Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki przekaźnik (12V) wybrać do mojej instalacji w URSUS-ie

rajczak14 04 Oct 2010 21:42 28605 21
 • #1
  rajczak14
  Level 14  
  Witam. To o co pytam dla większości jest banalne, ale ja tego nie rozumiem. Chodzi mi o przekaźniki. Jak one działają? Do czego służą? Jak je podłączać? I przede wszystkim jak je dobierać, czym się kierować? Proszę was o opis tego urządzenia ale nie taki jak np w wikiepdii tylko taki ,,na chłopski rozum". Poniżej zamieszczam kawałek instalacji w moim C-385 z 3 halogenami które sam dołączyłem i lampy oryginalne w których zastosowałem żarówkę H4 P45t. Wiem że przy takich obciążeniach potrzebne są przekaźniki i tu moja wiedza się kończy dlatego proszę o pomoc w wyjaśnieniu mi podstawowych informacji o przekaźnikach, oraz gdzie i jakie przekaźniki zastosować w moim schemacie?
  Jaki przekaźnik (12V) wybrać do mojej instalacji w URSUS-ie
 • Helpful post
  #3
  Zico63
  Level 37  
  Najlepszy dla Kolegi będzie typowo motoryzacyjny przekaźnik Zelmot 541:
  Jaki przekaźnik (12V) wybrać do mojej instalacji w URSUS-ie
  Fotka na inną okazję, lecz widać co i jak.
  W sklepie wystarczy powiedzieć: "do światel" i sprzedawca poda dobry. Może być jego zamiennik, do dostania za śmieszne kwoty na alledrogo.
  Styki tego typu przekaźników to: 85 i 86 sterowanie, 30 zasilanie, 87 styk łączony z 30 podaniu napięcia a 87a lub 88 (to rosyjskiej w produkcji) - styk rozłączany po podaniu napięcia.
  "Od groma" tego jest na szrotach: w Polonezach, Ładach; są razem z podstawkami widocznymi na fotce. Kolega kupuje jedynie konektorki. Można tez obciąć z 10cm od podstawki i się dolutowywać - konektorków wówczas nie trzeba.
  Gdyby coś -proszę na PW
  Tutaj moja przeróbka Kolegi schematu:
  Jaki przekaźnik (12V) wybrać do mojej instalacji w URSUS-ie

  Ta jedna lampa, jak się domyślam do podświetlania pola pracy maszyny (tzw. szperacz), nie wymaga przekaźnika - to tylko 55W.
  Jedyna uwaga do schematu, to pobranie napięcia dla włącznika lamp H3 55W 2szt - teraz są ze stałego zasilania (30). By nikt na przeglądzie się nie czepił, polecam wziąć to zasilanie nie z 30 ale z pinu 58 stacyjki, lampy można będzie włączać jedynie po włączeniu pozycji - i tak jest poprawne
 • #4
  rajczak14
  Level 14  
  dzięki Ci serdeczne Zico63
 • #5
  skorpion1272
  Level 18  
  Kolego @Zico63 Schemat który przedstawiłeś nie jest do końca poprawny: bezpieczniki powinny być zamontowane pomiędzy źródłem prądu a pinem 30 przekaźnika, a nie pomiędzy przełącznikiem a pinem 85 przekaźnika. W podłączeniu jakie pokazałeś na schemacie żarówki nie są w ogóle zabezpieczane bezpiecznikami, bezpieczniki zabezpieczają tylko obwody sterujące przekaźnikami.
  Kolego @rajczak14 tutaj masz poprawny schemat podłączenia przekaźnika:
  https://obrazki.elektroda.pl/81_1280051861.jpg
 • #6
  Zico63
  Level 37  
  A Kolega skorpion1272 patrzył starannie na ten schemat, także na przypisy na dole?
  Przypis górny brzmi: Na każdym z przewodów czerwonych/ zasilających wstawić bezpiecznik.
  Natomiast pozostawienie bezpieczników na linii włącznika w niczym nie przeszkadza, wprost przeciwnie: Zabezpiecza TAKŻE i ten obwód. Ja tak robię i nie zdarzyło się, mimo czasem niefachowej obsługi lub polowych warunków (przecież nie każdy z użytkowników ciągnika musi być specem od elektryki), zwarcie ze skutkiem większym niż wymiana bezpiecznika.
 • #7
  rajczak14
  Level 14  
  a czy grubość przewodów zasilających przekaźnik (pin 30) musi być szczególnie większa czy może być jak pozostałe przewody, bo bezpieczniki tak jak w schemacie kolegi skorpiona1272 bezpieczniki 15A-20A, to wiem. I mam jeszcze jedno pytanie. Na przekaźnikach oprócz napięcia pracy (12V DC) pisze jeszcze np. 10A, 20A. Na podstawie czego dobierać przekaźniki (ilo amperowe?) do różnych obwodów? Czy zależy to od mocy żarówek i innych urządzeń np 2x55W=przekaźnik 10A? Jak wybrać odpowiedni przekaźnik?
 • #8
  Zico63
  Level 37  
  Przekaźniki świateł (typ 541) są wystarczające. Podawane są dwie wartości prądu na obudowach przekaźników: prąd przewodzenia (wyższy) i przełączania (niższy).
  Elementy układu dobieramy w zależności od przewidywanego prądu płynącego, ale i mogącego płynąć w niekorzystnych warunkach.
  I tak, przekaźnik oznaczony 20A/30A potrafi włączać czy wyłączać prąd 20A ale jeśli prąd przez niego przepływający włącza coś innego, np stacyjka - może przez niego PRZEPŁYWAĆ 30 amperów.
  Przewody dobiera się w/g różnych wytycznych, przy pracy "na powietrzu" tak jak w ciągniku (nie jak w samochodzie - wiązki pod tapicerką) wystarczy gęstość prądu w okolicy 5,5 do 6 A/mm². Czyli przewód 2,5mm² jest w stanie bezpiecznie przenieść ok.15A co z kolei oznacza (12Vx15A) 180W mocy i taki (2,5mm² linkę) przewód polecam do dwóch reflektorów z żarówkami 55W (suma 110W). Od punktu gdzie przewody rozdzielają się na zasilanie jednej tylko lampy - wystarczy 1,5mm² a do sterowania przekaźnikow (tam pobór wynosi 2W) wystarczy 0,75mm² i to tylko z uwagi na mechaniczną wytrzymałość przewodu a nie jego przekrój.
  Prąd płynący otrzymujemy dzieląc moc przez napięcie, ale to już podstawy każdego z elektryków.
 • #9
  rajczak14
  Level 14  
  Dzięki
 • #10
  skorpion1272
  Level 18  
  No faktycznie moja wina, nie zobaczyłem przypisu na dole obrazka, ale może warto byłoby na obrazku zaznaczyć te bezpieczniki, wtedy nie byłoby problemów.
 • #12
  rajczak14
  Level 14  
  Znalazłem w garażu taki przekaźnik Jaki przekaźnik (12V) wybrać do mojej instalacji w URSUS-ie Jaki przekaźnik (12V) wybrać do mojej instalacji w URSUS-ie Jaki przekaźnik (12V) wybrać do mojej instalacji w URSUS-ie piny zgadzają się z tymi ze schematu wyżej, ale typ chyba inny a mianowicie T5230 12V. Pytam bo dopiero zaczynam z przekaźnikami i stąd moja ciekawość czy ten przekaźnik mogę zastosować w instalacji ze schematu powyżej nap dla świateł mijania lub drogowych?
 • #13
  Zico63
  Level 37  
  Są to bardzo wytrzymałe przekaźniki z limuzyny o nazwie "Polski FIAT 125p". Zostały tylko w Polonezie zastąpione wymiarowo mniejszymi. Niestety, w tamten układ się nie nadaje ten po prawej - 5230, ten jest do lampki ładowania FIATA, Gdzie styk roboczy jest rozłączany po podaniu napięcia. Można by go zastosować ale po zmianie połączeń, może nie warto?
  Mogą być tak wyglądające, ale do wcześniejszego schematu 5170 to jest dobry.
 • #14
  rajczak14
  Level 14  
  Ten 5230 ma takie piny jak: 31/51, 87, 86 i ma ten wspomniany 85 ale jak się nie nadaje to trudno. Dzięki za odpowiedzi

  Dodano po 9 [minuty]:

  Cy takie przekaźniki będą dobre? bo chcę zamówić kilka sztuk i nie chcę wydać kasy na coś co mi nie podejdzie, więc czy takie będą dobre to instalacji ze schematu? http://allegro.pl/przekaznik-samochodowy-12v-40-30a-solidny-nowe-i1250844355.html Jaki przekaźnik (12V) wybrać do mojej instalacji w URSUS-ie
 • #15
  rajczak14
  Level 14  
  dzięki wielkie zamówię te z mocowaniem na śrubę i kupię też te kostki. Jak już robić to porządnie. (Jak się bawić to się bawić drzwi rozpieprzyć, okno wstawić :))
 • #16
  rajczak14
  Level 14  
  a czy mogę zrobić to w taki sposób. Chodzi mi o zaoszczędzenie przewodu i bezpieczników (w tym gniazd do bezpieczników) W sumie kosztuje to grosze ale ja mam 3 traktory z H4 z przodu więc 3x2przekaźniki, 2 bezpieczniki i 2 przewody tej samej długości a gdyby dało radę zrobić coś takiego jak poniżej wyszło by taniej ale nie wiem czy tak można?
  Jaki przekaźnik (12V) wybrać do mojej instalacji w URSUS-ie
 • #17
  Dowódca baterii
  Level 16  
  Pewnie że możesz.
 • #19
  rico37p
  Level 28  
  Przekażnik T5230 i 5231 nie są przekażnikami do sygnałów dżwiękowych tylko do włączania i wyłączania lampki ładowania , mają styk 85.
 • #20
  Zico63
  Level 37  
  Tak napisałem, gdy sprawdziłem u siebie w garażu. Niestety, z nieznanych przyczyn post "wsiąkł" a był między 15 a 16 postem na tej stronie, jak zresztą można się domyślic z tekstu postu następnego.
  Post poprzedzający musiałem więc poprawić :roll:
 • #21
  rajczak14
  Level 14  
  no coś znikają te posty
 • #22
  Zico63
  Level 37  
  Znalazłem to dziś w dziale: "zobacz swoje tematy" (sic)? - oryginalny tekst mojego posta, podający link do przekaźników z uchem oraz podstawką przekaźnika:  06 Paź 2010 22:11 Re: Jaki przekaźnik (12V) wybrać do mojej instalacji w URSUS
  Te z ostaniego linku są na 123% dobre. Mają styk nawet przełączny, jeśli by kiedyś i takie połączenie było potrzebne.
  Tamten o ile pamiętam jest do lampki kontrolnej FIATA, no w każdym razie głowy za niego nie dam a za te ostatnie - tak, dam głowę, nawet z dopłatą
  Ten o którym wcześniej pisałem ma te piny ale może inaczej łączyć, z tych dużych przekaźników to zawsze musi mieć numer T5170.
  Znalazłem jeszcze nieco lepsze, bo mają mocowanie śrubą (2)
  do tego warto kupić takie gniazdo, samo (4) lub z kabelkami (1)
  Ułatwia wymianę przekaźnika w razie jego awarii. Oprócz tego budujemy układ, sprawdzamy poprawność połączeń a na końcu spokojnie wkładamy przekaźnik w kostkę! Rozdzielając w sposób pewny przewody, niemożliwia też zwarcia przy przypadkowym naciągu przewodów.
  Zamiast tego można, jak wcześniej pisałem, użyć podstawek z Poloneza (3 łącznie z 4), ze złomu. Bo podstawka to podstawa montażu.
  Jaki przekaźnik (12V) wybrać do mojej instalacji w URSUS-ie
  Koniec tekstu pierwotnego.

  A gdyby chodziło o punkt 10.11 regulaminu ( link do tych nielubianych aukcji) to zamiast linków, wstawiłem swą fotkę pokazującą jaki to ma być przekaźnik i jak wygląda podstawka, potrzebujący sobie znajdą w necie. - dla początkujących właśnie.