wiem jak z ich dopasowaniem (dlatego pytam was :) )

Monitory łączą się także z ostatnim punktem bo mimo wszystko nastawiony jestem na konstrukcje 2,5 drożną (4 niskotonowce), taka pewnie jest pewniejsza dla mnie...Same podstawki wbrew pozorom to także droga sprawa nawet jeśli sam je wykonam to nie mogą odbiegać estetyka od samych pudeł monitora i być w ich stylistyce oprócz tego ciężka podstawa stabilność i sztywność i wbrew pozorom moim zdaniem podstawa z postaci przedłużenia monitora do kolumny podłogowej często wyjdzie taniej niż solidny i ładny stand...(no i w monitor ciężko władować 3 przetworniki bo wtedy stojąca kolumna ma większy sens:))

Dziękuje wam bardzo i klikałem pomogli :)

Dodano po 53 [sekundy]:

,,Aktywne microlaby solo 6 lub 7" możesz przybliżyć mi ten nieznany mi projekt i firme?

Dodano po 6 [minuty]:

Jeszcze odnośnie basu. Zdaje sobie sprawę, że mogę być źle zrozumiany i, że ktoś pomyśli, że dla tych laików najważniejszy jest bass i nie tędy droga..Chodzi o to, że to wysokie tony wprawiają w największy zachwyt gdy słyszy się dobre głośniki ale bas nadal jest nieodzowną częścią muzyki, którą muszę mieć w być w pełni usatysfakcjonowany gdy słyszę w głośnikach gitarę bębny czy jakiekolwiek sample. Więc rozumiem, że dla niektórych bas jest podstawą muzyki i im większe dudnienie tym lepsze głośniki ale mi nie o to chodzi mam nadzieję, że mnie zrozumiecie... W tych tonsilach jest on dla mnie wystarczający chodź nie zawsze czysty i to mimo wszystko jest dla mnie jakieś minimum, dlatego pytam czy wystarcza dwa nieskotonowe na zestaw czy cztery a jeśli nie to co dalej...Ciężko ze mną macie, ale to seria obaw i brak doświadczenia
  • Poziom 10  
    Tutaj możesz się zaznajomić ze specyfikacją tych kolumn.

Solo 6C - Link

Allegro - Link

Solo 7C - Link

Allegro - Link

Sam korzystam z solo 6C, dźwięk jest czysty i bardzo dobrej jakości.
    Nadaje się do muzyki, jak i do filmów. Komplet solo 7C powinien wystarczyć na pomieszczenie takich rozmiarów. W projekt budowy tych głośników jest zaangażowany sam Peter Larsen.

Nie jestem pewien czy takiego rozwiązania szukasz, ale polecam te kolumny.
  • Poziom 36  
    Dozbieraj troszkę kasy, chyba Ci się nie pali. I oscyluj na 2½ way na HDS180×2 i XT25.
    Jednym słowem chodzi mi o to:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic723662.html
    Widzę że warty jesteś przygody z prawdziwymi doznaniami akustycznymi, więc całkowity budżet juz masz 1200 PLN, a komplet głośników do tej już wyższych lotów konstrukcji kosztuje około1400 PLN. Zwrotnica sygnowana do owego systemu jest na elce. Nawet gdzieś ją mam skopiowaną na swoim dysku. Jak będziesz chciał zapodam. No i najważniejsze jest dość tania i prosta (parafrazuje do STX-ów, które proponuje producent).
    W 1600-1700 powinieneś się zmieścić, a kolumny są pierwsza liga.

Rozważ tę propozycje. Tu i basu nie zabraknie. Dwa HDS180 to odpowiednik woofera po między 8 a 10 cala.

No ale wzmacniacz musi mieć obciążalność 4Ω, bo taką znamionową impedancję ma ten system.
  • Poziom 10  
    yyy... wd. akustyka cena samych przetworników wyniosła by 1460 zł ( bez zwrotnicy) więc to chyba sporo i mniej niż 2000 by to nie wyszło :/ i jeszcze zmiana wzmacniacza na 4 ohm przy okazji mocniejszy za swój dostane 200 i za następny zapłace minimum 400... no więc cieżko sie zmieścic w 1600 1700 begin_of_the_skype_highlighting              1600 1700      end_of_the_skype_highlighting begin_of_the_skype_highlighting              1600 1700      end_of_the_skype_highlighting z skrzynkami. Oczywiście marze o takim sprzęcie ale to bardzo duża zmiana (brak stałej pracy, dorabiam czasem, edukuję się) chociaż w wizji głośniki na lata z pewnością to dobra perspektywa...Z drugiej strony nie spieszy mi się...musze to mocno przemyśleć. W przypadku takiego zestawu ile trzeba wydać na gotowce by mieć taki efekt?
  • Poziom 36  
    Te same przetworniki można kupić nie koniecznie w akustyku i deko taniej. Trzeba poszukać.

Więc może H16 na równie zacnych HDX164 ale tu już SPL86 dB tylko, ale jak to nie ma byc priorytetem.
    Też zwrotnica jest gdzieś na forum, też chyba mam.
    http://www.akustyk.com.pl/projekty/H16_HX16.html
    No i basik niski piękny, ale do słuchania nie do hałasowania.
  • Poziom 10  
    Tak przy okazji...Czy przystosowanie mdfu do lakierowania z pistoletu np lakierem samochodowym jest możliwe, na pewno tak więc pewnie drogie? Myślałem o froncie i górze pokrytej czarnym lakierem ,,na połysk'' ,,fortepianowym'' na gładkiej powierzchni oraz lekko zachodzącym lakierem na boki, reszta w fornirze... Obudowa w takim kształcie...

Takim lub takim za daleko nie będę wybiegał :)
    łuki zapewne oparte na sześciennej konstrukcji by nie kombinować z objętościami

Dodano po 2 [minuty]:

No i co z zwrotnicą ? Jaki koszt samych części (wiadomo, że dobrej jakości bo tu znów nie można oszczędzać na takich przetwornikach)
  • Poziom 36  
    Ewentualnie mam gotowy projekt lepszej konstrukcji na STX. Jest to kolumna którą kiedyś robiłem dla szwagra ( z 5 lat temu ). Może Cie zainteresuje. W sumie 3-way, ale inna koncepcja. No i impedancja 8Ω.
    Inspiracją dla mnie była wcześniej proponowana kolumna HX2
    http://www.akustyk.com.pl/projekty/HX2.html
  • Poziom 10  
    no dobrze ale jak z ceną i jakością w porównaniu do HX2
  • Poziom 36  
    Grają bardzo neutralnie, z bardzo niskim wręcz lekko zmulającym basem lecz jednak o wystarczającym impulsie. Priorytetem miało być maksymalnie niskie zejście i jest F3-46Hz co ale woofera klasy 8cala jest b.nisko.
    Jest to w zasadzie monitor w obudowie zamkniętej 8dm3 netto na GDN17-140-8SCX który wraz z GDWK 10-200-8 AK przenosi pasmo od 300 Hz w górę. Dołem zajmuje się pasywny subwoofer na GDN 22-300-8.
    Oczywiście wszystkie przetworniki STX.
    No cóż jak pisałem bas jest niski lecz ciut w tyle. Jak sie podkręci go troszeczkę na + we wzmacniaczu to pięknie rekompensuje nam to naprawdę niskim dołem, dorównując efektywnościowo reszcie głośników.
    Cena przetworników to może w porównaniu z HX2 - 1/3 nie więcej. Ale trzeba sprawdzić na stronie STX-a.

To jest zwrotnica, ale po za tym że pierwsze fp jest poniżej 300Hz to nie pamiętam jak jest dalej. Ale coś koło 3500Hz.
    No i oczywiście system też do słuchania a nie imprezowania.
  • Poziom 10  
    ehh szkoda gadać zamęt w głowie :)
    w ostateczności byłbym gotów poświęcić 1500 zł ale z obudowami i sam już nie wiem...
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Ja powiem tak: jakiego byś nie wybrał projektu przyłóż się do obudów (frezy pod głośniki,usztywnienia, dociążenia, kolce) i do adaptacji akustycznej pomieszczenia (materiały rozpraszające i tłumiące w odpowiednich miejscach). Wtedy i basu nie zabraknie, i scena będzie ładna, i całość będzie brzmieć miło dla ucha.

Jeszcze co do basu - mnie wystarcza 16 cm woofer w 18m2, a niektórym jest mało 2x 30 cm w 15 m2. To już zależy czego oczekujesz od muzyki. Jeśli słuchasz utworów typu "umcyk-umcyk", czy HH, to im więcej basu tym lepiej, bo oprócz niego nic przyciągającego uwagę w takiej "muzyce" nie ma. Natomiast jeśli słuchasz zwykłej muzyki, to - nawet słuchając jakiś instrumentów na żywo - odpowiedz sobie czy niezbędne jest by głośniki generowały ogromne ciśnienie akustyczne w zakresie niskich częstotliwości? Czy może lepiej, żeby wysokie tony były "krystaliczne", średnie "lekkie", a bas pojawiał się dokładnie tam gdzie trzeba?
  • Poziom 10  
    a tak pomyślałem....Na wysokotonowych nie chce oszczędzać i powiedzmy, że wziąłbym tą vife np xt25 i do tego po dwa niskotonowce na kolumne z tonsila...Jak dużo straciły by tonsile (coś w sensownej cenie ok 100 zł za głośnik) do peerlessów hds 180 ex.

Chyba mam rację, że oszczędzam na niskich niż na wysokich ?
  • Poziom 38  
    Cytat:
    Chyba mam rację, że oszczędzam na niskich niż na wysokich ?

Oczywiście.

Cytat:

a tak pomyślałem....Na wysokotonowych nie chce oszczędzać i powiedzmy, że wziąłbym tą vife np xt25 i do tego po dwa niskotonowce na kolumne z tonsila...Jak dużo straciły by tonsile (coś w sensownej cenie ok 100 zł za głośnik) do peerlessów hds 180 ex.

HDSów nie słyszałem, ale z tonisla miałbyś do wybory
    2x 15/40/5 + w/w vifa
    lub
    2x 13/50/9 + morel mdt 29 - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic467489.html

A co byś powiedział na 2 x monacor kep + vifa? Link

Jeśli nie chcesz małych midwooferów to proszę: http://audiohobby.pl/topic/1/5185/1
  • Poziom 10  
    Oczywiście masz racje, słucham generalnie szerokopojętego rocka, ani troche techna więc nie o to chodzi...ten tonsil ma głosnik niskotonowy 22-23 cm i większego niż daje mi to nie potrzeba tylko nie chce by było go mniej....

Dodano po 1 [minuty]:

a jak się gdn 15 ma do tego 13 ? Jak duża jest różnica na korzyść 15 (oprócz tego, że ten zestaw ma pewniejsze wysokie tony w przypadku vify)
  • Poziom 10  
    zaraz po tonsilach przeanalizuję reszte problem tylko w tym, że w oficjalnym sklepie tonsila nie ma w ofercie gdn13/50/9

Dodano po 2 [minuty]:

ani w ofercie sklepu ani na stronie...